Prázdninová cesta vlakom do Slovinska a Chorvátska od 67€

16.Júl 2017 | 13:20
Autor: Dušan
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: európa slovinsko chorvátsko rijeka ľubľana záhreb

Poďte s nami na výlet vláčikom. Do Modry? Nie. Do Slovinska a Chorvátska vlakom z Viedne. Prázdninovú cestu začneme v Ľubľane, mladom študentskom meste s historickým srdcom, z ktorého nás vlak odvezie k "slovenskému" moru, do prístavného mesta Rijeka. Z vyhriatého Jadranu sa na záver presunieme rovno k majestátnej gotickej katedrále a rakúsko-uhorským skvostom chorvátskeho hlavného mesta Záhreb.


Príkladový itinerár cesty

  • 02.08.2017 Viedeň → Ľubľana
  • 04.08.2017 Ľubľana → Rijeka
  • 07.08.2017 Rijeka → Zagreb
  • 09.08.2017 ZagrebViedeň
Ako rezervovať lístky na cestu

Hneď na úvod spomenieme, že celá cesta sa dá absolvovať vlakom, no na cestu z Rijeky do Zagrebu zvolíme autobus. Dôvodom je časová úspora oproti ceste vlakom. Autobus túto trasu zvládne za približne 2,5 hodiny a vlakom by to bolo viac než 5 hodín.

Najprv si rezervujeme 2 samostatné lístky na vlak na trase Viedeň - Ľubľana a Zagreb - Viedeň. Urobíme tak on-line cez stránku rakúskych železníc v cenovo zvýhodnenej tarife Sparschiene Europe, kde cena lístka v II. triede stojí od 29€. Tu treba upozorniť, že rezervácia nie je platný cestovný lístok. Ten si musíte vyzdvihnúť na vlakovej stanici napríklad v samoobslužných automatoch, ktorých je na stanici dostatok. V našom prípade si vyzdvihneme oba lístky, to znamená na trasu Viedeň - Ľubľana a aj na trasu Zagreb - Viedeň. Týmto si vyriešime prvý a posledný úsek našej cesty.


Rezervovať lístky na stránke rakúskych železníc


Ďalej nás čaká cesta zo slovinskej Ľubľany do chorvátskej Rijeky. Aj tento úsek cesty absolvujeme vlakom. V tomto prípade nie je potrebné riešiť nákup cestovného lístka v predstihu on-line. Jednoducho si ho zakúpime na vlakovej stanici pred odchodom. Cena lístka je 9€.

Ďalším úsekom cesty je presun z Rijeky do Záhrebu, ktorý absolvujeme už zmieňovaným autobusom kvôli kratšiemu (až o polovicu) cestovnému času. Autobusy na tejto trase premávajú 1 až 2 krát za hodinu a cena jednosmerného lístka začína na sume 74 kun čo je cca 10€. Tento lístok si kúpite on-line priamo cez stránku autobusovej spoločnosti. V našom prípade je to Autotrans d.o.o. Po zaplatení lístka si ho jednoducho vytlačíte a pri nástupe do autobusu ukážete vodičovi.


Rezervovať lístky na stránke autobusovej spoločnosti


Po pobyte v Záhrebe sa vrátime do Viedne vlakom. Vo vlaku sa preukážeme cestovným lístkom, ktorý sme si vyzdvihli na začiatku našej cesty vo Viedni. Celkovo za dopravu na trase Viedeň -> Ľubľana -> Rijeka -> Záhreb - > Viedeň zaplatíme 67€. Výhodou je, že cestovné lístky za tieto ceny sú dostupné aj počas prázdnin.