​Tip na 9 z najkrajších dedín a dediniek v Spojenom kráľovstve

07.Mar 2024 | 19:30
Autor: Dušan
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: veľká británia

Anglický vidiek ponúka návštevníkom jedinečný a očarujúci zážitok. Charakteristický je malebnou scenériou, ktorá sa skladá z rozľahlých zelených lúk, majestátnych kopcov, malebných dedín a historických miest. Táto idylická oblasť je prešpikovaná bohatou históriou a kultúrou, ktorá sa odzrkadľuje v miestnej architektúre, tradíciách a gastronómii. Anglický vidiek je ideálnou destináciou pre turistov, ktorí hľadajú pokoj a oddych od rušného života veľkomesta. Ponúka krásnu prírodu, bohatú históriu, kultúru a gastronómiu. Tu je pár tipov na niektoré z nich.


1. Tyneham, južný Dorset, Anglicko

Predstavte si idylickú anglickú dedinu zaliatu slnkom, s kamennými domčekmi, malebným kostolom a kvetmi posiatymi lúkami. Teraz si predstavte, že táto dedina je prázdna, tichá a opustená. Taká je Tyneham, dedina duchov, ktorá sa stala symbolom straty a vojnovej brutality.

V roku 1943, uprostred druhej svetovej vojny, britská armáda vyzvala obyvateľov Tynehamu, aby opustili svoje domovy. Okolité kopce boli strategicky dôležité pre vojenský výcvik a armáda potrebovala toto územie pre svoje operácie.

Odvtedy sa v Tynehame zastavil čas. Domy zostali nedotknuté, ako keby ich obyvatelia len na chvíľu odišli. V kostole sa stále nachádzajú knihy s duchovnými piesňami a v škole sú na tabuli napísané úlohy. Atmosféra je zvláštna, mrazivá, ale zároveň plná spomienok na život, ktorý sa tu kedysi odohrával.

Väčšinu víkendov a počas letných školských prázdnin sa Tyneham otvára pre verejnosť. Návštevníci sa tak môžu prechádzať po tichých uličkách, nahliadnuť do opustených domov a kostola a predstaviť si, ako tu kedysi žili ľudia. Okolie dediny je posiate kvetmi, vďaka armádnemu rozkazu, ktorý zakazuje verejnosti chodiť po záhonoch. Vďaka tomu sa tu rozprestiera divoká kvetinová lúka plná farieb a vôní.

Tyneham nie je len turistická atrakcia. Je to pamätník na stratený život a na ťažké časy, ktoré si ľudia museli prežiť. Je to miesto, ktoré nás núti zamyslieť sa nad krehkosťou mieru a nad dôležitosťou domova.


2. Avebury, Wiltshire, Anglicko

Koľko dedín je obklopených vlastným pravekým kamenným opevnením? Nie toľko, ako by ste si možno mysleli – prekvapujúce, však? Ale Avebury je naozaj špeciálne miesto. Komplex bol postavený v období neolitu, približne 2600 pred Kristom. Jeho tvorcovia boli zrejme príslušníkmi tzv. kultúry zvoncovitých pohárov, ktorá obývala veľkú časť západnej Európy. Účel komplexu nie je celkom jasný, ale predpokladá sa, že slúžil na náboženské a rituálne účely.

Avebury je jedným z najdôležitejších pravekých nálezísk v Európe. Jeho rozmery a komplexnosť dokazujú vysokú úroveň technických a organizačných schopností pravekých ľudí. Okrem toho je toto miesto dôležitým zdrojom informácií o pravekých náboženských a rituálnych praktikách. V súčasnosti je táto oblasť chránená ako pamiatka svetového dedičstva UNESCO. Správa komplexu je v rukách organizácie National Trust, ktorá sa stará o jeho údržbu a ochranu.

Avebury je prístupné verejnosti a ponúka jedinečnú príležitosť prežiť atmosféru pravekého sveta. Návštevníci sa tu môžu prechádzať medzi kamennými kruhmi, dotýkať sa ich a vnímať ich majestátnosť.

Avebury je miesto, ktoré dokáže osloviť ľudí rôznych záujmov a vekových kategórií. Je to brána do pravekého sveta, ktorá umožňuje prepojenie s našimi predkami a hlbšie pochopenie našej minulosti.


3. Port Isaac, severný Cornwall, Anglicko

Port Isaac, ležiaci na severnom pobreží anglického Cornwallu, je malebná rybárska dedinka, ktorá si zachovala svoje historické čaro. Dedinka sa pýši strmými úzkymi uličkami, ktoré boli pôvodne určené pre rybárov, a malebným prístavom plným farebných lodí.

Miestny úrad vybudoval pre návštevníkov veľké parkovisko neďaleko dediny, čím uľahčil prístup k tomuto malebnému miestu. Odtiaľ sa môžete vydať na prechádzky po útesoch a vychutnať si úchvatné výhľady na Atlantický oceán. Obyvatelia Port Isaacu sa už po stáročia venujú lovu homárov a krabov. Táto tradícia je stále živá a miestne morské plody sú známe svojou vynikajúcou kvalitou.

Ak chcete ochutnať tie najčerstvejšie morské plody v Port Isaacu, určite navštívte reštauráciu Nathan Outlaw's Fish Kitchen. Táto reštaurácia je držiteľom michelinskej hviezdy a menu zostavujú sami rybári. Jedlá sa varia na objednávku z čerstvých surovín, ktoré boli ulovené ten istý deň.

Okrem reštaurácie Nathan Outlaw's Fish Kitchen ponúka Port Isaac širokú škálu ďalších gastronomických zariadení, ako aj obchodov so suvenírmi a galérií. Návštevníci si tu môžu vybrať z rôznych aktivít, ako je turistika, cyklistika, rybolov, plávanie a pozorovanie vtáctva. Dedinka slúži ako ideálny východiskový bod pre výlety do ostatných oblastí Cornwallu.


4. Staithes, north Yorkshire (severný Yorkshire) Anglicko

Staithes, situovaný na severovýchodnom pobreží Anglicka, kedysi slúžil ako jeden z najvýznamnejších rybárskych prístavov v regióne. Svedkami tejto rušnej éry sú malebné kamenné obydlia lemujúce útesy a spletité uličky pretínajúce dedinu. Vďaka zachovalému historickému charakteru a malebnej atmosfére sa Staithes stal vyhľadávanou destináciou pre umelcov, fotografov a turistov.

Dedina sa preslávila aj vďaka pôsobeniu slávneho moreplavca Jamesa Cooka, ktorý tu v rokoch 1746-1749 prežil čas ako učeň v obchode s potravinami. Na jeho počesť bolo v Staithes zriadené Múzeum kapitána Cooka, ktoré ponúka fascinujúci exkurz do života a pôsobenia tohto významného britského prieskumníka. Návštevníci sa tu dozvedia o Cookovom detstve, jeho odvážnych plavbách do Tichého oceánu a jeho interakcii s domorodými etnikami. Múzeum vystavuje aj rôzne artefakty z jeho ciest, ako sú mapy, navigačné nástroje a modely lodí.

Staithes uspokojí aj tých najnáročnejších gurmánov. Ponúka širokú škálu reštaurácií a krčiem, ktoré servírujú čerstvé ryby a morské plody z miestnych úlovkov. Medzi renomované zariadenia patrí reštaurácia Captain Cook Inn, ktorá ponúka tradičné jedlá v rustikálnom prostredí, a Cleveland Corner Bistro s modernou ponukou morských plodov a úchvatným výhľadom na more.


5. Beddgelert, Gwynedd, Wales

Beddgelert sa vyznačuje bohatou históriou siahajúcou do stredovekého obdobia. V minulosti plnil funkciu významného obchodného centra a vďaka strategickej polohe na úpätí Snowdonu sa stal vyhľadávaným miestom pre pútnikov.

Podľa legendy je pomenovanie dediny odvodené od psa Gelert, patriaceho princovi Llywelynovi. Legenda opisuje Gelert's hrdinský čin – záchranu princovho syna pred vlkom. Princ však psa omylom usmrtil. Po objasnení tragického omylu nechal princ na Gelert's pamiatku postaviť hrob. Hrob Gelert's Grave dodnes patrí medzi obľúbené turistické atrakcie.

Okrem malebnej dedinky Beddgelert uchvacuje okolie svojou prírodnou krásou. Ponúka husté lesy, rozbúrené rieky, vodopády a jazerá. Dominantou oblasti je majestátny Snowdon, najvyšší vrch Walesu. Výstup na Snowdon predstavuje náročnú túru, ktorá je odmenená úchvatným panoramatickým výhľadom na celú oblasť. V okolí Beddgelert sa nachádzajú aj národné parky a chránené krajinné oblasti, ideálne pre milovníkov turistiky, cyklistiky a horolezectva.


6. Plockton, Ross and Cromarty, Highlands (Vysočina), Škótsko

Plockton je malebná dedinka situovaná na pobreží Loch Carron v Škótskej vysočine. Toto malebné miesto je obklopené majestátnymi horami a ponúka návštevníkom úchvatné scenérie, teplé morské prúdy, slnečné pláže a bohatú biodiverzitu.

Vďaka teplému Golfskému prúdu sa Plockton pýši miernym podnebím a jedinečnou mikroklímou, ktorá umožňuje rast subtropických rastlín, ako sú palmy. Táto anomália v kombinácii s tyrkysovou vodou a bielymi piesočnatými plážami dodáva Plocktonu exotický nádych.

Plockton ponúka širokú škálu aktivít pre turistov s rôznymi záujmami. Návštevníci si tu môžu vychutnať relax na pláži, prechádzky po lesných chodníkoch okolo zálivu, pozorovanie vtáctva, rybolov, plavby loďou, vodné športy a mnoho ďalších aktivít.Gastronómia:

Plockton je preslávený svojimi čerstvými morskými plodmi, najmä langustínami, ktoré sa lovia v miestnom zálive. V dedinke sa nachádza viacero reštaurácií a krčiem ponúkajúcich širokú škálu gastronomických zážitkov.


7. Cushendun, County Antrim, Severné Írsko

Za malebným vzhľadom dediny Cushendun stojí manželka Barona Cushenduna, ktorá pochádzala z Penzance v Anglicku. Túžiac po kúsku domova v Írsku, inšpirovala architekta Clougha Williama-Ellisa, aby navrhol dedinu pripomínajúcu jej rodný kraj.Jedinečný architektonický koncept:

V roku 1912 William-Ellis stvoril pre Cushendun charakteristický dizajn. Dedinka pozostáva z belavých domov postavených na vyvýšenej piesočnatej pláži v ústí zelených údolí Glendun a Glencorp. Domy z miestneho kameňa s bielymi stenami a tmavými strechami vytvárajú harmonický a malebný celok. Na záver dňa odporúčame navštíviť bar Mary McBride's Bar. Kedysi najmenší bar v Írsku ponúka útulnú atmosféru a príjemné posedenie s výhľadom na krásne pobrežie.

Cushendun je dedinka s jedinečným charakterom a bohatou históriou. Vďačí za to manželke Barona Cushenduna a architektovi Cloughovi Williamovi-Ellisovi, ktorí premenili jej víziu na malebnú realitu. Dedinka ponúka návštevníkom rôznorodé aktivity a príjemnú atmosféru.


8. Ardglass, County Down, Severné Írsko

Ardglass, rušná rybárska dedina na prahu Írskeho mora, sa pýši jednými z najlepších morských plodov v Írsku. Vychutnajte si čerstvo ulovené ryby a lahodne pripravené slede, ktoré preslávili toto malebné mestečko. Reštaurácie a krčmy ponúkajú široký výber chutných jedál z morských plodov, od grilovaných rýb a chrumkavých hranoliek až po rafinované gurmánske speciality. Nechajte sa očariť vôňou slaného vánku a vychutnajte si gastronomický zážitok v autentickej atmosfére rybárskej dediny.

Okrem gurmánskych lákadiel Ardglass uchváti aj svojou fascinujúcou históriou. Kedysi tu stálo sedem hradov, majestátnych symbolov moci a ochrany. Dnes sa môžete pokochať ich zrúcaninami, ktoré obklopujú dedinu a rozprávajú príbehy o dávnych časoch. Obdivujte impozantnú siluetu hradu Jordan's Castle, ktorá sa týči nad mestom, a preskúmajte tajomné zákutia starobylých opevnení.

Ardglass Golf Club, jeden z najstarších golfových klubov na svete, je neoddeliteľnou súčasťou histórie dediny. Klubovňa sa nachádza v pozostatkoch hradu Ardglass, ktorý pochádza z roku 1377. Prejdite sa po stopách legendárnych golfistov a zahrajte si na ihrisku s úchvatným výhľadom na Írske more.


9. Castle Combe, Wiltshire, Anglicko

Castle Combe, často označovaná za "najkrajšiu dedinu v Anglicku", očarí každého návštevníka svojou malebnou krásou. Dedinka s dláždenými uličkami a kamennými domčekmi z medového kameňa sa nachádza v oblasti Cotswolds, preslávenej svojou idylickou vidieckou scenériou.

Názov dediny pochádza z normanského hradu z 12. storočia, ktorý kedysi stál neďaleko. Aj keď sa z hradu zachovali už len ruiny, jeho história dodáva dedinke tajomnú atmosféru.

Okrem hradu je Castle Combe známe aj pre okruh Castle Combe Circuit, ktorý je obľúbeným miestom pre automobilové preteky. Preteky lákajú fanúšikov motoršportu z celého Anglicka a dodávajú dedinke dynamický nádych.

Pre tých, ktorí hľadajú pokojnejší zážitok, ponúka Castle Combe mnoho možností na relaxáciu a prechádzky. Historický kostol z roku 1434 s krásnymi vitrážami je ideálnym miestom na zastavenie a rozjímanie. Prechádzka okolo potoka Bybrook s malebnými mostíkmi a vodopádmi vám umožní vychutnať si krásu anglického vidieka.

Castle Combe je ideálnym miestom pre tých, ktorí túžia po úniku z rušného života a hľadajú malebnú dedinu s bohatou históriou a krásnou prírodou.