​Tajomstvá vodopádov Iguazu

29.Júl 2017 | 14:32
Autor: Soňa Čermáková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: Iguazu brazília ARGENTÍNA

Južná Amerika je srdcom nielen ladných ženských kriviek a rytmov salsy, ale aj miestom ukrývajúcim mnoho prírodných krás. Žiarivým príkladom jedného z týchto pokladov sú práve vodopády Iguazu falls. Kam sa za nimi vybrať?


Práve brazílsko-argentínsku hranicu pred 150 miliónmi rokmi premenila rieka Iguazu na toto čarovné miesto. Kým však rieka prameniaca v pohorí Serra Mar prekoná svojim tokom jednu z 270 kaskád, musí sa vliať do rieky Parana a prepadnúť výškou 82 metrov. Práve vysoký zráz náhornej plošiny každodenne zapríčiňuje divadlo prírody, ktoré vyhľadáva nejeden zvedavý dobrodruh aby ho s čistým svedomím vyškrtol zo svojho TO DO listu.

Čím sú však Iguazu falls práve TAKÉ výnimočné? Ich mohutnosť a nezmeniteľnosť potvrdzuje ich rozľahlosť, a to neuveriteľných 2 700 metrov na šírku. Veď, práve vďaka svojim rozmerom dostal aj svoj názov Iguazu, ktorý v jazyku pôvodných obyvateľov znamená doslova Veľká voda.


Ďalšou zaujímavosťou je 270 kaskád, z ktorých je práve Diablovo hrdlo tou najznámejšou, pretože ním v priebehu jednej sekundy pretečie 13,6 miliónov litrov vody. Jeho šírka je až 150 metrov a pokiaľ by sa nejaký odvážlivec rozhodoval či na tomto mieste zloží bobríka odvahy, medzi odpoveďou áno/nie pod ním zíva výška 80m, ktoré by ho delili od dosiahnutia hladiny.Keď sa pokúsime predstaviť toto obrovské množstvo burácajúcej a hučiacej vody, je až k neuvereniu, že na jeden rok takmer vyschli. Bolo to v období medzi rokmi 1934-1978. Pekný výhľad máme odfotený, selfíčka zbierajú srdiečka na instagrame, môže nás toto miesto ešte niečím prekvapiť? To si teda píšte!

Južná Amerika je známa svojou rozmanitou faunou a flórou, ktorá mimoriadne prekvitá vo vlhkom prostredí ďaleko sa tiahnucich pralesov. Jaguáre, oceloty, tapíry či mravenčiare... No a samozrejme, nespočetné množstvo farebného vtáctva, hmyzu, rýb, či plazov.

Možno práve biodiverzita tomuto miestu pripomínajúcemu knihu džungle zabezpečila od roku 1984 ochranu organizácie UNESCO.

360° panorama: https://www.airpano.ru/files/Brasil-Argentina-Iguazu-Falls-2012/2-2


Autor: Soňa Čermáková

Web: http://www.heroinmag.com/

Facebook: https://www.facebook.com/heroinmag/