Taliansko – Eurotrip (3. časť)

09.Aug 2015 | 16:25
Autor: Dušan
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: taliansko zápisky z ciest

Po ceste cez Rakúsko a zastávke v Slovinsku sme si mohli povedať, že prvý deň cesty máme úspešne za sebou. Pred nami je ďalších 14 dní plných objavovania, blúdenia a všetkého, čo k tomu patrí. Táto časť bude o našich skúsenostiach a zážitkoch v Taliansku. Navštívili sme svetoznáme miesta ako Benátky, Bologna, Florenzia či Pisa. Priestor dostali aj menej známe miesta La Spezia a Portofino. Oplatí sa ich vidieť tiež. Andiamo!

Cestou do Bibione

Z Unecu sme sa zrýchleným tempom presunuli do Benátok. Už druhý deň nášho tripu sme nestíhali. "Prečo sa ponáhľať?" napadne nejedného. Kvôli freetour (vysvetlím nižšie). Ešte že majú Slovinci diaľnicu z Ľubľany až do Benátok. Pri rýchlej prestávke na pumpe sme stretli autobusy plné turistov. Pravdepodobne smerovali do jedného z najnavštevovanejších talianskych letovísk typu Lignano či Bibione. Nič pre mňa.

Pumpy sú veľké a dobre vybavené. Kúpili sme tam aj roztrojku do autozásuvky. Počas cesty nám ale prestala fungovať. Príčina nebola zistená. V aute zazneli názory, že nabíjať naraz päť vecí nie je najlepšie (telefón 1, telefón 2, GPS, kamera, foťák). Ktovie.

Pred Benátkami sa doprava na diaľnici zhusťovala. Pôvodný plán bol zaparkovať pri vlakovej stanici a vlakom sa presunúť na ostrovnú časť Benátok. To je tá časť, kam chodia všetci turisti. Plán sa nepodaril. Taliani v bielych tričkách, ktorí smerovali autá k parkovisku pri mori, nás odklonili z cesty. Začali sme tušiť, že niečo nie je v poriadku. Pod vplyvom predsudkov sme vyvodili záver, že nás chcú určite ošklbať. Trikrát sme sa spýtali na cenu parkovného, 5€ na deň sa nám zdalo jednoducho primálo. Riskli sme to a nechali tam auto.

Loďou do mesta

Hneď vedľa parkoviska bol prístav. Premávala tam kyvadlová lodná doprava medzi parkoviskom a historickými Benátkami. Kúpili sme si spiatočné lístky, cena bola rozumná a študentská zľava potešila. ISIC je skvelá vec. Plavba trvala 20 minút, čo sme využili na natáčanie. Lodná doprava je tam pomerne rušná. Nie sú to len lode s turistami či súkromné člny. Míňali sme aj niekoľko nákladných lodí a kuriérov, ktorí doručujú balíky. Loďou. Náš kapitán, asi 60 ročný Talian, sa pri parkovaní lode s jedným začal hádať. Taliansky nerozumiem, neviem v čom bol problém.

Extrémne dlhá freetour

Naše prvé kroky v Benátkach boli opäť v zrýchlenom tempe. Nestíhali sme na "freetour". Takúto službu môžete nájsť v každom väčšom meste. Ako na to? Stačí do Google napísať napríklad "Venice freetour". Je to prehliadka mesta so sprievodcom, za ktorú nemusíte platiť. Na konci môžete dať sprepitné ako v reštaurácii. Podľa mňa je to výborný spôsob, ako "ochutnať mesto", v ktorom ste ešte neboli. Rýchlo a lacno.

Naša freetour sa začala na námestí Campo San Geremia. Kde presne? Pred studňou. Všetky informácie som zistil vopred tu: http://freetourvenice.com/daily-tours/venice-free-tour/ Naša sprievodkyňa, Ruska s vynikajúcou angličtinou, nám postupne ukázala najznámejšie miesta Benátok.

“Meeting point

Zo začiatku sme prechádzali mnohými uličkami, mostmi a občas malými námestiami. Bolo to pekné a zároveň trochu chaotické. Práve preto som si jednoducho vychutnával prostredie a nesnažil sa pamätať všetky názvy a informácie. Pravda je, že v taliančine to aj tak znelo dosť podobne. Významnejšie pamiatky sme uvideli až po prvej hodine prehliadky.

Námestie svätého Marka  som videl druhýkrát v živote. Úžasné miesto. A ten počet ľudí, čo sa tam pohybuje! Dostali sme "insider info", že zo Zvonice sv. Marka vôbec nie je najlepší výhľad v Benátkach, ako sa vraví. Neotestovali sme to však kvôli radu do zvonice.

Bolo zaujímavé vidieť nemocnicu v strede mesta , ktorá vyzerá ako kostol, múzeum či palác, ale určite nie ako nemocnica. "Sanitky" tam vozia pacientov po vode. Úzke uličky plné turistov majú dokonale mätúci efekt. Je nemožné nestratiť sa v nich. Na GPS ani mapu sa nespoliehajte, nefungujú.

Už ste videli knihkupectvo, kde by mali knihy na lodiach? Ani ja nie. Takto to tam vyzerá . Je to na ochranu kníh. Je známe, že Benátky sa veľmi pomaly potápajú. Väčším problémom však bývajú každoročne sa opakujúce záplavy. Keď to nastane, voda sa navalí aj do kníhkupectva. Knihám sa však nič nestane, pretože sú v lodiach (vedrách, vaniach, nádobách), ktoré sa jednoducho zdvihnú a plávajú. "Libreria acqua alta" je miesto, ktoré určite stojí za návštevu. Jedine, že by ste mali alergiu na mačky. V takom prípade sa tomuto miestu radšej vyhnite, je ich tam mnoho.

Po prvej hodine som začal mať pocit únavy. Po druhej som už prestal počúvať. Netušil som, čo nás čaká. Bežne trvá freetour 2 až 2,5 hodiny. Naša sprievodkyňa milovala Benátky tak veľmi, že prehliadka trvala vyše 4 hodín. Vychŕlila množstvo informácií, príbehov, zaujímavostí. Pre niekoho výhoda, pre iného "too much". V mojom prípade tá druhá možnosť. Prešli sme s ňou z jedného konca mesta na druhé. Ako sa v tom labyrinte uličiek vrátime naspäť už nechala na nás. Nebolo to ľahké, ale poradili sme si.

Freetour – sprievodkyňa v bielom

Len tak tak

Ak má autobus odchod o 17:30, odíde 17:30. Ak má vlak odchod 17:30, odíde 17:30. Ak má lietadlo odlet 17:30, odletí 17:30. Jasné, že niekedy meškajú. V Benátkach sme zažili opačný prípad. Avizovaný odchod lode späť ku parkovisku, kde sme mali auto, bol 17:30. Realita? 17:15 sme sa už spokojne plavili. Ako je to možné? Neviem. Ak by sme nešli k lodi s predstihom, zistili by sme, ako sa cestuje z Benátok vlakom. Neseriózne je asi najlepšie slovo, ktoré vystihuje konanie kapitána lode. Každopádne sme sa úspešne preplavili. Auto sme našli na pôvodnom mieste, dokonca v pôvodnom stave. Výborne.

Ešte v ten večer sme sa presunuli do Bologne. Našli sme si kemp, navarili špagety bolognesea a zosumarizovali, čo sme zažili v Benátkach.

Čo sme sa naučili

  • voda extrémne dôležitá, keď je 35 stupňov
  • v Benátkach nie je problém s prameňmi
  • free záchod je v nemocnici
  • neprehľadné mesto – sprievodca veľmi bodol
  • kvalitná reštaurácia nie je tá, pred ktorou majú človeka v obleku, ktorý s úsmevom pozýva dnu a vedľa neho je veľké obrázkové menu

Tip na záver

"Na gondolách sa vozia iba veľmi bohatí ľudia alebo hlupáci" uviedla nás do socio-ekonomickej problematiky benátskych gondol sprievodkyňa. Posúďte sami. Oficiálne ceny za "gondolovanie":


8.00-19.00
19.00-4.00
80€ / 30min
100€ / 35min
40€ /ďalších 15min
50€ / ďalších 15min
Zdroj:http://www.visit-venice-italy.com/gondola-prices-venice-italy.htm


Existuje však aj iný spôsob, ako sa plaviť po benátskych kanáloch. Nie je to také fajnové ani romantické, ale cena je neporovnateľne nižšia.

Cenník

Traghetto znamená po taliansky trajekt, ale tieto lode sú v podstate ako gondoly. Nemajú výzdobu ani sedačky a pádlujú dvaja veslári. Bežne premávajú od 7:00 do 20:00. Nájdete ich na viacerých stanovištiach pozdĺž Grand Canal.

Autori

Text: Martin Nemček
Foto a video: Roman Adámik