Valencia: Paella s príchuťou histórie a relaxu

18.Aug 2019 | 11:00
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: španielsko valencia

Prívetivá Valencia v sebe spája oddych na pláži s potulkami po historických pamiatkach, ochutnávkou tradičných španielskych špecialít a odhaľovaním tajomstiev vedy, techniky a podmorského života. Priblížime vám, čo by ste si vo Valencii nemali počas vášho pobytu nechať ujsť aj ktoré menej známe lokality sa v meste oplatí navštíviť.


Čo všetko vám Valencia ponúka?

Očarujúca Valencia obmývaná vodami Stredozemného mora je známa pre svoj rušný prístav, futbalový klub FC Valencia a lahodnú paellu. Jedno z najznámejších a najtypickejších jedál Španielska má totiž korene práve v treťom najobývanejšom meste krajiny. Prostredníctvom leteckého spojenia medzi Bratislavou a Madridom a neskoršieho prestupu na vnútroštátny let alebo vlak sa do Valencie dostanete pohodlne a rýchlo aj zo Slovenska. Následne môžete objavovať krásu aj ukryté tajomstvá mesta alebo podniknúť z miestneho prístavu výletnú plavbu po Stredozemí, či sú vaším cieľom Baleárske ostrovy na čele s Malorkou a Ibizou alebo mestá na pobreží Francúzska, Talianska a Malty.


Vo Valencii panuje odľahčená atmosféra a skutočne príjemné podnebie, vďaka čomu si tu skvelú dovolenku môžete vychutnať nielen počas letnej sezóny. Záleží len od vašej preferencie, či dáte prednosť návšteve pamätihodností, zamierite na pláž alebo do niektorej z početných reštaurácií a barov, kde vás popri chutnej regionálnej gastronómii bežne čaká aj ukážka ohnivého flamenca v spojení s vášnivou španielskou hudbou.


Povinné zastávky vo Valencii

Ak sa rozhodnete spoznať Valenciu, po vašom príchode do mesta môžete na začiatok podniknúť prechádzku po historickom centre, ktoré si napriek moderným vymoženostiam na každom kroku naďalej zachováva pôvab minulých storočí. Väčšina architektonických klenotov sa nachádza v minimálnej vzdialenosti od seba, vďaka čomu možno potulky bez problémov absolvovať pešky a keď sa pod horúcim španielskym slnkom unavíte, schladiť vás môže zmrzlina alebo aj osviežujúca sangria.

Začať môžete na námestí Plaza de la Virgen, ktorá bola jadrom mesta už v rímskom období. Dominuje mu katedrála Panny Márie, ktorá je podľa niektorých názorov strážkyňou legendárnej kresťanskej relikvie označovanej ako Svätý Grál. Na námestí nájdete tiež baziliku zasvätenú patrónke Valencie či vežu so zvonicou Miguelete, z ktorej vrcholu vo výške 70 metrov sa ponúka pôsobivý výhľad na mesto.


Následne môžete zamieriť na trhovisko Mercado Central, považované za jedno z najväčších v Európe. Na jeho rozľahlej ploche sa dá obdivovať krásna architektúra aj ochutnávať typické regionálne produkty. Pri tržnici sa navyše nachádza významný gotický komplex budov La Lonja de la Seda nazývaný v miestnom katalánskom dialekte tiež La Llotja de la Seda. Od konca 15. storočia bola centrom obchodu vo Valencii a dnes je ako (zatiaľ) jediná z pamiatok mesta zapísaná v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO.


Váš pobyt by napokon nemohol byť kompletný, ak by ste doňho nezahrnuli futuristické Mesto umenia a vied, symbol modernej Valencie z prelomu 20. a 21. storočia. Rozsiahly komplex sa skladá z viacerých častí, spomedzi ktorých vyniká jedno z najväčších európskych akvárií Oceanogràfic, kino Hemisfèric premietajúce filmy s tematikou životného prostredia a vesmíru či Vedecké múzeum princa Filipa s interaktívnymi expozíciami vedy a techniky. Nakuknúť sa oplatí aj do zimnej záhrady Umbraculo a Paláca umenia, ktorý je dejiskom operných koncertov a divadelných predstavení.


Neváhajte odhaliť aj menej známe poklady mesta!

Ak by ste vo Valencii hľadali miesta, ktoré frekventuje viac miestnych obyvateľov než turistov, vydajte sa do svojráznej štvrte Barrio del Carmen. Hoci nie je situovaná ďaleko od centra, dýcha príjemným pokojom a pohodou nielen v čase siesty. Niektorá z jej reštaurácií s terasami je tak ideálnou voľbou pre ochutnávku dobrôt španielskej gastronómie. V blízkosti natrafíte aj na kultúrne centrum CCCC s množstvom originálnych výstav.


Pokiaľ cestujete s deťmi, vyberte sa do parku Gulliver neďaleko Mesta umenia a vied. Ako už jeho meno naznačuje, park sa inšpiruje známym príbehom Jonathana Swifta a je tak domovom masívnej štruktúry pripomínajúcej Gullivera, na ktorej sa nielen najmladšie ročníky zabavia pri spúšťaní zo šmýkačiek a objavovaní skrytých zákutí.

Do tretice vám odporúčame park Albufera de Valencia situovaný približne 10 kilometrov južne od mesta. Čakajú vás v ňom menej preplnené pláže, chránená fauna a flóra, nádherné západy aj východy slnka prípadne možnosť turistickej plavby spojenej s pozorovaním vodných vtákov a pravou paellou.