Singapur - Levie mesto a mesto jedla

12.Jan 2017 | 00:00
Autor: Martin
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: singapur

Prvé, čo človeku udrie do očí, je fakt, že Singapúr je neuveriteľne moderné a dynamické mesto. A je neuveriteľne čisté. V meste je kvôli čistote zakázané žutie žuvačiek a každoročne sa tu vyhlasuje dokonca súťaž o najčistejšiu verejnú toaletu a víťazstvo znamená skutočnú prestíž.


V meste orchideí treba začať deň dobrými raňajkami. Dobrou voľbou je Nasi Lemak, čo je ryža s kokosovým mliekom a lístkami pandanu podávaná s opraženými ančovičkami a orieškami, uvareným vajíčkom, uhorkami a sambalom. Zapiť ich kopi, čo je miestny názov pre kávu, zobrať fľašu vody, ktorá sa pri vlhkosti vzduchu vyše 95% určite zíde a vyraziť.

Najjednoduchšou prepravou je v Singapúre, mestská hromadná doprava, ktorej skratka je SMRT (Singapore mass rapid transit) a hlavne moderné metro. Stačí si kúpiť lístok s cieľovou stanicou na hociktorej zastávke a nechať sa dopraviť napr. do Čínskej štvrte. Atmosféra vás okamžite vtiahne do seba. Všadeprítomní ľudia, desiatky malých obchodíkov s predavačmi pozývajúcich vás dnu , pouličné stánky s jedlom, ovocím, oblečením, elektronikou, produktami tradičnej čínskej medicíny a suvenírmi. Je tu aj najstaršia hinduistická svätyňa v Singapúre Srí Mariamman Temple, alebo budhistický chrám "Budhovho zubu".


Hneď vedľa sa nachádza Litlle India, Indická štvrť, ktorá vás ohúri svojou farebnosťou, dynamikou, životom a vôňami. Skúste navštíviť jedného z mnohých veštcov, astrológov, duchovných učiteľov alebo numerológov. Milovníci nákupov by tu určite mali navštíviť obchodné nákupné centrum Mustafa s jedinečnou atmosférou, kde kúpite naozaj všetko. Od kosačiek, cez elektroniku a športové vybavenie, až po obrovský výber sviežich rýb, čajov a ovocia. Skúste napríklad durian, s istotou najzapáchajúcejšie ovocie na svete. Je ho zakázané jesť v MHD a keď zacítite jeho vôňu, pochopíte prečo.

Je čas na obed a keďže je Singapúr raj pre gurmánov, máte na výber z obrovskej palety kuchýň. Máte chuť na slávnu pekingskú chrumkavú kačku? Alebo opražené hovädzie s omáčkou z čierneho cesnaku? Alebo bravčové rebierka na mandarínkach? Alebo ste dostali chuť na ovocie? Môžete skúsiť napríklad snake fruit, dragon fruit, star fruit, guavu, yangmei alebo kumquat. Je to zážitok ako pre oč,i tak i pre chuťové a čuchové poháriky.


Ďalšou zastávku môže byť botanická záhrada Gardens by the Bay. Nachádzajú sa tu dva obrovské skleníky, jeden dokonca s umelým vodopádom, ale skutočnou dominantou sú tu takzvané "supertrees", super stromy, ktoré vás ohúria nielen svojou veľkosťou , ale i praktickým využitím. Solárne panely na vrchu zásobujú záhrady elektrinou, zbierajú dažďovú vodu na ďalšie použitie a spaľujú biomasu zo záhrad. Fantastický samostatný eko systém. Každý večer sa tu odohráva laserová a hudobná show.

Zo záhrad je len na skok možnosť uvidieť symbol mesta, Merliona, sochu leva s telom morskej panny a architektonický klenot: hotel Marina Bay Sands s obrovským bazénom na streche a s prekrásnym výhľadom na Singapúr.

Ak máte stále chuť na nákupy, neobíďte Orchard road, trojkilometrovú nákupnú ulicu, ktorá je plná nielen luxusných obchodov renomovaných značiek. Široký bulvár lemujú palmy a samotné obchody sú architektonické a dizajnérske skvosty. Po jedle je Singapúr známy práve nakupovaním. Je tu veľa ďalších luxusných a rozľahlých nákupných centier, ktoré sa šplhajú vysoko do výšky, alebo sú ukryté niekoľko poschodí pod zemou. Miesta je totiž v Singapúre málo


Je čas na poriadnu večeru a na výber máte zasa z mnoha reštaurácii. Môžete sa najesť v tzv. food courts, alebo hawkers centrách, ktoré nájdete kdekoľvek na ulici a kde si môžete vybrať z viacerých kuchýň. Je na vás či vyskúšate indonézsku, malajskú, čínsku, thajskú, vietnamskú alebo akúkoľvek inú kuchyňu, v Singapúre bude mať skôr dilemu, čo oželieť, lebo vyskúšať všetko naozaj nebudete môcť.

Stmieva sa a to je najlepšia doba navštíviť 165 metrov vysoké ruské kolo, ktorého stavba trvala 2 a pol roka a z ktorého budete mať mesto ako na dlani, alebo si pozrieť každovečerný ohňostroj a vodnú show v centre.

Ak ešte stále nie ste unavení, pokojne sa môžete zabaviť v niektorom z nočných klubov alebo barov. Prípadne si pozrieť nočnú safari show v ZOO. Jedinú svojho druhu na svete.

Singapúr vás určite pohltí, pripravte sa na hyper moderné mesto, zaujímavú kultúru a na to, že si odtiaľ odnesiete milión zážitkov.