PORTUGALSKO - Aktualizácia opatrení a podmienky cestovania

04.Júl 2020 | 09:16
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: portugalsko

Od 1. júla 2020 portugalská vláda zaviedla tri geograficky diferencované stupne pohotovosti v krajine.

Pre 19 mestských častí piatich miest metropolitného Lisabonu - Amadora, Odivelas, Sintra, Loures a Lisabon (celé územie mesta Amadora a mesta Odivelas, Sintra - Algueirão/Mem Martins, Agualva/Mira Sintra, Cacém/São Marcos, Massamá/Monte Abraão, Queluz/Belas a Rio de Mouro; Loures - Camarate/ Unhos/Apelação a Sacavém/Prior Velho; na území hlavného mesta ide o štvrť Santa Clara) platí stav kalamity a je platná všeobecná občianska povinnosť nevychádzania (s výnimkami nevyhnutných dôvodov opustiť bydlisko, ako napríklad nákup potravín, liekov, presun z/do zamestnania, športové aktivity, podpora rodinných príslušníkov a pod). Zároveň sú zakázané zhromaždenia ľudí nad 5 osôb.

Pre ostaté časti metropolitnej oblasti Lisabonu je od 1. júla zavedený stav pohotovosti a platia nasledovné obmedzenia:

  • zákaz zhromaždenia s viac ako 10 ľuďmi (zvyšok krajiny do 20 osôb),
  • obmedzenie otváracích hodín obchodných prevádzok, kaviarní a prevádzok poskytujúce služby do 20.00 h, s výnimkou reštaurácií,
  • obmedzenie otváracích hodín supermarketov do 22.00 h, predaj alkoholu zakázaný po 20.00 h,
  • zákaz predaja alkoholických nápojov na benzínových čerpadlách,
  • zákaz konzumácie alkoholických nápojov na verejnom priestranstve (platní na území celého Portugalska),
  • bez obmedzenia fungujú čerpacie stanice, lekárne, veterinárne kliniky.


Pre zvyšok kontinentálneho Portugalska platí stav výstrahy.

Polícia môže za porušenie pravidiel a obmedzení uložiť pokuty od 100 do 500 eur v prípade fyzických osôb a od 1 000 do 5 000 eur v prípade právnických osôb. V celej krajine je povinné používanie ochranných rúšok na tvár vo verejnej doprave a v uzavretých priestoroch ako supermarkety, lekárne, obchody, prevádzky poskytujúce služby a podobne.

Pravidlá stanovené k návšteve pláží


Cestovanie

Pre vstup do KONTINENTÁLNEHO Portugalska na pozemných hraniciach alebo pri letoch z krajín Európskej únie, krajín pridružených k schengenskému priestoru (Lichtenštajnsko, Nórsko, Island a Švajčiarsko) a zo Spojeného kráľovstva aktuálne nie je zavedená povinná karanténa ako ani povinnosť preukázania sa negatívnym testom na COVID-19.

Vláda taktiež povolila lety z krajín s pozitívnym epidemiologickým hodnotením, pričom sa dodržiava odporúčanie Rady EÚ týkajúce sa priamych leteckých spojení s Portugalskom a podlieha potvrdeniu reciprocity: Alžírsko, Kanada, Južná Kórea, Maroko, Tunisko, Čína.

Vláda zároveň povolila prílety osôb výhradne v prípadoch nevyhnutného cestovania z USA a portugalsky hovoriacich krajín. Z Brazílie sú povolené priame letecké spojenia iba z/do Sao Paula a Rio de Janeira.

Upozornenie: cestujúci prilietajúci z portugalsky hovoriacich krajín (vrátane Brazílie) a USA musia pred nastúpením do lietadla v krajine odletu predložiť negatívny test na ochorenie COVID-19 nie starší ako 72 hodín. V opačnom prípade môžu portugalské orgány odmietnuť cestujúcemu vstup na územie Portugalska.

Pricestovanie z portugalsky hovoriacich krajín a USA je umožnené iba v prípade nevyhnutného cestovania. Za nevyhnutné cestovanie sú považované tranzit, vstup alebo výstup z Portugalska občanov členských krajín Európskej únie a občanov krajín pridružených k schengenskému priestoru vrátane ich rodinných príslušníkov a občanov tretích krajín s povoleným pobytom v členskom štáte Európskej únie. Zároveň sa v prípade občanov tretích krajín za nevyhnutné cestovanie považujú cesty z profesionálnych, študijných a rodinných dôvodov, ako aj zo zdravotných a humanitárnych dôvodov.

Pred prípadným cestovaním z/do Portugalska odporúčame preveriť podmienky alebo obmedzenia stanovené leteckou spoločnosťou.

Upozornenie: pre Madeiru a Azorské ostrovy platia samostatné opatrenia.

Na letiskách v Lisabone, Porte, Fare, Madeire a Ponta Delgade je pri prílete cestujúcich implementovaný systém merania telesnej teploty pomocou infračervených kamier. V prípade zistenia vysokej telesnej teploty, je táto osoba nasmerovaná tímom zdravotníckych technikov do vyhradenej zóny letiska na vykonanie skríningu.

Cestujúci prilietajúci do Lisabonu, Porta a Fara sú povinní na vyzvanie vyplniť epidemiologický formulár. Hraničné priechody medzi Portugalskom a Španielskom sú od 1. júla 2020 bez obmedzenia otvorené. Pri návrate na Slovensko nie je potrebné predložiť negatívny test na Covid-19.

Zoznam laboratórií realizujúcich testovanie zverejnený generálnym riaditeľstvom pre zdravie časť „lista de laboratórios"

Informácie o postupe pri návrate do SR

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu veľvyslanectva Slovenskej republiky v Lisabone +351 917 340 255 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

V prípade núdze na Madeire môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Honorárny konzulárny úrad vo Funchal +351 962 410 652 alebo e-mailom: [email protected]

V prípade núdze v Algarve môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Honorárny konzulárny úrad vo Fare + 351 963 589 534 alebo e-mailom: [email protected]

Zdroj: mzv.sk