THAJSKO - Núdzový stav v Bangkoku

19.Okt 2020 | 09:43
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: thajsko

V nadväznosti na prebiehajúce protesty v Bangkoku, thajská vláda v hlavnom meste vyhlásila núdzový stav (Serious Emergency Situation), ktorý platí od 15. októbra 2020 od 04.00 h.

Bol stanovený zákaz zhromažďovania viac ako 5 osôb a zákaz aktivít, ktoré by mohli viesť k nepokojom a narušeniu verejného poriadku. Taktiež je zakázané zverejňovať a šíriť správy alebo príspevky v médiách, vrátane sociálnych sietí, ktoré by mohli podnietiť strach a znepokojenie a ktoré by mohli mať negatívny dopad na národnú bezpečnosť a verejný poriadok. Obmedzenia sa vzťahujú aj na prístup osôb na špecifikované miesta, vrátane vstupu do verejných budov alebo verejných priestranstiev a ich využívanie bez povolenia príslušných osôb a orgánov.

Bezpečnostné zložky v krajine majú právo zasiahnuť a zadržať osoby podozrivé z ohrozenia národnej bezpečnosti a ich majetok. V súvislosti s prebiehajúcimi demonštráciami je možné rátať aj s obmedzením premávky a rôznych služieb.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky preto apeluje na slovenských občanov, aby pred cestou do Thajska sledovali vývoj situácie v krajine, vyhýbali sa účasti na verejných zhromaždeniach a miestam so zvýšeniu koncentráciou osôb a boli mimoriadne ostražití pri publikovaní alebo šírení informácií, ktoré by mohli byť potenciálne vnímané ako negatívne. Zároveň vyzývame slovenských občanov, aby dodržiavali vyššie uvedené pokyny a obmedzenia a riadili sa pokynmi miestnych orgánov a bezpečnostných zložiek.

V prípade, ak sa občania Slovenskej republiky ocitnú v núdzi alebo krízovej situácii, dávame do pozornosti kontakt na pohotovostnú linku Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Bangkoku na telefónnom čísle: +66 81 617 4611 alebo číslo diplomatickej služby na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v Bratislave: +421 2 5978 5978.

Zároveň môžu slovenskí občania v prípade cestovania do zahraničia využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

Zdroj: mzv.sk