Vo víre salsy s chuťou karibského rumu a kubánsky cigár

27.Jan 2017 | 22:13
Autor: Betka
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: tip na cestu kuba

Neďaleko pobrežia Ameriky, uprostred Karibského mora, sa rozprestiera takzvaný ostrov slobody. Tento je domovom kubánskej republiky, všeobecne známej pod lokálnym názvom Kuba. Väčšina ostrova je tvorená nížinami, no kde tu nájdeme aj pohoria. Poprechádzať sa môžete aj popri priezračnom mori, nádherných pieskových plážach či historických pamiatkach z obdobia španielskej nadvlády. Hlavným, a zároveň aj najdôležitejším mestom je každému dobre známa Havana.


Čo sa dôležitosti týka, v 30. rokoch 20. storočia bola Kuba jednou z najbohatších krajín latinskoamerického sveta. To sa však zmenilo, keď sa k moci dostala revolučná vláda Fidela Castra, pod ktorej vedením tu bol nastolený socialistický systém. Faktom zostáva, že dnes je Kubánska republika jediným štátom na západnej pologuli, v ktorom funguje komunistický režim.

Aj keď sa občas stretneme s názormi, že Kuba žije svojským, tzv. zakonzervovaným spôsobom života, netreba to brať doslova. Kuba síce má svojský životný štýl, trošku odlišný, no na druhej strane - je jedinečný. Veď si to len predstavte! Ulicami všade znie tradičná kubánska hudba, na každom kroku stretávate skvelých tanečníkov, ktorí sú dokonale uvoľnení a pripravení rozprúdiť tanec a a zábavu kedykoľvek a kdekoľvek. Nájdete tu najlepšie cigary na svete, ulicami sa preháňajú zachované staré autá a všetko to tu žije! Preto ak by ste hľadali miesto, kde môžete byť prirodzený a nemusíte sa na nikoho hrať, tak práve teraz ste ho našli.


Čo ale mnohí ani len netušia je fakt, že Kuba ukrýva aj hmotné bohatstvo zastúpené architektonickými pamiatkami. Hovorí sa, že ak by ste precestovali celú latinskú Ameriku od Mexika až po Buenos Aires, nikde by ste nenašli toľko pamiatok od španielskych kolonizátorov ako práve tu. Havana, ako hlavné mesto, je doslova perlou koloniálnej architektúry. Nachádza sa tu viacero nádherných námestí, historických budov lemujúcich štvrte mesta či ulice vykladané mramorom. Na toto všetko sú kubánci právom hrdí. Jediným nedostatkom je fakt, že hoci v minulosti bola Kuba prestížnym a bohatým mestom, dnes trpí chudobou. Štát nemá peniaze na obnovu a tak mesto každým rokom stále viac a viac chátra.

Napriek tomu, že v noci sa celé mesto ponorí do tmy a nikde nesvieti nočné osvetlenie, práve vtedy začína na Kube tá pravá tradičná zábava. Dvere máte otvorené do každého baru a ani v jednom sa nebudete nudiť! Môžete si tu vychutnať typický kubánsky rum, tancovať na tradičnú kubánsku hudbu, naučiť sa tancovať latinsko-americké tance či ochunať kúzelnú chuť drinku daiquirí, ktorý tak miloval známy Ernest Hemingway. Možnostiam a nápadom sa medze nekladú, a ten, kto už ochutnal atmosféru Kuby dosvedčí, že toto miesto je rajom na zemi. Niet sa čomu čudovať, nie nadarmo sa predsa nazýva ostrovom slobody


Pokiaľ ste milovníkom starých áut, na Slovensku musíte zájsť niekam do múzea, aby ste ich mohli obdivovať. Na Kube nie. Stačí sa prejsť ulicami a môžete ich vidieť hneď niekoľko. Jazdia tu ako taxíky a a tak máte hneď k dispozícii aj možnosť zážitkovej cesty.

Pokiaľ si zájdete na obhliadku do kubánskeho prístavu, môžete navštíviť Castillo de la Real Fuerza, čo je obranná stavba pochádzajúca z roku 1500. Mala predovšetkým obranný charakter a jej cieľom bolo chrániť mesto pred pirátmi. Napriek tomu, že strategicky nebola umiestnená práve najšťastnejšie, tento účel plnila a nepriateľské sily mali problém vniknúť na kubánske územie. Castillo de la Real Fuerza je najstarším kamenným torzom v celej Amerike, vďaka čomu bolo v roku 1982 spolu s prístavom zapísané do kultúrneho zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Za návštevu určite stojí aj impozantná budova El Capitolio postavená v neoklasickom štýle. Na prvý pohľad sa vám zaručene bude zdať povedomá. Je to spôsobené tým, že je to kópia Bieleho domu vo Washington D. C. Pred revolúciou tu sídlil parlament a senát, dnes tu sídli ministerstvo vedy, technológie a životného prostredia. Pre turistov je síce sprístupnené len prvé podlažie, ale rozhodne stojí za to, aby ste ho navštívili.


Poprechádzať sa môžete aj po kubánskych námestiach. Medzi tie najnavštevovanejšie určite patrí Plaza de la Catedral, o ktorom sa hovorí, že je snáď najkrajším z celej starej Havany. Je tu množstvo historických budov a typických mestských domov. Impozantou celého námestia je Cathedral de San Cristóbal de La Habana - katedrála, ktorá je útočiskom kubánskych veriacich. Obľúbeným je aj Plaza Vieja, ktoré je väčšinou preplnené turistami. Dominantou tejto časti sú najmä početné reštaurácie a bary, kam chodia turisti naozaj veľmi radi. Vždy sa tu stretnú s pozitívnou náladou, priateľským prístupom domácich a zažijú tu nefalšovanú kubánsku atmosféru v tom pravom slova zmysle.


Navštíviť môžete aj Plaza de la Revolución, ktoré je preslávené najmä prejavmi Fidela Castra. Nachádza sa tu aj múzeum revolúcie, ktorého expozícia vás zaručene vtiahne do historického diania Kuby.

A ak patríte medzi tých, ktorí radi nakupujú, tým pravým oddychom pre vás bude Obispo - turistická nákupná tepna starej Havany. Tu nájdete množstvo suvenírov a vecí, ktoré si môžete priniesť domov, aby vám navždy pripomínali nezabudnuteľné zážitky z krásnej Kuby.