PRÍPRAVY – EUROTRIP (1. ČASŤ)

17.Máj 2015 | 20:00
Autor: Dušan
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: európa zápisky z ciest

Prečo cestovať?

To, čo robíme, je výsledkom toho, ako myslíme. To, že cestujem má tiež svoje príčiny. Zhrniem ich na začiatku:

 • verím, že svet sa oplatí vidieť celý,
 • verím, že môžem žiť kdekoľvek na svete (okrem pár extrémnych oblastí),
 • verím, že ma cestovanie veľa naučí,
 • rád spoznávam nových ľudí a nové kultúry,
 • predstava, že strávim 14 dní v štvorhviezdičkovom rezorte s all inclusive ma neláka,
 • baví ma učiť sa nové jazyky,
 • myslím si, že cestovať sa dá aj lacno,
 • nepotrebujem luxus, stačí mi štandard (tým chcem povedať že som nie som žiadny Bear Grylls ale ani ma nezaskočí vyspať sa v stane v spacáku),
 • keď cestujem, užívam si že, nie je všetko nalinajkované (trocha neistoty nezaškodí)

Vedel by som pokračovať, ale myslím, že na úvod to stačí. Tieto pohnútky ma viedli k rozhodnutiu vybrať sa cestovať po Európe. Mal som to o to ľahšie, že som v tom nebol sám. Zišli sme sa partia štyroch kamarátov, ktorí majú viac-menej rovnaké názory na cestovanie. A bol to skvelý zážitok.

História a posádka

V máji 2014 som v Brne navštívil mojich kamarátov Miča a Peťa, ktorí tam v tom čase študovali. Boli sme u nich v kuchyni a rozprávali sme sa o všetkom možnom. V tom čase som si kúpil svoje prvé auto. Rozprávali sme sa o ňom a načali sme aj tému cestovania. Mičo len tak mimochodom povedal, že cez leto musíme spraviť eurotrip. „Jasné, to je dobrý nápad," povedal som. Peťa sme tiež nemuseli presviedčať ani na okamih. Chvíľu sme to ešte preberali, ale v podstate sme to nechali otvorené.

Čas išiel a keďže sme v tom čase boli všetci študenti, mali sme skúškové, počas ktorého sme sa venovali škole. Po úspešnom zvládnutí skúšok sme si založili FB skupinu s názvom „Euroadtripis". Celkom som sa potešil, že ani jeden z nás si to nerozmyslel. Stále sme ale boli len traja, čo sa nám zdalo málo.

Pri zmienke o našich plánoch cestovať po Európe sa 9 z 10 ľudí okamžite „pýtalo na palubu". Horšie to bolo, keď bolo treba záväzne potvrdiť účasť. Preto sme aj takmer po mesiaci boli stále len traja. Zlom nastal, keď si môj kamarát Roman, ktorý spočiatku tento nápad odmietal, rozmyslel svoj postoj a rozhodol pridať sa k našej partii. Okrem toho, že sme konečne našli osobu ochotnú skladať sa na naftu, hodili sa nám aj jeho skúsenosti z natáčania a upravovania videí. Konečne sme teda boli štyria s tým, že každý mal čo nášmu výletu ponúknuť:

Martin: Skúsený šofér a v minulosti navštívil niektoré miesta, kde sme plánovali zavítať.
Peter: Absolvoval podobný trip, je právnik a hovorí plynule nemecky (všetci hovoríme plynule anglicky).
Mičo: Autor celej myšlienky. Vďaka nemu sme získali informácie o miestach, ktoré sú v top 10 najlepších zastávok nášho tripu. Šoumen.
Roman: Priniesol nápady a techniku na natáčanie zaujímavých záberov. Po návrate všetko spracoval.

Kam pôjdeme?

Uzatvorenie súpisky bolo však len začiatkom hodín príprav a plánovania. Nadšenie bolo veľké, čo sa odrazilo na pôvodných návrhoch trasy. Bez toho, aby sme si to podrobnejšie premysleli, vznikali sci-fi návrhy, ktoré sme však boli odhodlaní uskutočniť.

Sci-fi verzia 1Sci-fi verzia 1Sci-fi verzia 2Sci-fi verzia 2
Na naše šťastie sme si pomerne skoro uvedomili, že to takýmto spôsobom nepôjde. Zvolili sme preto iný prístup, ktorý spočíval v oslovovaní skúsenejších cestovateľov, ktorí nám dali poznámky k našej pôvodnej mape a zároveň nám načrtli reálne možnosti cestovania. Veľmi nám pomohla Peťova kamarátka, ktorá nám do detailov opísala trasu svojho eurotripu, ktorú sme nakoniec z veľkej časti okopírovali. Tak isto aj Mičov brat nám odporučil zopár úžasných miest. V tej dobe som celkom nechápal, ako nám môže niekto tak ochotne a vyčerpávajúco pomáhať, no dnes už mi je to úplne jasné.Finálna verzia
Po finalizácii trasy sme ju pomaly začali rozoberať do detailov. Ako prvé sme si do tabuľky spracovali dĺžku a približný čas cesty medzi jednotlivý mestami v poradí, v akom sme ich plánovali navštíviť. Táto časť príprav bola samozrejme spojená aj s analýzou pamiatok a zaujímavostí, ktoré sme chceli počas cesty navštíviť. Spoliehali sme sa hlavne na free tour, ktorej sa budeme viac venovať v časti z Benátok.Tabuľka s informáciami o presunoch medzi zastávkami tripu
Poslednou dôležitou otázkou zostávalo, na akom dopravnom prostriedku sa budeme prepravovať. Keďže sme nešli až k Gibraltáru, bol som ochotný zobrať moje auto, čo sme ale rýchlo zamietli hlavne kvôli riziku nehody spojenej s vysokou sumou poistky na odťah auta zo zahraničia (takmer vo výške požičania auta na 15 dní). Preto sme začali riešiť autopožičovne. Tu sa veľmi hodilo Peťove právnické vzdelanie, keď preštudoval zmluvy u viacerých požičovní a vybral pre nás najvhodnejší variant, ktorým bola Škoda Octavia. Pri zabezpečovaní auta sme si overili aj diaľničné systémy a povinné výbavy v jednotlivých krajinách, do ktorých sme sa chystali.

Finálne prípravy

K tomu, aby sme do auta dostali všetko, čo sme považovali za potrebné, nám veľmi pomohol zdieľaný google dokument, do ktorého sme počas plánovania postupne dopĺňali všetko, čo budeme potrebovať. Každému členovi posádky sme priradili inú farbu a ňou potom označovali veci zo zoznamu, za ktoré mal zodpovednosť. Takto sme účinne predišli vetám typu: „Myslel som si, že to vezmeš ty." Medzi veci, ktoré sme počas tripu najviac využívali, patrili kamery, mikrofón a ostatná dokumentačná technika,sada na varenie s plynovou bombou,nabíjačka na telefóny do zapaľovača v aute a samozrejme stan. Pre istotu som nezabudol zobrať ani rôzne druhy liekov. My sme ich našťastie veľmi nepotrebovali.

Čo treba k úspešnej príprave na eurotrip?

 • 1. FB skupinu
 • 2. Zdieľaný dokument
 • 3. Nadšenie
 • 4. Rady od skúsenejších cestovateľov(osobne, články, videá)

Počas najbližších týždňov sa zameriame na jednotlivé zastávky nášho tripu, pričom každý článok bude obsahovať video s autentickými zábermi a rozhovormi s chalanmi počas cesty.

Ako malú upútavku si pozrite krátke video, ktoré zachytáva pár miest, ktoré sme navštívili. Všetky videá z eurotripu nájdeš na našej FB stránke alebo na YouTube kanáli.

Autori

Text: Martin Nemček
Foto a video: Roman Adámik