SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO: Aktuálne opatrenia a podmienky pre cestovanie

09.Mar 2021 | 18:43
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO

Spojené kráľovstvo neobmedzuje možnosti vstupu občanov SR na svoje územie, platia doterajšie všeobecné pravidlá pre vstup (preukázanie sa platným občianskym preukazom alebo pasom). Všetkým cestujúcim je odporúčané cestovať do Spojeného kráľovstva iba v nevyhnutných prípadoch a zároveň sú upozornení, že sa na nich vzťahujú platné vládne opatrenia po celom území Spojeného kráľovstva.

Od 18. januára platí pre cestujúcich prichádzajúcich zo všetkých krajín povinnosť preukázania sa negatívnym PCR alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19.

Upozorňujeme občanov na prípady odopretia vstupu po preukázaní sa certifikátom antigénového testu vydaného Ministerstvom zdravotníctva SR. Odporúčame pred cestou kontaktovať svojho prepravcu a overiť si aktuálne prepravné podmienky. Otestovať sa môžete dať najskôr 3 dni pred plánovanou cestou. Napríklad, ak cestujete v piatok, môžete sa dať otestovať v utorok, stredu alebo vo štvrtok. Je potrebné preukázať originál testu s výsledkom v anglickom, francúzskom alebo španielskom jazyku. Preklad nebude akceptovaný. Od tejto povinnosti sú oslobodené deti do 11 rokov. Pokiaľ sa výsledkom testu nepreukážete, môžete byť vylúčený z prepravy, vstup na palubu vám bude zamietnutý.

Všetci cestujúci prichádzajúci do Spojeného kráľovstva sú povinní absolvovať 10-dňovú karanténu. V prípade, že pricestujú do krajiny na kratšie obdobie, sú povinní celý tento čas zotrvať v karanténe, dovolený je iba presun z/na letisko.

Od 15. februára 2021 všetci cestujúci prichádzajúci do Spojeného kráľovstva musia po príchode do krajiny absolvovať test na COVID-19 na druhý a ôsmy deň povinnej karantény. Vykonanie testov neumožňuje skrátenie povinnej 10-dňovej karantény.

Preukázanie sa negatívnym testom na COVID-19 pred cestou do Spojeného kráľovstva

Informácia britskej vlády o nových hraničných opatreniach

Ako dodržať karanténu po príchode do Spojeného kráľovstva

Zoznam súkromných laboratórií poskytujúcich testovanie na COVID-19 v Spojenom kráľovstve

Kompletný zoznam výnimiek z povinnej karantény


Povinná registrácia pred príchodom do Spojeného kráľovstva

Platí povinnosť pre každého cestujúceho prichádzajúceho do Spojeného kráľovstva registrovať sa online a vyplniť tzv. passenger locator form. Registrácia je možná 48 hodín pred plánovaným príchodom do krajiny.

Každá osoba, ktorá pricestovala z krajiny nachádzajúcej sa na červenom zozname počas posledných 10 dní, je povinná uskutočniť rezerváciu v jednom z hotelov vyčlenených pre 10-dňovú karanténu.

Slovensko nie je súčasťou tohto zoznamu, to znamená že pred príchodom na územie Spojeného kráľovstva (iné podmienky platia pre Škótsko) sú cestujúci povinní objednať si cez rezervačnú platformu britskej vlády (sadu domácich testov na COVID-19) a dodržať 10-dňovú domácu karanténu.

Rezervácia hotelov vyčlenených pre povinnú karanténu a objednávka sady domácich testov na COVID-19

Informácia pre Škótsko - od 15. februára 2021 všetci cestujúci (okrem common Travel Area) si budú musieť rezervovať a uhradiť hotel za účelom karantény.

Britská vláda prijala nové opatrenia na zamedzenie šírenia vírusu. V tejto súvislosti vycestovanie z územia Spojeného kráľovstva musí byť odôvodnené. Cesta na dovolenku nie je považovaná za dôvod na opustenie územia - oznámenie britskej vlády. Bližšie informacie k opatreniam sú zverejnené na oficiálnej stránke vlády.


Medzinárodná nákladná doprava - dôležité aktuálne informácie

Pred cestou odporúčame sledovať svoju cieľovú destináciu na oficiálnych stránkach:


Podmienky tranzitu

Výnimke z povinnej karantény podliehajú všetci tranzitujúci cestujúci neprekračujúci hraničnú kontrolu do vnútrozemia, tzn. zostávajú v tranzitnej zóne letiska čakajúc na pokračovanie svojho ďalšieho letu do cieľovej destinácie. Povinnosť vyplnenia vstupného formulára je však nariadená aj tranzitujúcim cestujúcim.


Opatrenia v krajine

Od 5. januára britská vláda vyhlásila v poradí tretí, najprísnejší lockdown. Zatvorené sú základné školy, stredné školy a všetky obchody s výnimkou predaja základných potravín a liekov.

Podrobné informácie o celonárodnom lockdowne od 5. januára 2021

Občanom je odporúčané pokračovať pracovať z domu, pokiaľ to povaha ich zamestnania povoľuje a vyvarovať sa zbytočného cestovania. Zároveň je odporúčané dodržiavať bezpečnú vzdialenosť dva metre počas čakania v radoch a v interiéroch.

Nosenie rúšok vo všetkých interiéroch je povinné. V prípade nedodržania nariadenia hrozí pokuta.

Spojené kráľovstvo sa pripravuje na postupné uvoľnenie opatrení, ktoré boli zavedené v súvislosti s pandémiou COVID-19. Britský premiér B. Johnson predstavil 22. februára plán uvoľňovania opatrení. Plán je rozdelený na etapy, ktoré sa viažu na konkrétny dátum. Každá etapa bude podliehať schváleniu po konzultácii s odborníkmi.


Povinnosť vyplniť formulár pre cestujúcich do zahraničia zo Spojeného kráľovstva na potvrdenie oprávnenosti vycestovať z krajiny

Britská vláda v rámci sprísnenia opatrení proti šíreniu covid-19 sprísnila aj podmienky pre vycestovanie z krajiny. Prísnejšie podmienky sa vzťahujú nielen na britských občanov, ale aj na občanov SR, ktorí žijú v Spojenom kráľovstve. Vycestovať z krajiny môžu iba tie osoby, ktoré majú na to legálne dôvody, ako napr. práca, dobrovoľníctvo, vzdelávanie, zdravotné dôvody, pohreb, svadba.

Osoba, ktorá cestuje z Veľkej Británie musí zároveň vyplniť vyhlásenie na webovej stránke britskej vlády.

Zdroj:mzv.sk