Slnko, more, temperament ... hola Andalucía!

25.Jún 2018 | 08:00
Autor: Iveta Basandová
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: španielsko andalúzia

Bohatá história, všadeprítomný temperament, mohutné hory, krásne pláže a to všetko na dosah zo Slovenska! Slnkom zaliata Andalúzia, najjužnejšia časť Španielska, ponúka toľko možností, že ich určite nestihnete ani za týždeň aktívnej dovolenky.


Nechajte sa zlákať!

.... ale poďme na to postupne. Dovolenku sme opäť volili mimo hlavnej sezóny, v druhej polovici septembra. Naša cesta sa začala v Malage, odtiaľ sme absolvovali Gibraltar a Rondu. Po troch dňoch sme sa presunuli po pobreží na sever do mesta Nerja. Odtadiaľ sme si cestu nasmerovali do Granady. Posledný deň sme sa vybrali ešte pozrieť a zažiť Caminito del Rey.


Malaga

Výborný východiskový bod na spoznávanie Andalúzie. Letisko je v bezprostrednej blízosti mesta, doprava autobusmi by nemala byť problém. My sme sa však rozhodli zapožičať si auto. Požičovní je veľa, čiže je na každom, čo preferuje, aké auto a hlavne aké poistenie. My sme mali malinký Fiat 500, bolo to šikovné žihadielko.

V Malage sme strávili prvú časť našej dovolenky. Bývali sme v malom apartmáne s bazénom, ale nie priamo v meste. Autom to do Malagy bolo pár minút. Horšie to bolo s parkovaním v centre, asi ako v každom veľkom meste, ale vždy sa niečo našlo, prinajhoršom platené parkovisko.

/Cez víkend sú modré zóny zdarma a nachádzajú sa aj priamo pri pláži a v celom centre/


Čo sa týka samotného mesta odporúčam zájsť do prístavu. Príjemnou prechádzkou popri štýlových baroch sa dostanete až na pláž. Najznámejšia mestská pláž Malagueta nie je podľa môjho gusta :) takže my sme sa priamo v Malage nekúpali, iba vychutnávali teplé septembrové lúče.

Aj samotné staré centrum je pekné, taká dovolenková klasika - reštiky, bary, pouličný umelci a kopec ľudí. Pre milovníkov umenia určite odporúčam aj múzeum Pabla Picasa.

Určite sa oplatí zájsť na vyhliadku nad mestom - Gibralfaro. Pekne odtiaľ vidieť prístav a mesto. Vlastne odtiaľ je ten výhľad, ktorý vidieť na najčastejších fotkách mesta Malaga. Krásne si tu vychutnáte aj západ slnka nad mestom. /V nedeľu popoludní je vstup do Gibralfaro zdarma/


Giblartar

Trocha Anglicka v Španielsku. Voľne žijúce opice a hranica tvorená letiskovou dráhou. Štát, ktorého väčšiu časť tvorí skala a Afriku už máte na dohľad. Gibraltár je tak trocha zvláštne miesto.

Požičovne áut si za prechod do inej krajiny účtujú extra poplatky, takže je lepšie si nechať auto pri hranici na záchytných parkoviskách a prejsť hranicu peši. Hranica je letisko, takže ak prilieta/odlieta lietadlo, tak sa zatvoria rampy. Ako železničné priecestie.

Mestečko prejdete za pár minút, ak máte čas, tak sa oplatí prejsť až do prístavu. Ale asi TOP atrakciou je samotná skala. Je možnosť si ju vyšliapať, ale asi pohodlnejšie a rýchlejšie je isť lanovkou. Lístky si viete kúpiť priamo na mieste. V ponuke je buď samostatný lístok na lanovku z/na skalu alebo aj so vstupom do národného parku.

Opice sú hneď pri výstupe z kabínky. Sú zvyknuté na turistov a treba si dať pozor na veci, hlavne neotvárať žiadne jedlo. Nie je výnimočné, že sa hodia na vak a ani to, že vám niečo ukradnú. Odvážnejší sa s nimi fotili, my iba tak obďaleč. Na skale sa dá prejsť a pozrieť skywalk vyhliadku, ale ak si neprikúpite lístok do parku, tak veľa času na skale asi nestrávite.


Ronda

Romantická dedinka v skalách. Cesta do Rondy je v dlhotiahnucom sa stúpaní, ale odmenou je krásny výhľad na dychvyrážajúcu prírodu.

Nepotrebujete ani mapu, ani žiadnu špeciálnu prípravu, oči a dav vás povedú. Dominantou Rondy je starý kamenný most. Vychutnajte si pohľad z mosta, ale aj pohľad na most, z každej strany! Celé mesto má svoje neopakovateľné čaro. Krásna vyhliadka, štýlové kaviarne a historické budovy. My sme si pri kávičke počkali na západ slnka a možno aj tento pohľad nás chytil za srdce a odchádzali sme očarený týmto pokladom skrytým v skalách.

/Cez víkend je tam myslím parkovné zdarma, takže auto si pekne odložíte a idete sa prejsť/


Nerja

Krásne, pokojné mestečko asi hodinu vzdialené od rušnej Malagy. Stretnete tu veľa Angličanov a nájdete rôzne reštaurácie, obchodíky, Balkón Európy a krásne zákutia na pláži. A k tomu ešte aj kľud a azúrovo krásne more. Nepotrebujete sa ani nikam špeciálne presúvať, najkrajšie pláže máte priamo pod oknami. Ja som na more a čistotu veľmi náročná, ale toto sa mi naozaj páčilo.

Pre nás bol jediný problém, že sme nemali hotel s parkovaním. Takže sme naše auto z požičovne /s minimálnym poistením/ museli nechať na voľnom parkovaní na okraji mesta. Našťastie sa nič nestalo.

V tomto dovolenkovom mestečku sme sa konečne odhodlali ochutnať aj tapas a sangriu. Je to pre tento región typické, resp. pre cele Španielsko. A samozrejme vynikajúca zmrzlina.


Granada/Alhambra

Korenie, čaje, flamenco a nádherná architektúra. Tieto slová asi najviac vystihujú oblasť Granady.

Je to veľmi známe študentské mesto a od Malagy je vzdialené 130 km, takže opäť je výhoda mať auto. V meste je známa obchodná pasáž resp. trh Mercado Árabe, kde je cítiť marockú minulosť tohto mesta. Taktiež sa odporúča navštíviť štvrť Sacromonte.

Najväčšou dominantou mesta je určite komplex palácov Alhambra. Niekde sa dočítate, že je to najviac navštevované miesto celého Španielska. Takže to znamená, že lístky treba kupovať s veľkým časovým predstihom :) Určite sa oplatí zakúpiť vstup do všetkých palácov. Strávili sme v palácoch a záhradách viac než 2 hodiny, a to sme to dali veľmi zrýchla, keďže sme prišli dosť neskoro. Krásne zdobené budovy a precízne záhrady si vychutnajú aj fotiekchtiví, objekt na fotky ako stvorený a tá vyhliadka na mesto ... krása!

/Nasridov palác je špecifický, lebo je tam vstup iba 2x denne a potom je možná aj večerná prehliadka, ktorú sme absolvovali aj my. Na dennú sme nestihli kúpiť lístky, ale nakoniec to bolo celkom fajn, ale museli si na to dlho počkať/


Caminito del Rey

Cesta kráľov, niekedy v minulosti nazývaná aj cesta smrti. Dnes je to už bezpečné, ale ak sa niekto bojí výšok, tak sa tam asi nebude cítiť úplne komfortne. Z Malagy je to niečo cez 70km.

Samotný chodník sa nachádza uprostred krásnej prírody v pohorí El Chorro a má tri kilometre. Časovo asi 2 hodiny. Lístky je potrebné si kúpiť vopred, cez ich oficiálne stránku a aj s lístkom na autobus, aby ste sa vrátili k východiskovému bodu. Odporúčam prísť aj s časovou rezervou, pretože to nie je úplne blízko parkoviska a chvíľu to trvá, kým sa dostanete k vstupnej bráne. Prilbu a inštrukcie v španielčine dostanete. A potom už iba zaujímavá prechádzka po skale. Je vidieť aj pôvodnú cestu. Pri pohľade na ňu pochopíte, prečo cesta smrti.

Veľmi príjemné ozvláštnenie dovolenky!

/Pohľad na krásne sfarbenú rieku lemuje celú cestu k chodníku. My sme sa tam nestihli zastaviť/

Užitočné linky:


Autor a foto: Iveta Basandova