Tajomné zákutia Škótska

10.Nov 2019 | 20:00
Autor: Simona Huda
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: škótsko

Túžite navštíviť miesta, ktoré sú rôznorodé, tajomné, očarujúce, jednoducho dych berúce? V tom prípade sa vyberte jednoznačne do Škótska. Tá atmosféra v krajine sa vám vryje do srdca tak veľmi, až sa tam budete chcieť vrátiť v každom ročnom období, za každého počasia. Je vhodné na dobrodružné cesty s priateľmi, ale aj v prípade ak budete chcieť sedieť samy hore na útese, pozerať sa len tak na vlny vrážajúce do skál a počúvať šum mora. Byť len tak, sám so sebou , ukradnúť si aspoň tú malú chvíľu.


Výlet do neznáma sa môže začať

Tak ako sa počas letu slnko prebúdzalo za horizontom a všetkým sa pred očami vynáral nádherný východ slnka, tak aj mňa prebrala káva a pripravila ma na dlhý deň predo mnou. Mojou prvou zastávkou bol okúzľujúci Londýn. Odtiaľ som mala objednaný lístok na autobus, ktorý ma bezpečne doviezol až do cieľa- vysnívaného Škótska. Inak majú veľmi výhodné ceny diaľkových autobusov, takže komu nevadí dlhšia cesta, určite ich odporúčam. Cenovo sú veľmi výhodné a relatívne pohodlné. Ide o tzv. Mega busy. Sú samozrejme aj iné alternatívy, tiež low-costove, ale z vlastnej skúsenosti viem odporučiť napr. túto variantu.


Londýn

Na toto tretie najväčšie miesto v Európe som síce nemala veľa času, avšak stihla som si vychutnať ďalšiu kávu hneď po prílete na letisko Luton a následnom presune autobusom na Victoria station. Spoza presklennej kaviarne som si všímala ľudí, ako na prvý pohľad pôsobia chaoticky a neorganizovane, no zároveň sa všade navôkol usmievajú a rozdávajú radosť ľuďom okolo seba. Takto by som si to vedela predstaviť fungovať všade.

S mapou v ruke som sa presúvala po hlavných pamiatkach Londýna. Veľmi pozitívny pocit vo mne zanechali Londýnske parky tak ako aj fotogenické veveričky, ktoré boli ich neoddeliteľnou súčasťou. Labute z ktorých sálal božský kľud a holuby, ktoré sprevádzali každý váš krok. Londýn je snom mnohých ľudí, každý si z neho zoberie to svoje. No moje kroky smerovali ďalej aj s pravým anglickým čajom v ruke ... :-)Aberdeen

Tu sa zaručene budete cítiť ako v rozprávke. Tak ako aj ja. Prvou zastávkou v tomto meste bola The University of Aberdeen. Je treťou najstaršou v Škótsku a piatou najstaršou v Spojenom kráľovstve. Študuje tu vyše 14 000 študentov. Už od prvej chvíle som si povedala, že tu musí byť teda radosť chodiť do školy ! Kvôli kamarátke, ktorá tu študuje som mala možnosť byť súčasťou aj ich pútavej školskej prednášky. Úzke uličky so školskými kaviarničkami, celé to dýcha históriou a hrdosťou.

Milovníci kníh neobídu ani obrovskú knižnicu Sir Duncan Rice Library, ktorej výstavba stála vyše 57 miliónov libier. Pláže, staré rybárske mestečko, prístav, tajuplné a mierne scary cintoríny, veľké golfové ihriská, kostoly, múzeá, divadlá, galérie, zámky, parky, botanické záhrady, prívetiví a priateľskí ľudia- toto je jednoducho famózny Aberdeen.Inverness a Glasgow

Spiatočným lístkom za ! jednu ! libru som sa odviezla až do vzdialenejšieho Inverness. Je to mesto ležiace na rieke Ness pri známom jazere Loch Ness. Je jedným z najčistejších miest v Európe. Z malého cintorína na kopci si vychutnáte nádherný pohľad na mesto. Zámok týčiaci sa nad mestom je takisto veľmi zaujímavý, pozor však na čajky všade navôkol, ktoré vám ukradnú jedlo priamo z ruky. Nemožno minúť ani ohromujúce katedrály, mosty a knižnice, ktoré toto mesto ponúka.

Doteraz som o Glasgowe len počúvala, že aký je vraj dynamický, žiarivý a elegantný. Konečne som to pocítila aj na svojej koži. Skutočne to všetko spĺňa. Toľko kontrastov nikde inde v Škótsku nezažijete. Nemôžete odtiaľto odísť bez toho, aby ste neochutnali 'vodu života' ako nazývajú domáci pravú škótsku whisky. Funguje tu veľa reštaurácií s fantastickým jedlom- či už pravá škótska kuchyňa, indická, thajská, talianska atď. Po náročnom dni máte pestrý výber.Najviac ma zaujala čarodejnícka Glasgowská univerzita, ktorá inšpirovala aj slávnu spisovateľku Rowlingovú. Má nádherné nádvoria, strašidelné stromy a gotické budovy. Ako stvorená na inšpiráciu Harryho Pottera.

Určite neobísť ani: Glasgow Science Centre, Riverside Museum, Katedrála svätého Munga, Celtic park, Kelvingrove Art Gallery a mnoho iných.


Stonehaven a Dunnottar Castle

Aj napriek tomu, že je toto mestečko malé, zanechá vo vás veľkú stopu. Akoby zastalo v čase, no práve tým je tak výnimočné.

Ako prvé som pocítila to jedinečné čaro prístavu, kde práve vtedy nebolo ani živej duše. Kamenné uličky, útulné kaviarne a reštaurácie.. Hlavným cieľom tohto dňa bol pre mňa ale zámok Dunnottar. Cestou k nemu som si vychutnávala výhľad z každej lavičky po ceste. Čím vyššie ste, tým krajší výhľad môžete samozrejme očakávať.

Dunnottar Castle je jedno z najkrajších a najnezabudnuteľnejších miest aké moje oči zazreli. Nachádza sa na 50 m útese. Legenda hovorí, že nebyť tejto pevnosti, dnešné Škótsko neexistuje. V minulosti plnila totiž veľmi významnú úlohu práve svojou strategickou polohou. Aj napriek dlhej ceste, ktorá nebola najjednoduchšia kvôli silnému vetru a nepriaznivému počasiu, tento pohľad zhora za to stál. Na tomto mieste zahodíte všetky starosti a necháte ich utopiť sa v hlbinách severného mora. Priam božský kľud, nič len vy a šum morských vĺn odrážajúcich sa od skál.Edinburgh

Hlavné mesto Škótska sa mi z časových dôvodov nepodarilo vidieť, vy však nezopakujte túto moju chybu. Určite si na toto mesto v budúcnosti spravím čas a to práve z týchto dôvodov:

Sídlia tu mnohé umelecké a kultúrne inštitúcie. Po Glasgowe je Edinburgh druhé najväčšie Škótske mesto. Nazývané je aj ako Atény severu. Takisto sa hovorí aj to, že je výkladnou skriňou Škótska. Niet pochýb o tom, že je to okrem iného veľmi romantické mesto kt. túži navštíviť nejeden zaľúbený párik. Ulica Princess Street Gardens tu mesto prirodzene delí na dve časti. A to na nové a staré mesto.

Priamo nad mestom sa týči hrad ako vystrihnutý z rozprávky. Dejiny krajiny sa spájajú práve s týmto miestom. Od hradu sa tiahne známa ulica Royal Mile kt. známy spisovateľ popísal ako tú najširšiu, najdlhšiu a najkrásnejšiu ulicu, kde si každý chce postaviť svoj dom.Mesto ponúka veľa možností ako stráviť svoj voľný čas. Či už v krásnych parkoch pri pikniku, obzeraním pamiatok, prechádzkami po meste, návštevou múzeí kt. je tu nespočetne a iné.

Na záver chcem dodať citát Marka Twaina:

,,O dvadsať rokov budete väčšmi sklamaní tým, čo ste neurobili ako tým, čo ste urobili. A preto odhoďte záchranné kolesá. Vyplávajte z bezpečného prístavu. Zachyťte do plachiet nový vietor. Skúmajte. Snívajte. Objavujte."

Splňte si váš Škótsky sen čím skôr, neoľutujete