​Thajsko – od Bangkoku až po malajzijské hranice s batohmi​

02.Aug 2018 | 20:00
Autor: Denisa Turzova
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: thajsko bangkok

Krásny podmorský svet, chutný streetfood, panenské pláže a neskutočné scenérie v národných parkoch. To všetko ponúka Thajsko. Podobne ako posledné roky, aj tento rok sme sa rozhodli vybrať na dlhšie do Ázie. Pôvodný plán boli Filipíny, ale nakoniec nás lacné letenky zaviali do Thajska. Najprv som bola skeptická, či nám bude vedieť Thajsko ešte niečo ponúknuť po predchádzajúcich dovolenkách v Ázii, ale nakoniec sa z toho vykľula jedna z najlepších dovoleniek.


Nočné vyžitie na Phukete

Rozhodli sme sa začať dovolenkou šokom a ubytovali sme sa v oblasti Patong, ktorá je známa rušným nočným životom.Jednoznačne to nie je pre každého – Patong je hlučný a plný turistov. Ale ak nechcete len v pokoji ležať na pláži, tak je to super východiskový bod – cez deň si môžete urobiť výlety do iných častí ostrova a večer si užiť typický thajský rozruch a najlepší Street food za super cenu. A áno, boli sme aj na Travesty show a Ping-pong show a neľutujeme to J aj keď v tomto prípade platí raz a dosť. Na takéto showky sa neplatí žiadne vstupné, musíte si zaplatiť len jeden drink na osobu.

Na Phukete sme boli 4 noci. Prvý deň sme išli na celodenný výlet k James Bond Island. Výlet sme si kúpili v meste večer predtým a zaplatili sme aj s odvozom z hotela 1500 bathov. V rámci výletu sme mali aj obed v plávajúcej reštaurácii, výlet na kanoe v národnom parku v Phang Nga, vstup do jaskyne Ice Cream a zastávky na ďalších krásnych ostrovoch. Tento výlet bol určite jeden z najlepších zážitkov celej dovolenky.



Druhý deň sme si z hotela požičali skútre (200 bathov na deň, benzín 40 bathov/liter) a vybrali sme sa k nádhernej pláži na cípe ostrova Nai Harn Beach. Po ceste sme sa zastavili na Karon view point a Promthep Cape view (ideálne prísť na západ slnka). Chceli sme ísť pozrieť aj k Big Budhovi, ale to sme nakoniec nestihli. Doprava na Phukete je šialená,ale ak máte už skúsenosť s jazdou na motorke v podobnej krajine, určite to zvládnete. Domáci sa vám vyhýbajú a keď vyjdete z Patongu smerom na juh, doprava je redšia a dá sa jednoducho orientovať aj podľa dopravných značiek.



Tretí deň sme oddychovali na Karon pláži, ktorá je na rozdiel od Patong pláže krásna a čistá. Za prenájom 2 lehátok a dáždnika sme zaplatili 200 bathov. Na pláž/ z pláže sme išli tuk tukom, pričom za jednu cestu si vypýtali 400 bathov. Na naše prekvapenie neboli tuk tukári vôbec ochotní zjednávať a majú všetci rovnakú cenu (je na nich tlak z tzv. tuk tuk mafie).

Z Phuketu sme sa potom presunuli loďou na Krabi. Loď sme si zakúpili priamo v meste. Pred dovolenkou som sa pohrávala s myšlienkou kúpiť loď vopred online. Nakoniec som tak našťastie neurobila – lístky priamo v Phukete vyšli rovnako ako online (cca. 18 EUR), ale v tejto cene sme mali už aj odvoz z hotela na Rassada Pier, odkiaľ loď vychádza. Lode chodia len odtiaľ a to vždy o 8.30. Po ceste sme mali 5-hodinovú zastávku na ostrove Phi Phi, čo nám padlo vhod. Batožinu sme si za 100 bathov odložili priamo v prístave a urobili sme si vychádzku na Phi Phi View (cca. 45 min).


Railay Beach Krabi patriacia medzi TOP 10 pláží na svete

Veľa backpackerov mieri na Krabi do letoviska Ao Nang, kde je to cenovo veľmi prístupné. My sme sa ale rozhodli zostať 2 noci v oblasti Railay, ktorej pláž sa radí medzi najkrajšie na svete. Táto pláž je vzdialená loďou asi 20 min od Ao Nang. Aj keď je Railay na pevnine, je prístupný len loďou, pretože je obklopený skalami, čo mu práve pridáva na príťažlivosti. Má tri pláže –Railayeast, Railaywest a najkrajšia Phranang beach (je známa aj lezeckou skalou).


Celú oblasť Railay prejdete peši za max. 30 min, takže je jedno, v ktorej oblasti sa ubytujete. Ubytovaní je tam menej a skôr sa jedná o rezorty, takže ceny sú vyššie ako v Ao Nang, ale určite to stojí za to. My sme sa tu rozhodli zostať kvôli trekkingu cez „džungľu" k Railay breach view a lagúne. Výstup k vyhliadke je trochu komplikovaný - cestá je blatová a šmykľavá, pôjdete cez prudšie miesta, kde budete loziť s lanami alebo rebríkmi. Ale ak budete mať tenisky a dostatok vody, nie je to nič náročné a jednoznačne to za tú námahu stojí. Celý tento trekking (hore k vyhliadke, dole k lagúne a späť) trvá asi 2,5 hod.



Neturistický ostrov Koh Lanta v provincii Krabi

Po Railay sme sa presunuli na 3 noci na ostrov Koh Lanta, ktorá má krásne a prázdne pláže a chodí sem oveľa menej ľudí ako na Phuket, preto ešte nie je taká zničená turizmom a má super ceny. Okrem toho sa nachádza len 2 hodiny loďou od Krabi. Loď z Railay chodí každý deň o 10.30 a lístky stoja okolo 15 EUR. Veľké lode nevedia prísť priamo na pláž, takže vás najprv zoberie malá loďka, ktorá vás v rámci lístka odvezie priamo k lodi. Loď chodí do prístavu Saladier, kde už čaká množstvo tuk tukov, ktoré vás radi odvezú do hotela. Kamkoľvek pôjdete, cena by nemala byť vyššia ako 500 bathov na auto.


My sme boli ubytovaní blízko Kantiang beach, ale je asi jedno pre ktorú časť ostrova sa rozhodnete, keďže je len 20 km2 dlhý, dá sa ľahko prejsť celý na motorke. Za prenájom motorky sme dali 200 bathov na deň. Vybrali sme sa ňou do národného parku, kde bolo vstupné 200 bathov na osobu. Park bol krásny – čistý, plný opíc a krásnych pláži. Ale viac ako samotný park sme si užili cestu k nemu. Po ceste narazíte na krásne vyhliadky a skryté osamotené pláže a určite vám cestu skrížia aj opice J. Ak chcete nejaký zaujímavý výlet v okolí, odporúčam snorcheling na ostrovoch Koh Ha a Koh Rok.


Z podnikov odporúčam najmä Why not bar, v ktorom hrá každý večer živá hudba a je 2x za večer ohňová šou. Okrem toho má naozaj super atmosféru a je odtiaľ krásny výhľad na západ slnka.

Z Koh Lanty sme sa vybrali loďou na Koh Lipe. Lístky sme kúpili deň pred odchodom priamo na mieste za 1300 bathov, čo zahrňovalo aj pick-up z hotelu do prístavu. Cena je vysoká, ale vyšla nakoniec o 15 eur menej, ako by sme to kúpili online. Loď vyráža každý deň o 10.30 a cesta trvá približne 3,5 hodiny.


Raj na potápanie na ostrove Koh Lipe

Koh Lipe je malý ostrov (dá sa prejsť peši za 30 min) pri hraniciach s Malajziou a nazýva sa aj Maldivy Thajska. Keď sme vystúpili z lode na Pataya Beach a prešli peši cez ostrov na k nášmu ubytovaniu pri Sunset beach, tak som nechápala prečo. Na Maldivách sme boli a to, čo sme videli, sa na to vôbec nechytalo. Druhý deň sme sa ale vybrali na tretiu (a poslednú) pláž nazývanú Sun rise beach a už to dávalo zmysel. Táto pláž bola neskutočne krásna – biely piesok, priezračná modrá voda a hlavne neuveriteľný podmorský svet. Len dva metre od brehu môžete plávať s húfmi farebných rýb, pozorovať Nema, vidieť pestrofarebné korále a hviezdice. Je to naozaj raj pre potápanie.



Večer sme chodili vždy na tzv. Walking street, kde bolo množstvo podnikov, barov, stánkov a mali sme tam teda dostatočné "vyžitie". Ceny boli vyššie ako na Koh Lante, ale nie omnoho. Sunset beach bola priemerná (teda odhliadnúc od toho neskutočného podmorského svetu), takže sme tam boli len večer, aby sme si pozreli západ slnka s Mochitom v ruke (100 bathov).



Na plážach nie sú lehátka na požičanie. Dá sa ale ležať po stromami v tieni, alebo my sme to vyriešili tak, že sme zostali celý deň v reštaurácii Elephan Bar, v ktorom sa dalo pohodlne ležať v tieni v "stanoch". Stačí keď si u nich objednáte sem-tam nejaké pitie. Je tam najkrajší úsek pláže, reštaurácia má dobré ceny a čerstvé kokosy a je tam najlepšia masáž J (400 bathov za hodinovú olejovú masáž).

Z výletov v okolí odporúčam určite večerný výlet za fluoreskujúcim planktónom (300 bathov). Vyskočiť síce v noci za tmy z lode do mora je výzva, ale dali sme to.

Z Koh Lipe sme sa presunuli do Bangkoku. Vopred sme si kúpili all-in kombinovaný lístok za 55 EUR od Air Asia, ktorý zahŕňal prepravu loďou z Koh Lipe na pevninu, odtiaľ odvoz autom na letisko a odlet z Hat Yai. Cena zahrňovala už aj extra batožinu (základná letenka od Air Asia neobsahuje žiadnu podpalubnú batožinu). Časy boli nakombinované priamo od Air Asia a celé to trvalo 6 hodín.


Rušný Bangkok

Prílet sme mali na letisko Don Muang, odkiaľ sme si zobrali Uber. Cesta trvala asi 35 min a platili sme za okolo 250 bathov. Prvý deň v Bangkoku sme si vyhradili na sightseeing. Plán bol pozrieť si Grand Palace, Wat Pho (známy ležiaci Budha) a prejsť na druhú stranu rieky loďkou k chrámu Wat Arum. Keďže sme bývali v centre, vydali sme sa na tento okruh peši. Ešte pred odchodom do Thajska som čítala na mnohých blogoch, že tuk tukári klamú turistov, že tieto chrámy sú zavreté a snažia sa vám ponúknuť náhradný program a povoziť vás po iných miestach (kde majú dohodnuté provízie).

Bohužiaľ sme mali rovnakú skúsenosť aj my, vždy keď sme sa zastavili na ulici pozrieť do mapy alebo skontrolovať ulicu, či ideme dobrým smerom, pribehol k nám „ochotný" domáci a vysvetlil, že chrám je akurát zavretý lebo je budhistický sviatok alebo iný výmysel, ale on nám odporúča niečo iné. Nedali sme sa ale odradiť a aj tak sa vybrali do chrámov, ktoré samozrejme neboli zavreté.

V Grand Palace je potrebné mať zahalené ramená aj nohy, ak teda nechcete zaplatiť 250 bathov za jeden kus oblečenia, zbaľte si ich na cestu. Vstupné do Grand Palace bolo 500 bathov na osobu a popravde neviem, či to stálo za to. Bolo tam neskutočne veľa ľudí, takže sme sa len stále tlačili a skôr to pretrpeli. Potok sme išli pozrieť zlatého ležiaceho budhu do chrámu Wat Pho, ktorý je hneď vedľa (vstupné je 100 bathov). Keby som vedela, že v areáli budú okrem známeho ležiaceho Budhu aj ďalšie krásne farebné chrámy, Grand Palace by sme vynechali.



Potom sme chceli prejsť verejnou dopravou na druhú strany rieky, ale domáci boli opäť veľmi „ochotní" a tvrdili že sa to nedá a ponúkali nám všelijaké platené výlety loďou. Nakoniec sme boli z nich a z toho množstva ľudí takí otrávení, že sme sa na to vykašlali a išli sme sa radšej pomotať na rušnú ulicu Kao Sa Road, kde sme si bookli aj výlet floating market a train market na druhý deň. Oba sú približne 1,5 hod od Bangkoku. Tento výlet sme zjednali na 400 batho v na osobu.

Na train market nás priviezli pár minút pred tým, ako jeho stredom prešiel vlak. Takže sme mali možnosť sa tam najprv pomotať a vidieť, ako rýchlo zbalia časť tovaru a stánkov, keď vlak začne prichádzať. Je to naozaj šialené a odporúčam to zažiť. Floating market, čiže plávajúci trh na rieke, sme si moc neužili. Ceny boli premrštené a bolo tam strašne veľa ľudí. Namiesto klasických paddle boats tam malo už veľa lodiek motory a bolo to miestami aj nebezpečné. Ale som aj tak rada, že sme to videli naživo.



Tuk tuk v Bangkoku neodporúča, vychádzal draho. Za 3km sme dali po vyjednávaní 300 bathov (viac ako za cestu okolo 30 km na/z letiska). Chodili sme preto Uberom. Alternatíva je ešte aplikácia Grab (rovnaký princíp ako Uber ale ešte nižšie ceny) alebo zobrať klasický taxík s taxametrom.

Náš posledný večer v Thajsku sme sa rozhodli ukončiť na rooftop bare. Išli sme do Red Sky Bar, ktorý mal medzi 16-18.00 happy hour a drinky aj jedlo je za polovicu. Drinky po zľave vychádzali okolo 220 bathov a rozhodne za ten neskutočný výhľad stáli! Personál bol veľmi milý (objednali sme si počas happy hour viac drinkov a nosili nám ich postupne po skončení happy hour) a atmosféra neuveriteľná. Určite odporúčam.


Ak by ste si chceli pozrieť ďalšie fotky, pozrite na môj Instagram: https://www.instagram.com/deni.turza/

Alebo videjko:

Thailand 2018 from Denci Turzova on Vimeo.