Víkendové potulky Užhorodom a Mukačevom

05.Sep 2019 | 20:00
Autor: Simona Huda
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: ukrajina mukačevo užhorod

Chcete si spraviť pekný predlžený víkend a nechcete cestovať niekoľko tisíc km ďaleko? Naplánujte si príjemné dni s najbližšími napr. aj v uliciach Užhorodu a Mukačeva. Výlet sa dá bez problémov spojiť, keďže tieto mestá sú od seba v krátkej vzdialenosti.


Z vlastnej skúsenosti by som skôr odporúčala ísť autobusom ako autom, keďže na hraniciach sme sa načakali dosť dlho. Staré známe vybavovanie colných formalít. Autobusy už majú preverené a kontroly prebiehajú rýchlejšie, väčšinou bez problémov. Možnosťou je samozrejme aj vlak, ale cesta a prestupy sa mi zdajú zbytočne komplikované.

Ubytovanie si viete zarezervovať cez rôzne portály, tiež sa zanedbateľné sumy. Navyše skúsenosť s ponúkanými službami a kvalitou ubytovaní tiež hodnotím na výbornú.


Nikdy by som nepovedala, že sa mi bude na týchto miestach tak páčiť, ale naozaj majú niečo do seba. Ulice doslova dýchajú históriou, nájdete tu reštaurácie s úžasným jedlom za ktoré zaplatíte naozaj smiešne sumy. Mali ste snáď už niekde plný stôl jedla za necelé 3 eurá?


K samotnému Užhorodu:

Už pri vstupe, za hranicami pocítite tú obrovskú zmenu. Z nášho krásneho Slovenska tam vedie jediná cesta a to cez Vyšné Nemecké. Zrazu sa ocitnete úplne ako v inom svete. Pohľad na staré budovy, niektoré autá ešte z rokov minulých, architektúra kostolov a pod. Vedľajšie cesty nepokrýva ani asfalt. Akoby ste sa vrátili v čase. Presne také pocity vo mne prebývali. Osobne som sa prvýkrát stretla aj s tým, že ničomu nerozumiem- myslím nápisom, menu písané azbukou a pod. Pokiaľ ste sa neučili ruštinu máte smolu tak ako ja. Na moje prekvapenie však v prvej kaviarni, ktorú som navštívila, pracovala prekvapivo Slovenka.


Čo vidieť v Užhorode?

Najkrajšie spomienky z Užhorodu som si odniesla z promenády popri rieke Uh. Čas sa tu pekne spomalil, ľudia akoby si tu užívali každú chvíľu. Možnosť zastaviť sa pri stánkoch so suvenírmi, či hand- made výrobkami. Jednoducho krásne prostredie obklopené zeleňou. Na moste, tak ako aj v iných Európskych mestách nájdete zámky zaľúbených párov. Môžete si tam jeden pripnúť aj vy s milovanou polovičkou. Pri prechádzke si všímajte aj malé sochy ktoré sú umiestnené po celej dĺžke chodníka. Sú rozkošné.


Námestie síce veľké nie je, avšak nájdete tu pekné prvky. Tomuto námestiu dominuje veľká biela budova bábkového divadla, za ktorou nájdeme orientálne pôsobiacu stavbu bývalej synagógy. Dnes je táto budova využívaná na filharmóniu.

Ak sa vyberiete aj ďalej smerom nahor, uličkami tohto starého mesta dôjdete až ku gréckokatolíckej katedrále. Dvojvežová bielo- žltá budova. Vládne tu ticho a pokoj. Patrí medzi hlavné duchovné centrum Užhorodu. Môžete tu vidieť ikony, pozostatky sv. Teodora Romkina a rôzne jedinečné obrazy. Ak zájdete na nádvorie, máte možnosť vidieť slnečné hodiny.


Vaše kroky vás smerom ďalej dovedú až na hradný vrch. Nájdeme tu mohutné hradby Užhorodskej pevnosti. Hneď napravo od vstupnej brány hradu je umiestnené múzeum ľudového staviteľstva Zakarpatska. Skanzen tvorí 28 objektov, zhromaždených z celej Zakarpatskej časti Ukrajiny. V expozícii hradu uvidíte jedinečnú zbierku strelných zbraní, skamenenú kostru tuniakov, ktorých vek je cca 37 miliónov rokov. V každom z prístupných objektov je dostupná sprievodkyňa ktorá predáva rôzne suveníry a v prípade záujmu vám poskytne aj viac informácií o stavaní. Miesto je obľúbené aj medzi zaľúbenými párikmi či svadobčanmi. Vedia si tu zhotoviť krásne fotografické zábery na pamiatku.

Keď si budete užívať atmosféru v uliciach mesta, všimnite si aj kamennú dlažbu pochádzajúcu ešte z čias Rakúsko- Uhorska. Medzi ďalšie zaujímavosti tu patrí napr. Botanická záhrada užhorodskej univerzity. Ak vám zvýši čas, neváhajte a navštívte ju.


Čo vidieť v Mukačeve?

Centrum tvoria ulice námestie Mieru / predtým sa nazývalo Leninovo námestie / a ulica Puškina. Na ulici Námiestie mieru dominuje budova mestskej radnice ladená do zelena z roku 1904. Podľa môjho názoru z mnoho iných by ste mali navštíviť aspoň drevený kostolík v ukrajinskom štýle z 18. Storočia, kláštor sv. Mikuláša zo 14. Storočia a takisto aj dramaticko-muzikálne divadlo.


Pešia zóna je lemovaná reštauráciami s úžasným jedlom a kaviarňami, ktoré vás lákajú vôňou kávy už z diaľky. Na námestí je umiestnených mnoho pamätníkov. Medzi hlavné patrí súsošie Cyrila a Metoda.

Medzi cestovateľmi najviac obľúbené miesto patrí určite hrad Palanok ( nazývaný aj Palanka ). Stojí na vysokom kopci. V miestnostiach hradu sa nachádzajú galérie a múzea. Bol centrom protihabsurských povstaní, neskôr slúžil aj ako poľnohospodárska škola, kasárne, či dokonca ako väzenie. K hradom patria aj legendy a k tomuto patrí trebárs táto:

"Ak sa dotknete sochy na nádvorí za prst, splní sa vám aj to najtajnejšie prianie. Vyskúšajte to a odnesiete si z vášho výletu nie len krásne zážitky, ale aj splnené sny."


Na severozápadnom okraji Mukačeva pri rieke Latorica leží Komsomolský park. Park je z roku 1971, staré komunistické časy. Vraj by sa v Mukačeve mala nachádzať aj najväčšia rómska osada s mnohopočetnými rodinami. Smerom domov k hraniciam neprehliadnite ružovo fialový palác s vežičkami na štýl Disneylandu.

Tak hurá na Ukrajinu 😊

Autor: Simona Huda
Instagram: @simitraveler