Webový autostop – Cestovanie do budúcnosti?

27.Nov 2012 | 13:00
Autor: Ľubica Sekerková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: autostop

Webový autostop. Takto by sa dal charakterizovať súčasný spôsob cestovania mnohých, prevažne mladých ľudí, ktorí sú presýtení klasickou dvojicou – spotený šofér autobusu & unudený vlakový sprievodca. Šikovné hlavičky sa snažia vždy vychádzať ľuďom v ústrety, a tak bolo iba otázkou času, kedy sa aj u nás zrodí biznis, kde si budete môcť „stopnúť" svojho šoféra, alebo naopak sami vystupovať v úlohe dobrodinca a za rozumný finančný stimul ponúknuť odvoz neznámym pocestným.


Nie všetko je na webe.

Počas vysokoškolských štúdií som pravidelne preskakovala medzi nevábnymi autobusovými a vlakovými stanicami. V poslednom ročníku ma zrazu začali atakovať „staničné inzeráty", kde boli uvedené stručné informácie s kontaktom na šoféra, ktorý hľadal spolujazdcov na istú trasu a za istých časových, ako aj finančných podmienok. Po pravde, ja sama som bola neveriaca Ľubica, pretože mi Televízne noviny vytvorili dokonale nebezpečný pohľad na našu spoločnosť. Keď však moja spolužiačka z východu začala takýto spôsob dopravy využívať pravidelne a potom sa z pohodlia Passatíku usmievala na nervózne prešľapujúce kolegyne pri polorozpadnutej zastávke, začínalo mi to byť jasné. No, pochopila som to príliš neskoro a v deň štátnic som domov „letela" aj tak klasicky. Ak máte stále status migrujúceho študenta alebo pravidelne kočujete za prácou nejaký ten kilometer, skúste v sebe utíšiť pochybovačného ducha a ozvite sa dotyčnému na ponuku, ktorá vám vyhovuje.


Internetizácia sveta = šťastné kilometre.

Ak sa vám takáto potulná forma „inzerátu" zdá nedôveryhodná, možno vás presvedčia webové stránky. Doteraz si pamätám na čitateľské stretnutie s filozofiou programátora Marcela Veselku. Ten sa nechal inšpirovať nemeckými webovými stránkami o autostope a založil – k našej veľkej spokojnosti – stránku www.stopar.sk. Aj keď sa vyjadril, že takýto druh dopravy nebude u širokej verejnosti na Slovensku nikdy masovou záležitosťou, podobné „dielka" už úspešne svietia na internete. Cestujeme, lebo musíme. Cestujeme, lebo chceme. Oba dôvody sú dosť silné na to, aby mali v budúcnosti stránky webového autostopu iba stúpajúcu tendenciu. V zahraničí, najmä vo Francúzsku, sa takýto spôsob cestovania stal doslova masovým hitom a Francúzov už nasledujú aj horkokrvní Španieli. Webových stránok autostopu existuje v našich končinách viacero, nemusíte sa spoliehať iba na projekt pána Veselku. Ako príklad uvádzam nasledovné: www.autostop.sk, www.superstop.sk, www.walkers.sk, www.nasadni.sk. Záleží iba na vás, ktorej dáte prednosť a ktorá vám v daný moment poskytne to, čo hľadáte.


Skôr než poviete Áno.

Ja som sa pozrela na zúbok stránke s výstižným názvom www.nasadni.sk, kde sa najskôr zaregistrujete a potom už len kliknete na „menu" Nasadni (odvoz ponúkaný šoférmi) alebo Zvez (spolujazdcovia hľadajúci odvoz). Existujú tu však isté pravidlá, ktoré by ste mali rešpektovať, aby ste neprišli o svoj kredit ešte skôr, ako sa začnete radovať z výhod takejto dopravy. Ak sa rozhodnete pre ikonku Zvez, tak si nezabudnite – viac ako 48 hodín pred začatím cesty – skontrolovať stav vašej žiadosti. V stave Čaká na potvrdenie šoféra bude dovtedy, pokým ju šofér predbežne neakceptuje na Predbežne akceptovanáa následne na stav Akceptovaná. Avšak, aj pred akceptáciou, aj po nej, môžete svoju žiadosť zrušiť. Rovnako tak môže urobiť šofér, čo je vždy nepríjemnou správou pre už, pravdepodobne, zbaleného spolujazdca. Ak sa vám stane takáto nečakaná situácia, bez pochýb vám to dosť, ak nie úplne rozbije cestovateľské plány. Vy sa však nechystajte nikomu nič rozbíjať, hlavne nie slovne! Uvedomte si, že nepoznáte dôvody, pre ktoré vám šofér musel uštedriť „podpásovku". Okrem toho by vám osvetlenie situácie aj tak nepomohlo, nakoľko webový autostop nie je autobusová doprava, a tak zvyšovať hlas na arogantného vodiča môžete akurát vo svojich predstavách.

Na konci cesty máte možnosť do 7 dní šoféra ohodnotiť (číselne či písomne), a to isté môže urobiť aj on v súvislosti s vami. Možno to znie vtipne, no práve takéto hodnotenie a jeho archivácia prispieva k lepšej transparentnosti a bezpečnosti všetkých účastníkov „zájazdu". Podrobné informácie o vašich právach-neprávach, ako aj o tom, ako zažiť situáciu na opačnom brehu (šofér ponúkajúci dovoz), nájdete tu: http://nasadni.sk/ako-na-to.


Facebook náš každodenný.

Sociálna sieť Facebook sa infiltrovala do našich životov tak podozrivo ľahko, že ma už absolútne neprekvapuje, ak vidím na ploche hodenú otázku: „Nejde niekto dnes okolo 14:00 do BA?" Takáto forma je oveľa rýchlejšia a možno aj účinnejšia, keďže ju uvidí veľké množstvo facebookových nadšencov (reťazovitým systémom sa urgentná žiadosť môže dostať aj k pápežovi). S akým úspechom, to už záleží na šťastí, či sa práve vtedy nájde osoba, ktorá bude potrebovať spolujazdcove čvirikanie v aute. V každom prípade, aj toto je jedna z alternatív. Všetky cesty ale vedú k vzájomnej spokojnosti, nad ktorou vládne niečo, čo si možno prvotne neuvedomujete. Životné prostredie. Zobuďte v sebe Filipa a zistíte, že svojim počinom Auto nechám doma a pripojím sa k iným prispievate (istým spôsobom) k eliminácii škodlivých látok z výfukových plynov. Na to, aby ste dostali od prírody zlatú medailu, by ste síce museli používať bicykel, no vždy sa musí nejako začať, nie?


Tienisté stránky webového autostopu.

Tak v prvom rade sme ľudia. Sem-tam sa nájde jedinec, ktorého charakterové defekty sú nebezpečné pre spoločnosť a vy môžete iba dúfať, že nebudete v aute práve s takýmto „obdareným" typom. V podstate sa „chorá" povaha človeka môže prejaviť kedykoľvek a kdekoľvek, no v aute cudzieho človeka máte menej možností, ako „bojovať". Osobne si však myslím (na základe pozitívnych skúseností z klasického stopovania), že väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú ponúknuť odvoz, túži po nevinnej komunikácii s druhými (ak nepočítam finančné hľadisko v prípade webového autostopu). A ľudia, ktorí zverejnia svoje súkromné údaje na internete (kontakt, ŠPZ auta), si dvakrát rozmyslia, či budú na vás skúšať nejaké nekalé triky. Pre vyššiu bezpečnosť si môžete pred cestou overiť šoférove údaje.

Druhým prípadom môže byť negatívna skúsenosť so šoférom ešte skôr, ako si s ním vôbec podáte ruku. Komplikovanú situáciu zažili toto leto naši známi v Španielsku, keď mali prostredníctvom webového autostopu dohodnutý odvoz z Barcelony do Prahy. Predposledný večer, keď sme dávali zbohom „Espani" s červeným vínom na perách, im volal Miguel (šofér), že mu to o tie dva dni akosi nevyjde: „Lo siento, amigos." Od toho momentu sa začala naháňačka za ďalším ochotným vodičom. Problém bol, že sme boli v bezinternetovej oblasti a naši českí „amigovia" mali presne vypočítané euríčka na Miguelov odvoz. Nakoniec sa im podarilo (prostredníctvom tretej zainteresovanej osoby), zohnať šoféra telefonicky. Bohužiaľ, iba na tretinu cestu, zvyšok museli ísť autobusom. Vyšlo ich to dvakrát drahšie, ako pôvodne plánovali. Pri dohadovaní podrobností pretelefonovali hodiny a ešte sa aj zadlžili u známych, ktorí im museli poslať peniaze na účet. Toto je neuveriteľne nešťastný príbeh, ale vidíte, stane sa. Napriek tomu myšlienku webového autostopu nezavrhli, pretože predtým zažili 20 fantastických a hlavne bezproblémových autostopov.

Čo je úžasné, z takejto formy cestovania sa časom môže vyvinúť pravidelná forma cestovateľskej spolupráce, priateľstvo, či dokonca partnerský vzťah. To už možno zachádzam do extrémov, ale kto vie, čo a kto ho v živote čaká, že?!


Bonusy sú na vašej strane.

Podľa môjho názoru je webový autostop jeden z najlepších spôsobov, ako sa stať otvorený svetu a hlavne ľuďom. S organizovaným autostopom je to ako s rodinou. Zrazu ste s ľuďmi, s ktorými by vás život za normálnych okolností nespojil. Môžete si vymieňať názory, obohacovať svoj pohľad o nové vnímanie vecí, či pomôcť niekomu iba jednoduchým chápavým gestom. Stávate sa tak súčasťou cudzieho mikrosveta. Vo vlaku či v autobuse taký pocit symbiózy zažijete málokedy, keďže si väčšina cestujúcich kŕčovito chráni osobnú zónu pred dvojnohými votrelcami. Ešte stále pochybujete? Tak ideme ďalej. Ušetríte za benzín (čím viac spolujazdcov, tým lepšie). Nepopierateľné je aj časové hľadisko, keďže nebudete stáť ako autobus pri každej smutnej vŕbe. Alebo spomínaný faktor životného prostredia. Existuje tu mnoho ďalších a ďalších dôvodov, na ktoré príde človek sám v priebehu cesty, prípadne po nej. Týmto však nechcem hádzať kamene na nikoho, kto sa drží klasického spôsobu dopravy alebo vlastného auta bez neznámych spolujazdcov. Nie každý je totiž prirodzene spontánny, takže aj v tomto prípade platí, robte len to, čo je vám príjemné! Každopádne, vznik nových a nových stránok takéhoto druhu je len virtuálnou odpoveďou na volanie ľudí, ktorí začínajú rozumieť, o čom to celé je. V konečnom dôsledku je teda iba na vás, či sa rozhodnete pre ikonku „like" alebo „ignore".

Autor: Ľubica Sekerková