Za krásami ukrajinského Ľvova

23.Feb 2020 | 16:00
Autor: Simona Huda
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: ukrajina ĺvov

Toto mesto síce patrilo až do roku 1939 do Poľska, dnes je však najväčším mestom západnej Ukrajiny. Možno ste už o Ľvove počuli aj ako o Florencii východnej Európy. Často sa práve takto nazýva. Aj napriek tomu, že tu už žijú väčšinou len Ukrajinci, do dnešného dňa sú tu rôzne Poľské školy a inštitúcie. Poliaci si môžu pri návšteve mesta nostalgicky zaspomínať a ponavštevovať miesta svojich predkov. Ľvov má veľké a veľmi pekné historické centrum. Centrum bolo dokonca zapísané aj do svetového dedičstva UNESCO. Mesto má približne osemsto tisíc obyvateľov.


Tip na letenky ➡️ http://bit.ly/Letenky_do_LVOVA


Ľvov ponúka širokú škálu pamiatok v rôznych stavebných štýloch a každý si v tomto meste príde na svoje. Aj keď ich k pozretiu ponúka mnoho, všetky sú väčšinou sústredené v starej časti mesta. Vaše oči cestou k pamiatkam potešia aj miestni umelci, či krásne kaviarničky a reštaurácie s chutným jedlom. Takisto tu nájdete mnoho pomníkov, námestí, palácov a pre romantikov aj rozľahlé parky kde si môžete oddýchnuť pri pikniku.


Čo sa oplatí vidieť:

Vysoký zámok kráľa Kazimíra. Miesto, kde sa vám naskytne jeden úžasný panoramatický výhľad na mesto. Ľvov budete mať na dlani. Na vrchole je vybudovaná veľmi pekná vyhliadka, čiže niet pochýb o tom, že tu je veľa návštevníkov ktorí tu radi trávia čas a vychutnávajú si ticho a krásny pohľad. V 14. – 18. st. tu stál Vysoký zámok, podľa ktorého je samotná hora aj pomenovaná.


Múzea ako národné múzeum so zbierkou Ikon. Nachádza sa tu umiestnená kolekcia ukrajinského ikonopisu, ktorá je považovaná za najväčšiu na svete. No okrem iného aj historické, prírodovedné múzeum alebo etnografické múzeum.

Rynok Square – námestie je plné dobrého jedla, nápojov, umelcov a obchodíkov so suvenírmi. To pravé miesto pre vyprázdnenie vašej peňaženky. Námestie vzniklo podľa najdokonalejších technológií terajšej doby a je prácou šikovných nemeckých remeselníkov a stavbárov. Na architektúre daných budov sa podieľali rakúski a talianski stavbári. Štvorcové námestie je obklopené 44 renesančnými budovami.

Národná akademická opera - očarujúca budova ktorú určite neminiete. Je tam aj možnosť prehliadky za poplatok.


Katedrála svätého Juraja – chrám Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. V samotnej krypte katedrály sa nachádzajú aj hrobky. Hlavným architektom pri stavbe bol Bernard Meretyn.

Lychakiv Cemetery - poskytne vám jedinečný pohľad do histórie Ľvova. Rodinné krypty sú také rozličné, že sa cítite ako v múzeu. Množstvo zdobených hrobiek. Pre milovníkov takýchto trošku strašidelných miest určite odporúčam.

Celkovo sa tu nachádza vyše 365 pamätihodností. Je už len na vás ako si rozvrhnete čas a čo všetko stihnete zažiť a vidieť. Prehliadka mesta sa dá realizovať aj za pomoci na Ukrajine prvého mestského vlaku, ktorý je atraktívnym pre miestnych obyvateľov aj pre návštevníkov mesta. Zaujímavosťou je aj to, že každý rok sa v meste koná viac ako 100 festivalov a 20 medzinárodných výstav a jarmokov.

Navštívte aj známu kaviareň v meste - Ľvovská baňa kávy. Pražia si tu vlastnú kávu a ponúkajú aj rozličný tovar. Ponúkajú tu aj miestnu špecialitu, ktorú ste asi ešte neochutnali a to silnú kávu s bacardi rumom a citrónom.

Ak máte chuť zaletieť si v čase do minulosti aj pri pôžitku z jedla, navštívte tiež útulný podnik Atlas. Prostredie tvoria staré lustre, viktoriánske sedačky a kvalitne opracované drevo. Krásny deň v centre môžete ukončiť práve v podniku Opitá višňa. Sám názov vám napovie to, že tu nenájdete nič iné okrem višňového alkoholického nápoja. Zaujímavosťou tam je práve to, že celý strop je z fliaš naplnených týmto čarovným nápojom.


Nájde sa tu aj niečo vhodné pre výlet s vašimi deťmi a to najväčší vodný svet v západnej Ukrajine - Aquapark Pliazh. Rozkladá sa na ploche 14 000 m², okrem množstva tobogánov a bazénov sa tu nachádzajú aj sauny, vírivky a ďalšie pestré atrakcie.

Je očividné, že stojí za návštevu aj toto málo preskúmané miesto medzi Európanmi. Dajte tomuto mestu šancu a uvidíte že neoľutujete. Má obrovský potenciál vrámci turizmu, nie je za čím čakať. Vychutnáte si tu veľa muziky za málo peňazí. Len sadnúť na vlak či lietadlo a ísť za ďalším Ukrajinským dobrodružstvom.