ŠPANIELSKO: Zavedenie povinnej 14 - dňovej karantény pri vstupe do krajiny

13.Máj 2020 | 20:20
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: španielsko covid 19

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje, že s účinnosťou od 15. mája 2020 vstupuje do platnosti nové nariadenie španielskej vlády o povinnej 14-dňovej karanténe všetkých osôb prichádzajúcich do Španielska počas platnosti núdzového stavu v krajine. Karanténu môžu absolvovať v domácom prostredí, ubytovni či hoteli, ktoré budú môcť opustiť len za účelom nákupu potravín, liekov, návštevy lekára a zdravotníckych zariadení.

Počas presunov v rámci nariadenej karantény platí povinnosť nosenia rúška a dodržiavanie prísnych hygienických opatrení. Nariadenie sa vzťahuje nielen na prichádzajúcich cudzincov, ale aj občanov Španielska. Turistickí operátori a cestovné kancelárie, ktorí predávajú letenky sú povinní informovať klientov o tejto skutočnosti pred nákupom letenky. Pri príchode do krajiny je povinnosťou vyplniť formulár, v ktorom cestujúci uvedie adresu svojho pobytu, na ktorej môže byť zdravotníckymi orgánmi kontaktovaný za účelom kontroly jeho zdravotného stavu.

Vstup do krajiny je naďalej povolený len občanom Španielska, rezidentom (držiteľom Certificado de registro la ciudadano de la UE), cezhraničným pracovníkom a zdravotníckemu personálu.

Výnimku z povinnej karantény majú cezhraniční pracovníci, dopravcovia a posádky, ako aj zdravotnícki pracovníci, ktorí tu vykonávajú pracovnú činnosť - za predpokladu, že neboli v kontakte s osobami s diagnostikovaným ochorením COVID-19.

Občania SR môžu v prípade núdze kontaktovať pohotovostný mobil Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Madride: +34 609 002 803 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky na čísle: +421 2 5978 5978.

Zdroj: Mzv.sk