Presvedčte sa, že Ibiza nie je len párty ostrov

05.Máj 2020 | 20:00
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: ibiza

V mysliach mnohých ľudí je španielsky ostrov Ibiza priam synonymom rušného nočného života a hoci tento aspekt k nej neoddeliteľne patrí, rozhodne nie je tým jediným, čo sa o nej oplatí vedieť. Začítajte sa do nášho najnovšieho článku a dozviete sa viac.


Ibiza sa vám predstavuje

Podobne ako Mallorca a Menorca, aj Ibiza je súčasťou Baleárskych ostrovov, jednej z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií v Španielsku. Čo sa týka jej rozlohy, predstavuje tretí najväčší ostrov súostrovia, zatiaľčo počtom obyvateľov sa nachádza na druhej pozícii hneď za Mallorcou. Ibiza je celosvetovo známa nielen vďaka kráse svojich pláží a zátok, ale aj fantastickému nočnému životu, akému sa veru vyrovná len máloktoré iné miesto. Ponúka nespočetné diskotéky, bary a nočné kluby, v ktorých sa zábava začína už v priebehu dňa a končí až v neskorých ranných hodinách. Preslávila sa tiež ako dejisko mnohých hudobných festivalov a svoj koncert na jej pôde odohrali už mnohí poprední umelci súčasnej hudobnej scény. Nudiť sa tak na Ibize rozhodne nebudete.

Photo by David Švihovec on Unsplash


Podmanivé mestá, očarujúce pláže aj krásne zátoky

Vstupnou bránou na ostrov je rovnomenné hlavné mesto známe tiež pod miestnym označením Eivissa. Nachádza sa v južnej časti ostrova a práve tu nájdete tie najprestížnejšie kluby aj najdivokejšie párty. Pokojnejšou stránkou hlavného mesta je jeho historické centrum, ktoré miestni obyvatelia nazývajú Dalt Vila a ktoré bolo vzhľadom na svoju zachovanosť a význam zahrnuté do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Najstaršia časť centra sa nachádza vo vyvýšenej polohe a ponúka tak pôsobivé pohľady nielen na samotné mesto, ale aj blízke pobrežie a zvyšok ostrova. Natrafíte tu na viaceré historické budovy z predchádzajúcich storočí aj mestské múry zo 16. storočia slúžiace na ochranu Eivissy pred útokmi prichádzajúcimi od mora.

Photo by Belinda Fewings on Unsplash


Po nakuknutí do histórie Ibizy nasleduje čas na spoznanie jej najkrajších miest na pobreží. Zátoka Cala Conta s priľahlou plážou Platja de Comte napríklad ponúka výnimočný západ slnka aj čistú vodu s nádherným tyrkysovým odtieňom. Jednou z pokojnejších zátok s menším množstvom turistov je Cala d´en Serra, kým Cala Bassa je síce značne vyhľadávaná, zároveň ale aj veľmi fotogenická. Ak by ste sa zas chceli venovať potápaniu, zamierte do zátok Cala Xuclar alebo Cala Xarraca.

Pri svojej dĺžke v rozsahu takmer troch kilometrov je pláž Platja d´en Bossa jednou z najdlhších na Ibize, pričom jej brehy lemujú rôznorodé ubytovacie aj stravovacie zariadenia viacerých cenových kategórií. Jej hlavnými lákadlami sú však predovšetkým čistý piesok a priezračná voda poskytujúca dokonalý relax.


Nekonečná zábava aj alternatívne aktivity pre každého

Ako už bolo párkrát spomenuté, Ibiza by nebola Ibizou bez svojich diskoték a nočných klubov, vaša dovolenka na ostrove by tak nemohla byť kompletná, ak by ste nenavštívili aspoň niektorého z predstaviteľov miestneho nočného života. Zábavná penová párty vás čaká v klube Amnesia v blízkosti lokality San Rafael, kým diskotéky Eden a Es Paradis zaujmú svojim originálnym dizajnom prepracovaným do najmenších detailov. Ak túžite zažiť neopakovateľnú párty pri bazéne, tou správnou voľbou je Ushuaia, zatiaľčo centrom elektronickej hudby je klub Space a rozsiahla diskotéka Privilege je považovaná za jednu z najväčších diskoték na celom svete.

Turisti na Ibize s obľubou vyhľadávajú taktiež jej hippie trhoviská, kde natrafíte na suveníry aj objekty od výmyslu sveta a samozrejme za atraktívne ceny. Ideálnymi príkladmi sú trhy Es Canar alebo Las Dalias v blízkosti lokality San Carlos.

Photo by Miguel Bruna on Unsplash


V prípade, že na Ibize strávite viac času, jednoznačne vám odporúčame vyhradiť si jeden celý deň pre exkurziu na susedný ostrov Formentera, vzdialený od Ibizy približne 20 kilometrov. Trajekty spájajúce obidva ostrovy sú podnikané v pravidelných intervaloch a jednosmerná cesta trvá zhruba hodinu. Máte tak možnosť na moment uniknúť z rušnej Ibizy a vychutnať si rajský pokoj malebného ostrovčeka, ktorého brehy obývajú mnohé druhy vodného vtáctva.