ŠPANIELSKO - Sprísnenie opatrení proti šíreniu COVID-19 na väčšine územia krajiny

22.Júl 2020 | 18:50
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: španielsko

Španielsko po ukončení núdzového stavu otvorilo hranice pre turistov z EÚ a niektorých tretích krajín a zrušilo karanténu pre prichádzajúcich. Test na ochorenie COVID-19 sa pri príchode do krajiny nevyžaduje.

Upozorňujeme, že podľa nariadenia španielskeho ministerstva zdravotníctva sú od 1. júla 2020 sanitárne kontroly na otvorených leteckých a námorných vstupoch do krajiny. Pri vstupe letecky alebo po mori je vyžadovaný vyplnený sanitárny formulár – osobitne pre každú vstupujúcu osobu.

Elektronicky ho môžete vyplniť na adrese www.spth.gob.es alebo v bezplatnej aplikácii SpTH (SPAIN TRAVEL HEALTH).

Formulár je v 4 jazykových mutáciách (po anglicky, nemecky, francúzsky a španielsky). Po zaslaní formulára získate tzv. zdravotný QR kód, ktorý budete musieť prezentovať počas kontroly, aby ste mohli pokračovať v ceste. Cestujúcim na letoch prichádzajúcich zo zahraničia merajú teplotu pomocou termovíznych kamier a vykonáva sa i vizuálna kontrola prichádzajúcich. V prípade podozrenia na ochorenie, cestujúceho vyšetrí lekár a osoba bude povinne pod lekárskym dozorom aj v cieľovej destinácii v krajine.

Pre osoby nad 6 rokov je v Španielsku povinné nosiť rúško vo verejnej doprave, v uzavretých priestoroch a na verejných priestranstvách, kde nie je možné dodržať odstup približne 1,5 - 2 m. Vo väčšine provincií vrátane Baleárskych ostrovov však platí povinnosť nosiť rúška všade - aj keď je zachovaná bezpečná vzdialenosť - ako preventívne opatrenie pre nové ohniská nákazy. Nedodržiavanie tejto povinnosti je sankcionované pokutou 100 eur.

Na cestujúcich do Španielska apelujeme, vzhľadom na epidemiologický vývoj v krajine a stále neexistujúcu vakcínu, zaujímať sa o svoje poistenie do zahraničia, ak by bolo potrebné zotrvať v krajine v prípade náhlych zmien v karanténnych opatreniach dlhšie, ako bol predpoklad, a tiež v prípade náhlej hospitalizácie.

Je potrebné brať do úvahy fakt, že viaceré provincie Španielska zaviedli svoje vlastné bezpečnostné obmedzenia v súvislosti so šírením COVID-19 a objavením nových lokálnych ohnísk (predovšetkým turisticky obľúbené lokality ako je Katalánsko, Aragón, Valencia, Andalúzia, Murcia, Baleárske ostrovy, provincie na severe krajiny a ďalšie), preto je vhodné si pred príchodom zistiť v cestovnej kancelárií alebo ubytovacom zariadení jednotlivé detaily opatrení a riadiť sa nariadeniami a odporúčaniami príslušných autorít (môže ísť o výrazné obmedzenie kapacity alebo aj úplné uzavretie niektorých prevádzok, pláží, obmedzenie služieb, nočného života, pohybu, zákazu stretávania sa a pod.).

V časti Katalánska (predovšetkým v Barcelone a priľahlej oblasti a v provincii Lleida, predovšetkým v časti Segría), pre viaceré ohniská miestna vláda odporučila, aby obyvateľstvo zostalo doma, obmedzilo premávku na verejných komunikáciách a rešpektovalo individuálne a kolektívne ochranné opatrenia stanovené príslušnými orgánmi. Zároveň navrhla preferovať objednávky na doručenie priamo do bydliska alebo nákup vopred objednaných jedál na konzumáciu mimo zariadenia (take away). Rovnako obmedzila osobné kontakty len na osoby, ktoré tvoria obvyklú skupinu spolužitia, dočasne pozastavila kultúrne, verejné, zábavné, rekreačné a športové aktivity. Kapacita v hotelových a reštauračných zariadeniach sa limitovala na polovicu povolenej hodnoty. Dočasne sa zakázali stretnutia viac ako desiatich osôb naraz; tento zákaz zahŕňa aj svadby, bohoslužby, oslavy, pohreby či športovú činnosť


Niektoré uvedené opatrenia sa uplatňujú aj v ďalších provinciách na pevnine i na ostrovoch.


Tranzit po krajine je vo všeobecnosti bez obmedzení, je však potrebné sledovať aktuálnu situáciu, v závislosti od ktorej môžu jednotlivé autonómne oblasti Španielska prikročiť k mimoriadnym opatreniam.

Opakovane apelujeme na dodržiavanie povinnosti nosenia rúška (v zmysle nariadení miestnych vlád), na dodržiavanie odstupov a základných hygienických opatrení a rešpektovanie ďalších obmedzení súvisiacich s ochranou proti šíreniu COVID - 19.

Pre cestujúcich zo Španielska na Slovensko je s platnosťou od 6. júla 2020 možný vstup bez obmedzení.


Podmienky návratu do SR

Voľný prechod cez hranice bez predloženia negatívneho COVID-19 testu, ako aj povinnosti absolvovať karanténu.

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky nepretržite kontaktovať pohotovostný mobil Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Madride: +34 609 002 803.

Zdroj: mzv.sk