Veľká Británia zaradí Slovensko medzi bezpečné krajiny

24.Júl 2020 | 14:50
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: veľká británia

„Slovensko bude zaradené na zoznam bezpečných krajín pri cestách do Spojeného kráľovstva," v telefonáte ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanovi Korčokovi to potvrdila britská ministerka pre Európu Wendy Morton. Znamená to, že pre cestujúcich zo Slovenska sa tak zruší povinnosť karantény po príchode do Veľkej Británie. Toto rozhodnutie vstúpi do platnosti v utorok 28. júla 2020.

Šéf slovenskej diplomacie rozhodnutie uvítal a vyzdvihol podrobnú a profesionálnu analýzu o vývoji pandémie na Slovensku, ktorú britskej strane poskytol hlavný hygienik SR Ján Mikas. V tejto súvislosti sa plne potvrdilo, že ako na Slovensku, tak aj vo Veľkej Británii o zozname bezpečných krajín rozhodujú príslušné orgány verejného zdravia, ktoré ich pravidelne aktualizujú a vyhodnocujú dopad uvoľnenia hygienických režimov pri cestovaní z oboch krajín.

Opatrenie, podľa ktorého cestujúci zo Slovenska nemusia ísť do karantény, dnes vydalo britské ministerstvo dopravy, zatiaľ s platnosťou pre cesty do Anglicka. Do nadobudnutia účinnosti opatrenia v utorok 28. júla sa očakáva, že rovnaké opatrenia príjmu aj vlády Škótska, Walesu a Severného Írska pre cesty do týchto súčastí Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Rezort diplomacie naďalej nabáda občanov SR na zvažovanie cestovania do jednotlivých krajín, striktné dodržiavanie hygienických pravidiel a pred každou cestou odporúča preveriť podmienky cestovania, ktoré sú pravidelne aktualizované na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zdroj: mzv.sk