Santorini - to najlepšie z romantického ostrova

19.Feb 2017 | 15:30
Autor: Natali Nat
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: santorini

Gréckych ostrovov sú tisícky. Obľúbených máme niekoľko - Krétu, Rodos, Zakynthos. A nad nimi všetkými stojí jeden. Santorini. Ten, o ktorom už zrejme každý počul. Ten, ktorý je vysnívaným miestom mnohých cestovateľov. Miesto, ktoré vyniká červenými útesmi, čiernymi plážami, bielymi veternými mlynmi a modrými kupolami, ktoré tak dôverne poznáme z pohľadníc.


Áno, Santorini je „pohľadnicový ostrov". A jednou z najpopulárnejších destinácií Grécka. Valia sa sem turisti z každého kúta sveta, zastavujú tu výletné lode. Aj preto sa mnohí návštevy tak trochu obávajú. Síce túžia vidieť mlyny, kostoly a pláže, ale predstava súperiť o všetky tie nádhery s davmi turistov ich nenadchýna. Našťastie, ak sa vám podarí výlet dobre naplánovať, poľahky sa davom turistov vyhnete. A Santorini vás nesklame. Presvedčíte sa o tom, že je naozaj ohromujúco krásne. Také, aké ho ukazujú fotky a pohľadnice.


Pár zaujímavých faktoch o Santorini

  • Oficiálne sa ostrov volá Thira.
  • Leží na kaldere obrovskej sopky naplnenej vodou, o ktorej sa hovorí, že spôsobila zánik Minojskej civilizácie na Kréte.
  • Ostrov bol kedysi známy aj ako Kallístē, čo znamená „najkrajší".
  • Pre svoj vulkanický pôvod má Santorini biele, čierne a červené pláže.
  • Napriek drsnému a suchému podnebiu tu prekvitá vinárstvo.


Čo musíte zažiť na ostrove Santorini?

Čo tak nájsť terasu s nádherným výhľadom a celý pobyt ju neopustiť? Popíjať výborné víno, jesť sladké cherry paradajky a každý večer sa kochať západom slnka nad Egejským morom. Alebo vyraziť von a užiť si ostrov. Tu je pár tipov ako na to.


Prehliadnite si romantickú Oia

Dedinka Oia je miestom, ktoré na Santorini nemôžete vynechať. Síce ju neminie žiadny turista a budete sa o ňu musieť deliť, ale ozaj za to stojí. Pýši sa červenými útesmi, na ktorých hrdo stojí, bielymi veternými mlynmi a kostolmi s modrými kupolami. Vybrať sa tam môžete za západom slnka a tiež na príjemnú popoludňajšiu prechádzku úzkymi ulicami. V dedinke je ideálne stráviť dva až tri dni. Isto sa do nej zamilujete. Do neskutočnej atmosféry. Aj do absolútne ohromujúceho prírodného úkazu. Pokiaľ si ho chcete skutočne užiť, vyrazte skôr, aby ste si uchmatli to najlepšie miestečko.

Do Oie sa dostanete úplne jednoducho. Stačí v meste Fira naskočiť na autobus. Alebo sa tu rovno ubytovať.


Vyrazte k vulkanickej kaldere ostrova a vychutnajte si Santorini z paluby lode

Kaldera je skalná stena tvorená výbežkami skál a útesmi, ktorá vznikla masívnym sopečným výbuchom. A je skutočne krásnym prírodným úkazom. Najkrajšia je z lode. Na prenájom tradičnej gréckej loďky sa môžete poskladať (ak ste viacerí) alebo si zarezervovať výlet. Ponúka ich niekoľko spoločností. Na vodu vyrazíte so sprievodcom, ktorý dohliadne na to, aby ste si deň naozaj užili. Budete si môcť zaplávať vo vode kaldery, šnorchlovať, popíjať na lodi víno. Dokonca si vyskúšať liečivé účinky sopečného bahna. Top momentom pre vás isto bude západ slnka.


Užite si netradičnú pedikúru

Rybičky obhrýzajúce nohy sú známe predovšetkým v Ázii. Cestu si našli aj do európskych dovolenkových rezortov. Udomácnili sa aj na Santorini. Veľmi populárne sú hlavne vo Fire. O čo ide? Nohy si ponoríte do vody vo veľkom akváriu, a ak budete pokojne sedieť, priplávajú k nim malé rybky. A budú vám obhrýzať kožu na nohách. Ak vydržíte sedieť pol hodinu bez pohnutia, mali by ste mať nohy jemné ako nikdy predtým.


Zajazdite si na somárovi

Ak ste niekedy videli film odohrávajúci sa v Grécku, obraz somárikov stúpajúcich po strmom svahu s turistom na chrbte pre vás nie je neznámy. Pokiaľ tiež túžite byť jedným z týchto turistov, Santorini je tým správnym miestom. Vyviezť sa môžete k mestám Fira aj Oia, vychutnávajúc si pri tom výhľad na kalderu.


Vyrazte na túru

Cítite sa na dlhšiu „prechádzku"? Vyberte sa z Firy do dedinky Oia populárnou trasou pozdĺž kaldery. Túra trvá od 3 do 5 hodín v závislosti od vašej kondície. Je náročnejšia najmä v lete, keďže cestou je málo miest, kde sa ukryjete pred slnkom. Námaha ale stojí za to. Ďalšou možnosťou na turistiku je vystúpiť k antickému mestu Thira na samom vrchu ostrova.


Relaxujte na pláži

Ostrov je síce známy predovšetkým vďaka malebným dedinkám, no ani pláže tu nie sú na zahodenie. Očarí hlavne Perissa. Jemným čiernym pieskom (pozor, veľmi páli) a čistou vodou s tým najdokonalejším odtieňom modrej. Bolo to tam krásne. Aj napriek tomu, že to nie je prírodná pláž. Za to sú tu ležadlá a slnečníky (za ktoré sa platí) a nablízku tiež nájdete reštaurácie.


Populárnou plážou je aj okruhliaková pláž Kamari. Alebo pláž Monolithos vyhľadávaná hlavne rodinami s deťmi. Úžasná je izolovaná Červená pláž, ktorú si musíte „zaslúžiť" túrou.


Nakupujte vo Fire

Fira je hlavným mestom Santorini. Zastávkou väčšiny výletných lodí a centrom celého ostrova. Miestom, kde nájdete najviac ubytovacích zariadení. Aj rajom milovníkov nakupovania. V úzkych uličkách mesta na útesoch zoženiete suveníry od výmyslu sveta, bižutériu a umelecké diela.