Praktické tipy na návštevu Jordánska

09.Sep 2018 | 18:07
Autor: Lucia Pöllä
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: Jordánsko

Plánujete dovolenku v Jordánsku? Jedno vám poviem hneď na úvod – určite neoľutujete. Jordánsko vám vyrazí dych v tom najlepšom zmysle slova. Krajina plná kontrastov, historických pamiatok a zážitkov ktoré vám ostanú vryté v pamäti dlho po tom ako sa vrátite. Ak zvažujete cestu do Jordánska, pripravila som pre vás pár praktických tipov ktoré vám pred cestou ušetria čas a peniaze.


Je bezpečné navštíviť Jordánsko?

Jednoznačne najčastejšia otázka ktorú som dostala. Nie som expert na medzinárodné vzťahy, ale na svete je kopa ďalších krajín kde je oficiálne vyhlásená aktívna teroristická hrozba a to ľudí vôbec nezastaví pred tým aby cestovali napríklad do Egypta alebo Turecka, alebo si to vôbec popredu zisťovali. Keď ale spomeniete Jordánsko, všetko sa zmení.

Takže tu je moja rada. Stručná odpoveď? Áno, je.

Dlhá odpoveď - Jordánsko je veľmi bezpečná krajina, ale kvôli polohe a spoločnej hranici so Sýriou môžu nastať určité obdobia, kedy sa cestovanie na Blízky Východ neodporúča vo všeobecnosti. Treba sa pred cestou informovať. Dávajte pozor na to, čo sa deje v regióne a ak nie sú žiadne vážne hrozby, neváhajte a rezervujte si letenku. Tiež sa neodporúča cestovať do blízkosti severných hraníc so Sýriou.


Jordánska vláda prijala nadmerné opatrenia aby zabezpečila ochranu a bezpečie turistov. Zvýšené kontroly začínajú už na letisku po prílete, kontrolujú vás na niekoľkých miestach a to aj napriek tomu že ste práve dostali do pasu razítko s vízami. Pri odchode z krajiny batožinu kontrolujú v dvoch alebo troch rôznych bezpečnostných oblastiach. Na každom rohu je ozbrojená stráž a všade kamery. Osobne som takýto level bezpečnosti nezažila na žiadnom inom letisku.

Po príchode do hotela tak isto prebiehajú bezpečnostné kontroly, podobné ako na letisku. Prejdete bezpečnostným skenerom, podobne každá vaša batožina a osobné veci. Každý hotel vedie záznam všetkých vozidiel, ktoré vstupujú do strediska, podrobnosti o vodičoch a dokonca kontrolujú podvozok každého auta pre prípadné bomby. Bol to záber ako z akčného filmu ale aspoň je vidieť že berú bezpečnosť vážne.


Jordánci sú veľmi príjemní a milí ľudia. Nikdy som nemala pocit, že by som sa mala báť o moju bezpečnosť. Jordánsko je úžásná krajina plná prírodných krás, priateľských ľudí a má každému vela čo ponúknuť. Bola by škoda ak by o podobný zážitok ľudia prišli len z dôvodu nejakých nepodložených predsudkov alebo obáv.


Ako sa dostať do Jordánska

V Jordánsku sú tri letiská, pričom väčšina komerčných letov pristáva na medzinárodnom letisku Queen Alia.

Z Viedne, Budapešti, Krakova a Prahy začala premávať nová linka s Ryanair, takže sa viete do Jordánska dostať za pomerne lacný peniaz. Ak by ste chceli cestovať v sezóne a letenky by boli drahšie, dá sa tam dostať aj cez prechod z Izraelu, ktorý je dole na Juhu a do Jordánska sa dostanete cez mesto Aquaba.

Na vstup do Jordánska je potrebné zakúpiť si víza, vopred alebo rovno na mieste na letisku. Ak chcete ušetriť peniaze a kopu času na letisku, odporúčam zakúpiť si Jordan Pass, ktorý vám okrem víz dá tak isto vstupy do hlavných atrakcií v Jordánsku, vrátane historickej Petry.


Ak plánujete navštíviť Petru, Jordan Pass vychádza rozhodne lacnejšie ako kupovať samotné víza a potom lístky do Petry pri vstupe. Pre informáciu 1-dňový vstup do Petry stojí v prepočte 50 eur na osobu.


Kedy navštíviť Jordánsko

Ideálne mesiace na dovolenku v Jordánsku sú marec, apríl a máj. Leto je tu príšerne horúce, ale ak sa chcete vyhnúť davom a teploty vám nevadia, určite sa oplatí prísť aj počas leta. Ceny sú nižšie, všade je menej ľudí a viac hotelov na výber.


Hotely a ubytovanie

Najlacnejšie hotely som našla v hlavnom meste, Amán a jedny z najdrahších boli pri Mŕtvom Mori. V závislosti od toho čo chcete vidieť je lepšie si hotely rozplánovať po ceste ktorú chcete absolvovať. Pár mojich známych riešilo výlet tak že si dali základňu v lacnom hoteli v Amáne a potom si objednali vodiča ktorý ich vyvážal kam potrebovali. Ušetríte tak nejaké peniaze ale rozhodne nie čas. Taká cesta z Amánu do Wadi Rum alebo Petry bude rozhodne dlhšia ako 3 hodiny, takže väčšinu dňa potom strávite sedením v aute.


Tip na 5 dňovú dovolenku v Jordánsku

Počas môjho výletu na konci marca sme s manželom absolvovali základné historické pamiatky a skvosty ktoré Jordánsko ponúka. 5 dní je ideálna dĺžka dovolenky a na kratšie sa určite neoplatí chodiť. Kvôli vzdialenostiam medzi jednotlivými miestami sa nedajú absolvovať všetky návštevy a obhliadky behom pár dni. Ideálna dĺžka by bola tak 7 – 10 dní aby ste videli všetko.

Takto sme náš čas a hotel riešili my:

 • Deň 1 – Prílet do Amánu, prvá noc v hoteli pri Mrtvom Mori
 • Deň 2 – presun do púšte Wadi Rum a noc strávená v stane v púšti, plus púštne safari na 4x4. Prespali sme v Jamal Rum Camp. Ceny za prenocovanie v kampoch začínajú okolo 10 eur na noc a šplhajú sa do 300-400 eur za noc v luxusnom kampe.
 • Deň 3 – presun do Wadi Musa, dedina kde sa nachádza Petra. Ubytovanie sme mali na vrchu dediny, čo určite neodporúčam lebo chodiť po tých kopcoch nie je sranda. Celý život je v dedine sústredený na malú oblasť pri vchode do Petry, takže hotel je najlepšie riešiť blízko Petra Visitor Centre. Na výber sú luxusnejšie aj cenovo dostupné hotely.
 • Deň 4 – skoro ráno návšteva Petry až do neskorých poobedných hodín. Odporúčam prísť už o 6 ráno keď otvárajú aby ste mali celé miesto pre seba a v kľude si ho užili. Tak isto sa vám podarí nafotiť lepšie fotky ako keď za vami stoji stádo turistov,
 • Deň 5 – Presun naspäť k Mŕtvemu Moru a odlet naspäť na druhý deň ráno. Ubytovanie pri Mŕtvom Mori.Pratické tipy

Zvoľte prenájom auta ak môžete. Prenájom auta nie je drahý a cesty sú naozaj pojazdné a v dobrom stave. Pri mojej návšteve sme sa nechali ošklbať na cenách za taxi, ktoré nám ponúkli v hoteli a boli o 30-40% drahšie ako keď sme sa pozreli online. Vždy si zistite možnosti na prepravu vopred, aby ste na mieste nepreplatili navyše tak ako my.

Taxikári na miestach ako Wadi Rum vedia byť veľmi doterní a budú vám na každej príležitosti do ruky strkať vizitky a tlačiť vás aby ste si s nimi rezervovali ďalšiu jazdu.

Dajte si pozor s hotelmi. V prípade, že máte radi večeru s fľašou vína, niektoré hotely túto možnosť neposkytnú. Väčšina medzinárodných hotelov (napríklad Movenpick) tento problém nemá, ale natrafili sme aj na menší ktorý bol prevádzkovaný miestnymi a v celom rezorte nemohli mať žiaden alkohol. Ozaj, víno. Ak si radi doprajete pohár vína, vaša peňaženka určite zaplače. Cena za pohár vína sa pohybovala okolo 7 – 10 eur za pohár.

Všetky ceny v reštauráciach a hoteloch nie sú konečné, na sumu ktorú vidíte na menu sa pridávajú dane ktoré dokopy zvýšia účet skoro o 20%.


Neobliekajte sa provokatívne. Jordánsko je moslimská a konzervatívna krajina a hoci sú zvyknutí na turistov, nie je potrebné pútať na seba pozornosť bez dôvodu. Rešpektujte miestne zvyky. Samozrejme, v hotelových rezortoch a pri Mŕtvom mori by nikto nemal námietky, aby vás videli v bikinách, ale v dedinách a mestách je lepšie sa obliekať konzervatívne konzervatívne.


Čo si nemôžete nechať ujsť v Jordánsku

Jordánsko je veľká krajina a ak chcete vidieť všetko čo ponúka tak odporúčam dovolenku dlhšiu ako týždeň, ideálne 10 dní. Tu sú top historické pamiatky a atrakcie ktoré by ste nemali vynechať

 • Petra – jeden zo siedmych divov sveta, odporúčajú sa dva dni na návštevu. Petra sa nacháda v dedine Wadi Musa.
 • Wadi Rum – rozsiahla púšť na juhu Jordánska ktorá je chráneným územím.
 • Mŕtve More – najnižšie položené miesto na Zemi
 • Aquaba – turistický rezort známy hlavne pre potápačov a milovníkov vodných športov
 • Jerash – ruiny historického mesta
 • Hrad Karak


Ďalšie praktické informácie

Jordan Pass - https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx

Historické miesta v Jordánsku - http://international.visitjordan.com/Whattodo/HistoryCulture.aspx

Vizuálny sprievodca z môjho výletu - http://www.thevivalavita.com/category/jordan/