​Niekedy musíš ísť za svetom a niekedy svet príde za tebou: Ultimate Freedom Yoga Festival

26.Sep 2018 | 00:00
Autor: Mirka Chovancová
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: Ultimate Freedom Yoga Festival

Všimli ste si, že za posledné štyri roky sa na Slovensku s jogovými centrami roztrhlo vrece?

Z jogy, ktorá bola ešte prednedávnom nejasnou zábavkou pre zopár ľudí sme sa posunuli do životného štýlu, ktorý hýbe nemalou časťou populácie rôzneho veku. Na lekciách sa stretávam s ľuďmi od 14 až do 70 rokov. A presne tak sa mi to páči. Na joge je úžasné práve to, že "ak vieme jesť lyžicou, tak sme schopní cvičiť jogu" ako to výstižne tvrdí lektorka festivalu Ultimate Freedom Renee Sunbird.

Jogová scéna sa rozrastá a priťahuje ľudí, ktorí prichádzajú s najrôznejšími osobnými ašpiráciami. Aj napriek tejto rôznorodosti si v joge každý nájde TO niečo výnimočné pre seba.

Rôznorodosť ľudí, rôznorodosť očakávaní a silná túžba prepojiť slovenskú jogovú scénu so svetovou, boli hlavné sily, ktoré stáli na začiatku cesty k Ultimate Freedom Yoga Festivalu v Bratislave. Otvorené a vzájomne prepojené spoločenstvo sa tak môže posúvať ďalej .

Vycestovať za svetovou jogou sa dá stále. Sama sa to snažím robiť niekoľko krát do roka a je to pre mňa a mojich žiakov veľkým prínosom. Tentokrát však budem mať možnosť spolu s vami zažiť medzinárodnú jogu už od tohto piatku 28.9. priamo v Bratislave - Novej Cvernovke.

Všetky tri dní sú starostlivo a rozumne naplnené hodinami, workshopmi, prednáškami a meditáciami, ktoré nám pomôžu sa priblížiť k aktívnej starostlivosti o telo a myseľ, tak ako o tom rozpráva B.K.S. Iyengar. Festival nás prevedie cez tri štádia. Od rezistencie v piatok cez transformáciu v sobotu až k ochutnaniu Ultimate Freedom (nekonečnej slobody) v nedeľu.

Nie nadarmo B.K.S. Iyengar cvičil jogu do svojich posledných dní (zomrel vo veku nedožitých 96 rokov). Čím bol starší, tým cvičil odhodlanejšie. A aj práve preto je samotný festival venovaný jeho pamiatke a spomienke na 100 výročie jeho narodenia v roku 1918.

Samotný program festivalu bol premyslený tak, aby si každý našiel to, čo mu najviac vyhovuje. Vyskúšajte si pomalú jin jogu, alebo silovejší atletický flow. Možná únava z balancovania a učenia sa stojky sa rozpustí na masážnom workshope. Partneri sa lepšie pochopia vďaka workshopu tantry a stelesnenia, čo následne vedia využiť počas hravej acro jogy, kde veľkú úlohu zohráva dôvera. Učitelia jogy by nemali zmeškať workshop ako tvoriť jogové lekcie. Rodičia môžu prísť s deťmi pretože sme mysleli aj na tých najmenších. Milovníci prednášok a diskusii si budú môcť vypočuť zaujímavosti o indickej filozofii, Bhagavad Gite alebo zažiť interaktivny workshop nenásilnej komunikácii. Nebudú chýbať ani koncerty a to hneď dva. Relaxačný uvoľňujúci v piatok a aktívny Kirtan v sobotu.

A nech vás neodradí náročnosť. Každý deň máme lekcie pre začiatočníkov, mierne pokročilých aj pokročilých.
Jogová komunita by mala byť živou a vzájomne sa posilňujúcou komunitou rôznorodých ľudí, ktorí sa svojou malou trochou snažia nepodľahnúť rezistencii a hľadajú ultimátnu slobodu.

Na tejto ceste im budú počas troch dní pomáhať svetoví lektori a lektorky od Trinidadu a Tobaga, cez Mexiko, Kanadu, Veľkú Britániu, Nórsko, Česko až po Slovensko, Rakúsko, Taliansko a Thajsko.

Ultimate Freedom čaká. Ste pripravení do nej vstúpiť?

Web stránka festivalu tu: https://www.ultimatefreedom.sk/
FB event tu: https://goo.gl/YaYXgL
Lístky tu: https://www.ultimatefreedom.sk/sk/listky-info/