Podľahnite kúzlu Alicante a Costa Blanca!

01.Nov 2019 | 18:00
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: španielsko costa blanca alicante

Objavte spolu s nami krásu podmanivého Alicante a priľahlého Bieleho pobrežia posiateho zdanlivo nekončiami plážami. Prezradíme vám, prečo si táto destinácia zaslúži vašu pozornosť aj čo by ste si v nej počas vášho pobytu nemali nechať ujsť.


Relax a história na dosah ruky

Španielske mesto Alicante vás očakáva na pobreží Stredozemného mora, kam návštevníkov lákajú krásne pláže, historické dedičstvo aj prístav umožňujúci spojenie s Baleárskymi ostrovmi. V súčasnosti sa čoraz častejšie dostáva do pozornosti slovenských návštevníkov vďaka svojej pestrej ponuke ubytovacích služieb, rekreačných možností a v neposlednom rade aj dostupnosti. Cenovo výhodné letenky do Alicante sú pravidelne k dispozícii napríklad prostredníctvom letov let.spoločností Wizz Air alebo Ryanair z Viedne, Budapešti a Krakova.Pobrežná oblasť Costa Blanca rozprestierajúca sa v blízkosti Alicante vás na druhej strane rýchlo presvedčí o tom, že si svoje pomenovanie značiace „Biele pobrežie" zaslúži plným právom. Neprekvapí preto, že jej piesočnaté aj kamenisté pláže lemujú na viacerých miestach luxusné sídla alebo prestížne hotelové komplexy. Natrafíte tu však aj na pokojné rybárske prístavy, v ktorých akoby sa zastavil čas a ktoré zatiaľ nezasiahol ruch okolia.


Poklady ukryté v Alicante a blízkom okolí

Hlavnou dominantou mesta je stredoveká pevnosť Castillo de Santa Bárbara, ktorá sa vypína na vrchole vyvýšeniny nad Alicante a vďaka svojej privilegovanej polohe poskytuje fantastický výhľad na mesto z každého uhla pohľadu. Súčasťou pevnosti je tiež múzeum približujúce miestnu históriu. Ak vás mimochodom baví návšteva múzeí, v Alicante by ste nemali vynechať predovšetkým Múzeum archeológie, teda Museo Arqueológico de Alicante Marq ponúkajúce náhľad na dávnu minulosť aj udalosti 20. storočia.Alicante bolo vďaka svojmu prístavu významným centrom obchodu už niekoľko storočí pred naším letopočtom a čulý ruch sa v prístave zachoval aj do dnešnej doby. Pobrežná promenáda vedúca popri prístave láka na príjemnú prechádzku pod lúčmi španielskeho slnka a následný relax na niektorej z tunajších pláží. Veľkej obľube sa tešia predovšetkým pláže Playa de San Juan a Playa del Postiguet, ktoré pre ich čistotu i blízkosť k rôznorodým reštauráciám vyhľadávajú tak miestni obyvatelia, ako aj zahraniční rekreanti.Neďaleko pobrežia sa rozprestiera ostrovček Isla de Tabarca, ktorý v minulosti frekventovali piráti, zatiaľčo dnes je vyhľadávaným turistickým cieľom. Ostrov obklopujú pozostatky pôvodných hradieb a nachádza sa na ňom maják využívaný v súčasnosti pre výskum podmorského života.


To najlepšie z Costa Blanca

K vyhľadávaným turistickým centrám oblasti Costa Blanca môžeme zaradiť predovšetkým Benidorm, ktorému sa vzhľadom na početné mrakodrapy často pripisuje prívlastok „New York Stredozemného mora". Je domovom vodného parku Acualandia a zábavného parku Terra Mítica aj pevnosti Castillo de Benidorm, z ktorej zákutí možno obdivovať mesto z vtáčej perspektívy. Nehovoriac o nespočetných plážach, pričom záleží len od vašej preferencie, či si zvolíte rušnú Playa de Levante s možnosťou rôznorodých vodných športov, pokojnejšiu a rodinne založenú Playa de Poniente alebo Cala del Tío Ximo, kde sa dá venovať tak potápaniu, ako aj nudizmu.Obľube sa teší tiež Dénia, kde si popri rekreácii na pláži možno vychutnať aj inovatívnu ukážku španielskej gastronómie napríklad v oceňovanej reštaurácii šéfkuchára Quique Dacosta. Návštevníci mesta podnikajú prechádzky po kamenistých plážach v oblasti las Rotas, popri miestnom prístave či niekdajšej námorníckej štvrti Baix La Mar. Spomedzi pláží vám môžeme odporučiť piesočnaté brehy severnej oblasti Les Marines a za sebou nasledujúcu sériu pláží pozostávajúcich z Les Deveses, Els Molins a Les Bovetes.Do tretice vás na Bielom pobreží môže zlákať Altea dýchajúca pokojnejšou atmosférou, vďaka čomu je vhodným cieľom pre ľudí hľadajúcich relax v prostredí bez prílišného ruchu a zhonu. Mestečko je dobre dostupné z Benidormu a do dnešnej doby sa v ňom zachováva dávna rybárska tradícia. Tunajší prístav je tak ideálnym východiskovým bodom pre spoznanie tejto perly Costa Blanca. Z prístavu sa dá zamieriť do historického centra, ktorému dominujú námestia La Plaça de L'Aigua a la Plaza de la Cruz alebo na pláž Playa de la Olla, kde sa každoročne v auguste konajú veľkolepé oslavy na počesť miestneho patróna.