TOP 10 kanadských Rocky Mountains

15.Júl 2017 | 09:46
Autor: Daniela nezicova
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: kanada Rocky Mountains

TOP 10 kanadských Rocky Mountains Keď som mala 14 rokov, nalepila som obrázok hôr zo starého nástenného kalendára na dvere svojej detskej izby. Bolo pod ním napísané: Rocky Mountains, Alberta, Canada. V tom momente som vedela, že raz sa tam musím ísť pozrieť. Trvalo ďalších mnoho rokov a mne sa môj sen podarilo uskutočniť. A dnes si na stenu nad posteľou zavesím rovnakú fotografiu, ale z vlastného fotoaparátu.


Oh Kanada. Krajina hokeja a javorového sirupu. Pre mňa však boli najdôležitejšie nekonečné lesy, vysoké hory a jazerá najmodrejšie na svete, aké si len viete predstaviť. Preto sme náš výlet nasmerovali priamo do Calgary v kanadskej provincií Alberta. Odtiaľ je to už len hodinka autom a ocitnete sa na hranici 4800 kilometrov dlhých Rocky Mountains, ako môj priateľ poznamenal, také väčšie Tatry. Ale nebolo to všetko také jednoduché, takže pekne poporiadku.

Letenku sme kúpili 9 mesiacov v predstihu – týmto patrí opäť veľké vďaka Dušanovi a webu kadetade.com, lebo stála iba 500 eur, čo je na Calgary takmer nepredstaviteľné. V tomto roku oslavuje Kanada 150. výročie vzniku, a preto je vstup do všetkých národných parkov zadarmo. Hneď ako druhé som preto objednala Parks Canada Discovery Pass ( http://www.commandesparcsparksorders.ca/webapp/wcs...), ktorý mi zadarmo prišiel až domov do 3 týždňov. Dostanete ho aj pri každom vstupe do národného parku.


Ako ďalšie som začala riešiť ubytovanie. Izby som bookovala 9 mesiacov vopred a už aj tak bola polovica vypredaná. Ceny boli oproti dnešným viac ako o polovicu nižšie, preto naozaj odporúčam výlet plánovať aspoň 6 mesiacov vopred, inak sa môže stať, že za izbu zaplatíte 300 dolárov na noc. Veľmi obľúbené je kempovanie, preto si môžete kľudne pribaliť stan a máte po probléme. Cesty sú veľmi dobré a šoférovanie bezpečnejšie ako u nás, vďaka nižším povoleným rýchlostiam. Vybavili sme si elektronické víza a už neostávalo iné ako čakať.

Prišiel deň D, pobalili sme foťáky, kamery, turistické topánky a šup za oceán. Všetko by to bolo super, keby nám ráno vo Viedni nezrušili let. Takže nastali rušné chvíle prebookovavánia, prestupov a po asi 30 hodinách sme konečne pristávali v Calgary. Batožina sa samozrejme stratila niekde medzi Londýnom a Vancouvrom, takže hneď ráno sme navštívili Walmart a popritom napratali auto ovocím, čínskymi nudlami a minerálkou. Naša prvá zastávka bola v mestečku Banff.


Myslím, že ako sme sa blížili po diaľnici, ani som nedýchala. Všetka únava a jetlag zrazu pominuli a my sme sa ocitli pod zasneženými kopcami v Banff National Park. Po dvoch dňoch sme pokračovali po Icefield Parkway do mestečka Jasper, navštívili Yoho a Kootenay national park a vrátili sa do Canmore, kde sme sa s kanadskými horami po týždni rozlúčili. Najazdili sme približne 1500 kilometrov, videli sme toho strašne veľa a tiež strašne veľa sme toho nestihli. Niektoré cesty boli ešte v polovici júna pozatvárané kvôli snehu, na iných boli popadané stromy a na ďalšie nám nezostal čas a energia. Kanadské Rockies sú obrovské a nestačili by ani roky, aby človek objavil všetko.


Tu je zoznam mojich NAJ z nášho výletu:

1. Banff - krásna dedinka priamo v srdci Rockies so svojou nenapodobiteľnou horskou atmosférou. Určite odporúčam stráviť tu minimálne 2 noci. Banff je jednoducho očarujúci. Centrum je plné obchodíkov a reštaurácií a poslúži ako perfektná základňa na výlety a túry do okolia. Najbližšie jazerá sú Two Jack Lake a Lake Minnewanka, na ktorom premávajú výletné lodičky. Banff Gondola vás vyvezie na Sulphur Mountain s výhľadom na celé údolie a večer po turistike si oddýchnete v Banff Upper Hot Springs.


2. Wildlife - tak toto je samostatná kapitola nášho tripu. Od začiatku sme sa tešili, že uvidíme medveďa, ale v skutočnosti sme neverili, že budeme mať také šťastie. Prvé dva dni sme natrafili na srnky, losy, takzvané ground squirrels - podzemné veveričky a kopu varovných tabúľ, že v oblasti sa nachádzajú medvede. Ochranári v parku nás varovali, že keď uvidíme medveďa pri ceste, nemáme vystupovať a približovať sa k zvieratám a už vôbec nie ich kŕmiť. Toľko o tom rozprávali, až sa mi zdalo, že to robia viac kvôli turistom ako že reálne hrozí, že nejakého stretnete. Začalo sa to až na 3. deň smerom na sever po Icefield parkway.


Keď po oboch stranách cesty uvidíte odstavené autá a ľudí s fotoaparátmi stojacich na kraji cesty, pravdepodobne sledujú medveďa. Prvýkrát sme bojazlivo vystúpili s tým, že hádam utekáme rýchlejšie ako dôchodcovia a ázijskí turisti. Neskôr sme zistili, že chlpáčov viac zaujímajú púpavy, na ktorých si pochutnávajú ako nadšení pozorovatelia.

Odvtedy sa stávalo aj 2-3 krát denne, že sme takto zastali a pozorovali mackov ako sa nerušene pasú pri ceste. Väčšinou išlo o black bears a dvakrát sme videli aj grizlyho. Ale každý je hrdina, keď má za chrbtom naštartované auto. Predposledný deň sme si povedali, že musíme absolvovať ešte poslednú prechádzku na Grassi Lakes. Keď pôjdete do akéhokoľvek lesa, hoci len na 10 minút, nechoďte sami a majte pri sebe bear spray. My sme ho nemali, tak sme sa pridali ku skupinke domácich, aby sa nám lepšie išlo (aby som sa menej bála). Asi po desiatich minútach chôdze pozriem vľavo a macko si vykračuje zarovno s nami zhruba 10 metrov od chodníčka akoby nič. Nasledovala otočka na parkovisko a tým sa naša turistika v Kanade skončila.


3. Maligne Lake - je najväčšie jazero v Kanade a leží v Jasper National park. Premávajú po ňom výletné lode a po okolí je množstvo príležitostí na pešiu turistiku a precházdky. Známy je Spirit Island, malý veľmi fotogenický ostrovček v prostriedku jazera, kam vás dopraví iba boat tour, preto je najlepšie si lístok vopred zarezervovať.

4. Athabasca Falls - jedna z povinných zastávok na Icefield Parkway. Athabasca Canyon a vodopády sú len niekoľko metrov od cesty, preto tu očakávajte zástupy autobusov, ale nič to nemí na kráse kaňonu. Vodopád je iba 24 metrov vysoký, ale pozoruhodné je množstvo vody, ktorá sa cezeň valí. Keď zostúpite nižšie do Lower Canyon, voda sa upokojí a odhalí svoju ľadovcom sfarbenú modrú farbu.

5. Peyto Lake - určite jedno z najkrajších na svete a môj number 1. Jazero je napájané z ľadovca, preto tá modrá farba. Ak ho chcete vidieť vo svojej plnej kráse, musíte prísť v lete. Mali sme veľké šťastie, lebo ešte týždeň pred odletom, bolo jazero zamrznuté. Letná sezóna je v Rockies veľmi krátka, niektoré jazerá rozmŕzajú až na konci júna, záleží aká tuhá bola zima. Z parkoviska vedie chodníček, ktorý bol v polke júna ešte komplet pod snehom a za 10 minút sa ocitnete na vyhliadke nad jazerom. A keď sa budete kochať, všimnite si hlavu vlka, ktorú pripomína tvar jazera.


6. Moraine Lake - ak sa vám zdá toto miesto povedomé, bude to preto, že je to asi najznámejšia fotografia z kanadských hôr. Jazero a hory za ním sú známe ako "twenty dollar view", lebo je vyobrazené na kanadskej 20 dolárovej bankovke. Tiež je známe svojou modro-zelenou farbou, ktorá sa v priebehu leta mení, v závislosti od topenia ľadovca a dopadu slnečných lúčov. A bolo to presne tu, kde som objavila miesto z môjho plagátu. Toto miesto je také krásne, že sme sa sem museli vrátiť na druhý deň znova. Skúste si privstať a prísť na východ slnka. Vyhnete sa davom a budete mať všetku tú krásu len pre seba.


7. Lake Louise - ďalšie ľadovcom napájané jazero, ktoré určite neminiete. Lake Louise je aj názov mestečka a lyžiarsky rezort, kde sa každoročne jazdí svetový pohár v alpskom lyžovaní. Ceny sú tu dosť premrštené, preto uprednostnite na prenocovanie radšej Banff alebo Canmore a do Lake Louise si spravte celodenný výlet. Tu budete odbáčať aj na vyššie spomínané Moraine Lake.


8. Marble Canyon – pôvodne sme mali namierené do Johnston Canyon, ale cesta bola zatvorená kvôli popadaným stromom. Veľmi milí brigádnici z Parks Canada nám poradili ďalšie 2 kaňony v okolí a tak sme sa vybrali do Kootenay National Park. Vlastne tie kaňony sú si všetky veľmi podobné, azúrovo modrá voda, vodopády a mení sa scenéria naokolo. Po troch sa vám začnú pliesť, odporúčam písať si zoznam. V každom prípade, jeden krajší ako druhý, spomeniem ešte Maligne Canyon, na ktorý narazíte po ceste na Maligne Lake.

9. Icefield Parkway - označovaná ako najscénickejšia cesta na svete sa tiahne priamo srdcom Rockies medzi Lake Louise a Jasper. Je to viac ako cesta, je to 232 kilometrov dlhá vyhliadková trasa. Vyhraďte si aspoň jeden celý deň, lebo budete robiť mnoho zastávok. Povedie vás popod ľadovce Columbia Icefield, okolo vodopádov a jazier a budete pozorovať wildlife. Ideálne je ju prejsť v oboch smeroch, čo nie je problém, ak sa budete vracať späť do Calgary.


10. Emerald Lake a Natural Bridge – dva highlighty v Yoho National Park. Z Lake Louise iba 30 minút vzdialené jazero s prekrásnou Lounge a reštauráciou. Aj tu si môžete požičať lodičku a zapádlovať si v ľadovej vode. Po ceste nezabudnite odbočiť k Natural Bridge, čo je skalná formácia, ktorú za dlhé roky vymlela voda a dnes pripomína most.


Veľa ľudí sa ma pýtalo, koľko taký výlet musel stáť. Toľkoto sme zaplatili za to najnutnejšie:

  • letenka: 500 eur / osoba
  • ubytovanie na 8 nocí pre dvoch: 600 eur
  • auto: 240 eur + 60 eur benzín

Ešte raz upozorňujem, že som všetko rezervovala 6-9 mesiacov vopred, niektoré izby menila ešte na poslednú chvíľu za lacnejšie. Bývali sme väčšinou v B&B alebo v guesthousoch, stravovali sme sa vo fast-foodoch a varili si rezance. Žiadny luxus, práve naopak, domácke ubytovanie a pravá nezdravá strava nadovšetko. A nie že vynecháte kanadské poutine, na ktorom sme sa po týždni stali závislí.


Posledná rada na záver - keď budete plánovať svoju cestu do Kanady, urobte všetko preto, aby ste tu strávili aspoň plné 2 týždne. Keď sa raz nadýchnete horského vzduchu a namočíte sa do belasého jazera, nebude sa vám chcieť nikdy vrátiť. Neraz som bola naozaj veľmi blízučko k tomu, že roztrhám svoj pas a zostanem tu naveky :D


Autor a foto: Daniela Nezicova
Web: http://polargirl.strikingly.com/
Foto:https://www.instagram.com/polar.girl/