PORTUGALSKO: Aktualizácia opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19

12.Máj 2020 | 20:29
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: COVID-19 portugalsko

Portugalská vláda od 3. mája 2020 vyhlásila v celej krajine „stav kalamity" a aktualizovala opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19. Vláda zároveň schválila trojfázový plán postupného uvoľňovania obmedzení zavedených v krajine v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Plán počíta s postupným otváraním rôznych sektorov hospodárstva s 15-dňovým odstupom (4. mája, 18. mája a 1. júna) a je pravidelne vyhodnocovaný z epidemiologického hľadiska.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Lisabone dáva do pozornosti svoju facebookovú stránku, prostredníctvom ktorej občanom SR v Portugalsku prináša relevantné informácie súvisiace so šírením nového koronavírusu v krajine, ako aj o možnostiach cestovania na Slovensko. Pravidelne aktualizované informácie v anglickom jazyku, vrátane prekladu dekrétu o vyhlásení stavu kalamity - link tu.

Letecké spoločnosti postupne obnovujú letecké spojenie s Lisabonom, vrátane linky Lisabon – Viedeň, mnohé ale naďalej zostávajú obmedzované alebo pozastavené. V krajine stále platí zákaz vylodenia z výletných lodí.


Na hranici medzi Portugalskom a Španielskom je, s niektorými výnimkami, zakázaná cestná doprava bez ohľadu na typ vozidla. V prevádzke je 9 cestných hraničných priechodov, ktoré sú otvorené iba pre medzinárodnú nákladnú dopravu, prepravu cezhraničných pracovníkov, núdzové a záchranné vozidlá a pohotovostné služby (Valença/Tui; Chaves/Verín; Quintanilha/San Vitero; Vilar Formoso/Fuentes de Oñoro; Monfortinho; Marvão/Valência de Alcântara; Caia/Badajoz; Vila Verde de Ficalho/Rosal de La Frontera; Castro Marim/Ayamonte). Vycestovanie cudzincov autom s cieľom návratu do domovskej krajiny je umožnený.


Madeira

Povinná 14-dňová karanténa pre všetkých cestujúcich prilietajúcich na Madeiru a ostrov Porto Santo. Všetci cestujúci, ktorí chcú cestovať na Madeiru, musia vyplniť tlačivo dostupné online v čase rezervácie letenky. Pozastavená platnosť povolení na kotvenie výletných lodí a jácht v prístavoch regiónu.


Azorské ostrovy

Povinná 14-dňová karanténa pre všetkých cestujúcich prilietajúcich na Azorské ostrovy. Pozastavená platnosť všetkých povolení na kotvenie výletných lodí a jácht v azorských prístavoch, s výnimkou prípadov, kedy je zakotvenie schválené zdravotným úradom regiónu, za predpokladu, že cestujúci sa nebudú môcť vylodiť.

Na letiskách v Lisabone, Porte, Fare, Madeire a Ponta Delgade je pri prílete cestujúcich implementovaný systém merania telesnej teploty pomocou infračervených kamier. V prípade zistenia vysokej telesnej teploty, je táto osoba nasmerovaná tímom zdravotníckych technikov do vyhradenej zóny letiska na vykonanie skríningu.

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu veľvyslanectva Slovenskej republiky v Lisabone +351 917340255 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

V prípade núdze na Madeire môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Honorárny konzulárny úrad vo Funchal +351 962 410 652
e-mailom: [email protected] .

V prípade núdze v Algarve môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Honorárny konzulárny úrad vo Fare + 351 963 589 534
e-mailom: [email protected] .

Zdroj: Mzv.sk