THAJSKO - CESTOVNÉ ODPORÚČANIE

27.Aug 2015 | 21:28
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: thajsko Oznamy a upozornenia pred cestou

2. stupeň – zvážiť nevyhnutnosť cestovania


Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov, že napriek zrušeniu stanného práva v Thajskom kráľovstve si armáda ponechala niektoré právomoci, o.i. zadržiavať ľudí, ktorí podľa jej názoru ohrozujú národnú bezpečnosť (vrátane prejavov hanobenia monarchie) na sedem dní bez súdneho zatykača; zabrániť šíreniu správ v médiách, ktoré by mohli podľa armády poškodzovať národnú bezpečnosť; prehľadávať akúkoľvek lokalitu, alebo motorové vozidlo.

V platnosti naďalej zostáva zákaz verejného zhromažďovania sa piatich a viac osôb. Opätovné zavedenie zákazu vychádzania je možné kedykoľvek obnoviť ako reakciu na politicky motivované protesty a násilnosti, ako napríklad výbuch bomby v turistami navštevovanej lokalite Ratchaprasong pri hinduistickej svätyni v blízkosti nákupných centier v strede Bangkoku dňa 17.8.2015, ktorá usmrtila viac ako 20 a zranila vyše 120 osôb. Je potrebné rátať s rôznymi formami blokovania a cenzúry miestnych aj zahraničných hromadných oznamovacích prostriedkov, ako aj internetu; s výpadkami, resp. blokovaním telefonického spojenia.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky preto odporúča slovenským občanom zvážiť nevyhnutnosť cesty do Thajska a naďalej v rámci možností sledovať vývoj situácie v Thajskom kráľovstve v hromadných oznamovacích prostriedkoch, na internete alebo konzultovať s Veľvyslanectvom SR v Bangkoku.

Ministerstvo odporúča v prípade cesty do Thajska zvýšiť ostražitosť a vyhýbať sa miestam s vyššou koncentráciou osôb vrátane nákupných centier, pamätihodností a striktne sa riadiť pokynmi armády a bezpečnostných zložiek.

MZVaEZ SR upozorňuje, že v oblastiach na juhu krajiny pri thajsko-malajzijskej hranici pretrváva vysoké riziko terorizmu a v oblastí chrámov Ta Krabey a Preah Vihear na thajsko-kambodžskej hranici je zvýšená prítomnosť ozbrojených síl oboch krajín. Ministerstvo odporúča slovenským občanom, aby v prípade cesty do Thajska využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.


Zdroj: MZV.sk