Polynézske denníčky vol.1

31.Okt 2017 | 09:00
Autor: Alexandra Miller
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: FRANCÚZSKA POLYNÉZIA papeete tahiti

Cesta sem bola dlhá a únavná (spolu 44 hodín) i vďaka meškaniu Aeroflotu, ktoré malo za následok zmeškanie prípoja v LA, čakanie 7 hodín na ďalší let (skúška sebaovládania v mnohých smeroch) a that awkward moment keď sa ťa letuška opýta či chicken or lamb a ty na to že double whisky :D Let z LA na Tahiti bol už potom veľmi fajn. Air Tahiti Nui príjemne prekvapili službami, crew aj interiérom a po cca 5 hodinovom lete pristávame na letisku v tahitskom Papeete.


Ostrovný vibe bolo cítiť už v lietadle, všetci vysmiati a spomalení, nothing is problem my friend. Fantasticky padlo, ked nás vyzdvihla milá Francúzka Carol, ktorá v Polynézii žije 33 rokov. Vlastní dom v Papeete s úžasným výhľadom na oceán a s bazénom, za cenu ako prepiješ bárskedy piatok večer v meste. Podľa mna vlastne tak za polovicu. Ak ešte nevieš čo je Airbnb a chystáš sa niekam do sveta či len tu za roh, potom tu máš odo mňa 25€ na svoj prvý pobyt: https://abnbnme/e/i0NLlcjxrH


Nie je to každého štýl, ale ja tento druh ubytovania dlhodobo preferujem z jednoduchého dôvodu - mám rada ľudí, autentický kontakt s miestom kde som a navyše, ušetria ti kopu peňazí svojimi radami a tipmi z prvej ruky, než sa niekoľkokrát necháš oklamat a ozbíjať rôznymi touroperatormi a agentmi čo ti za "pár peňazí" zariadia odvoz či výlet. Aby sme si rozumeli, nehejtujem z princípu všetko organizované, len je oveľa krajšie fungovať "like a local", stihneš toho oveľa viac, zažiješ čo ti fakultatívny výlet nedá ani omylom, nadobudneš kamošov (ak chceš) a dozvieš sa veci, za ktoré by sa nehanbila ani Lonely Planet.

Samozrejme, ako aj v iných ubytkách, aj pri Airbnb si môžeš zvoliť požadovanú úroveň súkromia (od celého domu až po matrac na zemi v spoločnej izbe). Pre mňa je Airbnb príjemné štádium cestovateľskej evolúcie niekde medzi all inclusive rezortom a couchsurfingom. Vďaka nemu som mala šťastie presvedčiť sa už mnohokrát, že svet je dobré miesto a ľudia sú takí, akých ich chceš vidieť. Možno je to náhoda a možno nie, no tento spôsob môžem len odporúčať.


Tahiti je miesto, kde som zatiaľ strávila málo času, ale ešte sa tam ku koncu vrátim. A vďaka tomu, že Slováka nájdeš všade na svete a aj tu, tiež som jedného našla, úplne náhodou či hrou osudu. K tomu sa dostanem neskôr.

Z Tahiti na ostrov Moorea je to 30 min. trajektom, premávajú tu 2 spoločnosti, Aremiti Ferry a Terevau, ktoré chodia tam a spať niekoľkokrát denne. Cena jednosmerného lístka pre dospelého je cca 9€. Plavba je príjemná a ľudia s morskou chorobou ako ja (zle mi je aj keď som na vodnom bicykli na Draždiaku), to isto ocenia.Dá sa cestovať na vrchnej vonkajšej palube a slniť si stehná, alebo dnu na dvoch klimatizovaných, krytých palubách. Dole je aj bufet, ale na guráž nenalejú.

Tak to je zatiaľ všetko z ostrova Moorea, tu už sadá noc, tak sa idem uloziť spolu so stonožkou čo mi padla predchvíľou za golier. Neskôr som sa dozvedela, že je extrémne jedovatá. Nevadí, všetko dobre dopadlo.

Menou je pacifický frank (xpf) a ich bankovky su inšpirovane bohatým podmorským životom a miestnou prírodou. Ich mince si také veľké, že pripomínajú tie čokoládové, čo sme dostávali do balíčka na Mikuláša. Čo sa týka cien v prepočte na €, napríklad tu na ostrove Moorea.


Niečo málo k cenám v Polynézii

Menou je pacificky frank (xpf) a ich bankovky su inspirovane bohatym podmorskym zivotom a miestnou prirodou. Co sa tyka cien, napriklad tu na ostrove Moorea:

 • pizza v prepocte 12-14€
 • burger 10-12€
 • káva okolo 3€
 • Cola 2,5 € (stojí rovnako ako voda)
 • fľaša dobrého francúzskeho vína 15€
 • kvalitný francúzsky camember cca 4€
 • 4 kopčeky chutnej zmrzliny 6,30€
 • panini s tuniakom 3,70€ (všetko čerstvo pripravené)
 • jedlo v reštaurácii začína niekde od 10€/porcia
 • požičanie scootra na 24 hodin 42€ (+1000€ depozit v pripade poškodenia)
 • pol dňový výlet loďkou (plávanie so žralokmi a rajami, pozorovanie delfínov a veľrýb, nealko a ovocie v cene) 45€
 • kajak na deň 7€


Autor a foto: Alexandra Miller
Facebook: From office to flip flops