TOP 10 jedál z indickej ulice za menej ako euro

16.Mar 2017 | 18:10
Autor: TOMÁŠ KUBUŠ
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: india

Indická kuchyňa patrí medzi TOP kuchyne na svete. Ak ste tam, mnohí vás odrádzajú od ochutnávania a vravia, aby ste sa jedlu na ulici vyhýbali, ale ak to naozaj spravíte, ukrátite sa o kus geniálnej Indie. Po mesiacoch strávených v tejto unikátne krásnej krajine človek príde na to, že India je jedna z TOP destinácii v rámci streetfoodu, teda pouličného jedla. Nielen, že tieto jedlá patria medzi najchutnejšie, no dokonca aj medzi najlacnejšie. Viete, že sa na ulici dokonale najete za menej ako euro? Čo ochutnať na ulici, prežiť a neminúť veľa peňazí?


Kto sa do Indie dostane po prvý krát, tak mu chvíľku trvá kým si zvykne ako táto krajina funguje. Nehovorím, že pochopí ako táto krajina funguje, pretože to sa zrejme za obyčajný život nedá. Okrem chaosu, farieb, trúbenia, nádherných pamiatok, historických reliktov, rikšiakov, bazárov, tuktukárov a stoviek iných podnetov si odrazu človek všíma koľko zaujímavého jedla sa pripravuje na ulici. O chvíľku dostane hlad, no zožierajú ho myšlienky na to či je to dobrý nápad. Ochutnať či neochutnať?


Hamletovská otázka vo víre indickej ulice naberá na obrátkach a napokon sa človek podvolí, vloží sa do rúk Šivovi, Krišnovi či napokon iba obyčajnému Kumarovi, ktorý obrovskou varechou premiešava olej v čiernom woku. Niekto sa zlomí a kráča preč, ale to by bola chyba. Moja odpoveď je ochutnať. Nie raz, ale niekoľko krát až sa napokon dostanete do fázy, kedy zistíte, že vám jedlo z indickej ulice chutí. Áno hygienický štandard je inde, doma je to čistejšie, sterilnejšie, krajšie, ale prišli ste sem jesť to isté čo doma? Verím, že nie. Indický streetfood si napokon zamilujete podobne ako Indiu. Pozrime sa spoločne do hrncov, wokov či pod pokrievky indickej ulice s nápadmi čo na nej ochutnať. Za žiadne z týchto jedál na ulici nezaplatíte viac než euro (cca 70 rupií) a mnohé nestoja ani len 50 centov!


Masala Dosa

Jedno z najgeniálnejších indických streetfood jedál. Ide o tenučkú placku, ktorú vytvoria z ryže či šošovice a túto zmes šikovne vyklopia na rozpálenú platňu, kde sa za pár sekúnd objaví placka. Keď je hotová, dostanete do nej zmes zemiakov, korenín, prípadne byliniek a skvelé jedlo je na svete. Dosa môže byť aj prázdna (Plain dosa), ale najviac vám bude chutiť práve verzia s menom Masala Dosa. Nečakajte k nej príbor. Tým bude vaša pravá ruka. Prstami si odtrhnúť kúsok dosy a šup s ňou do omáčky sambar či kokosového čatní, ktoré sa k dose nesmierne hodí.

  • Priemerná cena: 20-30 Rs
Pani Puri

Pani Puri si všimnete v Indii rýchlo. Je veľmi obľúbeným jedlom a často ho vidíte z diaľky, pretože ho predávajú na ulici, kde má predávajúci veľké množstvo malých guľôčok. Práve oni sú základom tohto jedla. Sú krehké ako chipsy a keď si ich objednáte, spravia vám do nich dieru a naplnia vám ich vodovou omáčkou (pani), kde ucítite tamarind, čili, cícer a nakrájané kúsky cibule. Toto jedlo nemusí chutiť každému, ale k Indii rozhodne patrí.

  • Priemerná cena: 20-25 Rs (5ks)
Samosa

Trojuholníkové samosy patria medzi najznámejšie indické streetfood jedlá. Nájdete ich dnes už po celom svete, stačí že sa tam objaví indická komunita (alebo aj nie) a objavia sa aj samosy. Samosa predstavuje taštičku, ktorá sa naplní buď zeleninovou zmesou, zemiakmi, mäsom alebo čímkoľvek iným a ponorí sa do vriaceho oleja, aby sa dokončila a cesto tak získa chrumkavú chuť. Na ulici k nej dostanete aj pikantné čatní alebo čili omáčku, prípadne sa k nim hodí aj mätové čatní.

  • Priemerná cena: 10-20 Rs / ks
Mirchi Baji

Zaujímavé, no menej známe jedlo Mirchi Baji je vo svojej podstate veľmi jednoduchým a rýchlym jedlom. Predstavte si papriku obalenú v cestíčku, pričom niekedy môže byť aj samotná paprika plnená syrom. Znie to príliš jednoducho? Namočte si Mirchi Baji do kokosového čatní a odrazu si ho zamilujete.

  • Priemerná cena: 15-20 Rs (3ks)
Bhelpuri

Bhelpuri patrí k jedlám na ktoré občas treba nazbierať odvahu. Predáva sa z vozíka a keď vidíte, že je okolo niekoľko domácich s papierovými táckami v ruke, neváhajte a ochutnajte aj vy. Domáci by nejedli tam, kde je jedlo zlé. Bhelpuri tvoria malé ryžové „chrumky" alebo „chipsy". Tie vám naložia na tácku, zalejú omáčkou s príchuťou tamarindu. Priložia ďalšie chrumky, lyžičky cíceru, kúsky nasekanej zeleniny, čili, druhú omáčku z pripraveného kýblika, zasypať tenučkými chipsami a odrazu máte na papierovej tácke pyramídu jedla, ktoré neskutočne dobre vonia a ešte lepšie chutí.

  • Priemerná cena: 25-30 Rs
Paddu

Malé guľôčky sa vyrábajú z cesta podobného ako pri výrobe dosy, teda ryža a šošovica. Zmes sa vyleje do špeciálneho grilu a po chvíľke sa objaví paddu. Nie je ničím plnená, ale chutí výborne s kokosovým čatní či inými omáčkami. Veľmi jednoduché jedlo, no niečím si vás získa.

  • Priemerná cena: 20 Rs (5-6ks)
Idly

Idly sú obľúbené najmä v oblasti južnej Indie. Patria k najbežnejším streetfood jedlám najmä na raňajky. Výzorom pripomínajú okrúhle koláčiky, no nám sa budú najviac podobať na knedľu. Vyrábajú ich z fermentovanej šošovice až sa napokon zmes z nej zleje dokopy a vytvaruje tvar idly. Sama o sebe je takmer bez chuti, ale vychutnajte si ju s omáčkou (polievkovou) sambar, ktorá je jemne pikantná až pekelne pálivá.

  • Priemerná cena: 20 Rs (2-3ks)
Vada Pav

Máte radi hamburger? Vada Pav bude vašim indickým hamburgerom. Mäso v ňom nájdete ťažko, ale za to dostanete do ruky jemnú, mäkkú žemľu v ktorej rozvoniava „fašírka" zo zemiakov, koriandru či korenín. Znovu ide o veľmi jednoduché, no vynikajúce jedlo. Najčastejšie k nemu dostanete aj grilovanú čili papričku a napokon ešte aj porciu čili.

  • Priemerná cena: 20-30Rs (ks)
Kachori

Menej známy indický streetfood, no má potenciál, aby ste si ho obľúbili. Vo finálnej podobe môže vyzerať zvláštne, ale nejde o výzor, ale o chuť. Najlepším variantom je Masala Kachori. Majú ho na ulici v mobilných stánkoch alebo v malých podnikoch. Treba k nemu niekoľko nádob, pretože do vašej misky najprv namrvia kachori, ktoré sa môžu podobať na samosy, potom ich zalejú omáčkou, často pikantnou, nasleduje cibuľa, kúsky zeleniny, mätové čatní, ešte jedna naberačka čili omáčky a všetko sa ozdobí čerstvým koriandrom a tenučkými chipsami. Človek ochutná a rozmýšľa ako to robia, že dokážu namixovať toľko vecí do dokonalého jedla.

  • Priemerná cena: 40 Rs
Dhál

Šošovicový Dhál patrí medzi kultové jedlá indickej (aj nepálskej či srí lanskej) kuchyne. Môžete ho ochutnávať v reštauráciách, drahých podnikoch, alebo aj priamo na ulici či dokonca u niekoho doma. Sem tam pri potulkách natrafíte na miesto, kde niekto žije a aby si trochu privyrobil, otvorí dvere do bytu či domu, vezme vás do kuchyne a najete sa priamo u nich. Výhodou je, že ochutnáte domácu stravu takú, akú by si navarili ľudia pre seba. Dhál je šošovicové jedlo, pridá sa k nemu čili, škorica, zelenina a ak chcete, tak aj kúsky mäsa, no geniálne chutí aj bez neho. Môžete si ho dať dokonca aj s ryžou. Je to jedno z tých jedál, ktoré budete môcť v Indii jesť pokojne aj každý jeden deň.

  • Priemerná cena: 25-50 Rs


PS: Autor ochutnával tieto jedlá na mnohých miestach a niekoľko krát. Bez akejkoľvek ujmy :D


Tomáš Kubuš

FB stránka o jedle: https://www.facebook.com/streetfoodhunters/
Instagram o jedle: https://www.instagram.com/streetfoodhunters/
FB stránka o cestách: https://www.facebook.com/tomkubuscesty/Ak ste dostali chuť na indickú kuchyňu, tak si pozrite naše posledné ✈ tipy na lacné letenky do Indie.