TOP 5 miest z roadtripu po Islande

31.Máj 2017 | 00:00
Autor: Veronika Rosputinská
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: island

Island v súčasnosti patrí medzi najvyhľadávanejšie destinácie, najmä vďaka rozmachu nízko-nákladových leteckých liniek v posledných rokoch. Kedysi vnímaná ako drahá krajina, dnes sa z cestovateľského sna mení na reálny plán. Ak je aj v tom vašom, zbystrite pozornosť – toto je 5 miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť.


Pravdepodobne každý, kto bol na Islande, má svoj vlastný pohľad na to, čo sa oplatí vidieť a čo patrí medzi top miesta. Rozhodujúcim faktom je však obdobie, v ktorom cestujete. Darmo vám niekto ospieva krásy polárnej žiary nad ľadovcovým jazerom, keď ste si letenky kúpili na júl. Tak, ako vám niekto môže radiť trek vo vnútrozemí, ktorý však neabsolvujete, keď sa rozhodnete letieť uprostred zimy. Ja som sa preto rozhodla spísať päť univerzálnych miest, ktoré sú okúzľujúce a najmä dostupné počas celého roka. Samozrejme, výnimočné situácie sú na Islande bežné, preto tento zoznam nemusí byť až taký univerzálny.


1. GOLDEN CIRCLE

Zlatý okruh Islandom je doslova magnetom na turistov. Na tomto mieste ich nájdete pravdepodobne najviac, lebo túto oblasť ponúkajú viaceré cestovné kancelárie ako rýchly jednodňový výlet napríklad aj pre tých, ktorý majú na Islande len krátke medzipristátie. Zahŕňa tie najikonickejšie miesta, ktoré krajina ponúka – vodopád Gullfoss, gejzíry Geysir a Strokkur a národný park Thingvellir.

Gullfoss

Vodopád Gullfoss je kaskádovitý a v podstate sa skladá z dvoch vodopádov – horného, ktorý má asi 10 metrov a dolného, ktorý je dvakrát tak veľký. Čo však mnohí netušia, Gullfoss bol na prelome 19. a 20. storočia takmer zničený. Mala na ňom byť vybudovaná vodná elektráreň, ktorá by, vďaka sile vodopádu, údajne pokryla spotrebu elektriny celého Islandu. Za jeho záchranou stojí aktivistka SigrídurTómasdóttir, ktorá sa vyhrážala samovraždou v prípade, že by návrh elektrárne na vodopáde prešiel. Vyhrala – islandská vláda ho vyhlásila za národný park.

Gejzír Geysir je otcom všetkých gejzírov. Práve po ňom boli všetky prírodné úkazy tohto typu na celom svete pomenované. Hoci dnes už nie je tým, čím býval, má skvelého „syna" – gejzír Strokkur, ktorý je skutočne pozoruhodný. Vriacu vodu chrlí v pravidelných krátkych intervaloch do výšky až 20 metrov.

Národný park Thingvelir je poslednou zastávkou na zlatom okruhu. Je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a je stretom dvoch tektonických dosiek a vytvára tak symbolickú hranicu medzi Európu a Amerikou. Toto miesto má však aj výnimočnú historickú hodnotu – vznikol tu najstarší parlament v Európe.

Strokkur


2. VÍK Í MÝRDAL

Dedina, známa len pod skratkou Vík, je najjužnejšou na Islande. Táto oblasť je zároveň najvlhkejšou na ostrove – prší tu trikrát častejšie ako napríklad v hlavnom meste. Preslávila ju najmä čarovná pláž Reynisfjara s čiernym pieskom, ktorá je populárnejšia pod anglickým ekvivalentom Black Sand Beach. Okrem nej v okolí Víku nájdete aj vrak lietadla Douglas C-3 Dakota, ktorý patrí medzi najfotografovanejšie atrakcie Islandu. Lietadlo havarovalo v roku 1973 a odvtedy leží uprostred pláže a láka cestovateľov a fotografov z celého sveta. Najmä zábery polárnej žiary nad vrakom patria medzi obľúbené foto úlovky.

Douglas DC-3 Dakota


3. VATNAJÖKULL A JÖKULSÁRLÓN

Ľadovce patria medzi najpopulárnejšie atrakcie Islandu. Vatnajökull je tým najväčším, je dokonca druhý najväčší v Európe, z plochy Islandu zaberá takmer desať percent. Tiahne sa do výšky 1 700 metrov až po najvyššiu horu ostrova Hvannadalshnjúkur. V tesnej blízkosti nájdete aj lagúnu Jökulsárlón a takzvanú Diamantovú pláž. Tieto miesta ponúkajú aj rôzne aktivity, samozrejme, v závislosti od obdobia, v ktorom cestujete – nie všade sa totiž dostanete počas celého roka. Obľúbené sú napríklad plavby na gumenom člne, ktoré si viete zakúpiť od asi 50 € na osobu či objavovanie ľadovcových jaskýň, za ktoré si zaplatíte od sto eur vyššie.

Vatnajökull


4. FJORDY NA VÝCHODNOM POBREŽÍ

Východné pobrežie Islandu je veľmi podceňované. Mnohí sa vydajú len po ceste 1, aby sa čo najrýchlejšie dostali do mesta Eglisstadir a odtiaľ zas rýchlo k jazeru Mývatn a do severského mesta Akureyri. V skutočnosti je však východ ostrova nádherný a rozhodne stojí za to, aby ste, v rámci možnosti, odbočili z jednotky a vydali sa po dedinkách, ktoré lemujú východné fjordy ostrova. Ak máte čas, pokojne sa odvezte až do najvýchodnejšieho islandského mesta Neskaupstadur a objavte časti Islandu, ktoré sú stále mimo tradičných turistických cieľov. Odmenou vám budú zážitky a fotografie, ktorými sa nepýši každý.

Východné pobrežie


5. MÝVATN

Na záver opäť malý mainstream, ale jazero Mývatn nesmiete vynechať. Je krásne v každom období – v zime pod kopami snehu, na ktorých sa nádherne leskne slnko a zafarbuje ho tak do zlata, v lete sa vám odhalí v plnej kráse. Kráse zaberajúcej neuveriteľných 37 kilometrov štvorcových vody, mokradí, zelene, čudesných lávových útvarov a sopečných kráterov. Dajú sa objavovať pohodlne – autom, keďže ku každej zaujímavosti vedie cesta. To vám však nebráni vydať sa okolie jazera objavovať peši či na bicykli, ktorý si tam viete požičať. Dvoma najväčšími centrami oblasti sú dediny Reykjahlíð na severovýchode a Skútustaðir na juhu, ktorá je menšia.

Toto je samozrejme len malá ochutnávka toho, čo Island cestovateľom ponúka. Okrem týchto miest by som rada spomenula minimálne päťdesiat ďalších, ale to by už bolo skôr na bedeker, ako na článok. Verím, že vás tieto miesta minimálne inšpirujú a ak sa pre Island rozhodnete, objavíte tých pár vlastných TOP.


Viac informácií o Islande, napríklad itinerár našej cesty či rozpočet na týždňový výlet nájdete aj na našej stránke.


Autor: Veronika Rosputinská

Stránka: https://www.shemakesmetravel.com/sk/domov/

FB: https://www.facebook.com/SheMakesMeTravel/

Instagram: https://www.instagram.com/shemakesmetravel/Diamantová pláž


Reynisfjara