TAIWAN: Potvrdená vírusová pneumónia

27.Jan 2020 | 11:15
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: taiwan taipei COVID-19

Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Taipei informuje, že na Taiwane boli k 27. januáru 2020 potvrdené štyri prípady vírusovej pneumónie 2019-nCoV a 350 podozrivých prípadov prechádza testovaniami v karanténe.


Taiwanské autority o prvom výskyte informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu aj Čínsku ľudovú republiku. Medzi Taiwanom a Čínskou ľudovou republikou dochádza denne k výmene vysokého počtu cestujúcich, z tohto dôvodu bolo v pondelok (27. januára 2020) na Taiwane zriadené koordinačné stredisko v súvislosti s epidémiou a pripravených je 1000 lôžok v oddelení karantény.

Na základe nárastu nakazených miestne orgány 26. januára 2020 informovali, že cestujúci prichádzajúci na Taiwan, ktorí boli nedávno v provincii Hubei v Číne, budú podliehať povinnej domácej izolácii počas 14 dní. Nové opatrenia sa budú vzťahovať na všetkých cestujúcich bez ohľadu na štátnu príslušnosť a tí cestujúci, ktorí nebudú nariadenia rešpektovať budú presunutí do karantény zriadenej vládou. Podrobnosti o tom, ako bude nové opatrenie zavedené neboli detailne predstavené, ale miestne orgány majú získať cestovateľskú históriu každého cestujúceho zo zdravotných preukazov, ktoré musia pred vstupom vyplniť a obrátiť sa na zdravotnícke orgány na letisku.

Občanov Slovenskej republiky informujeme, že je potrebné dodržiavať hygienické návyky ako dôkladné umývanie rúk a nosenie rúšok. Centrum pre kontrolu chorôb Taiwanu žiada prichádzajúcich turistov na Taiwan, ktorí majú príznaky ako horúčka, ťažkosti s dýchaním a kašeľ, aby dobrovoľne informovali oddelenie karantény priamo na letisku a vyhľadali odbornú lekársku pomoc v prípade oneskorených klinických príznakov ochorenia. V prípade zatajenia príznakov a cestovateľskej histórie hrozí občanom pokuta, prípadné väzenie.

Informácie o vývoji situácie a šírení koronavírusu je možné sledovať na webových stránkach:
Taiwan Centers for Disease Control https: https://www.cdc.gov.tw/En Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) www.who.int a https://www.who.int/westernpacific/emergencies/novel-coronavirus Európskeho centra pro prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC): www.ecdc.europa.eu a https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china a Úradu verejného zdravotníctva SR: http://www.uvzsr.sk.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zároveň odporúča slovenským občanom, aby v prípade cestovania do zahraničia využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva www.mzv.sk.

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostný mobil Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Taipei: +886912204427; Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR: +421259785978.

Zdroj: Mzv.sk