Zachytené v čase: 9 najkrajších hradov Škótska, ktoré Vás očaria svojou históriou a architektúrou

17.Mar 2024 | 18:17
Autor: Dušan
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: škótsko

Škótsko, krajina s bohatou históriou a dychberúcou krásou, láka turistov z celého sveta. Okrem majestátnych hôr, rozľahlých jazier a malebných dedín ponúka Škótsko aj jedinečnú kolekciu historických hradov. Tieto majestátne stavby, stojace na vrcholoch kopcov, na brehoch jazier a v údoliach, sú tichými svedkami stáročí histórie a ponúkajú fascinujúci pohľad do minulosti.


1. Edinburský hrad

Edinburský hrad, majestátna pevnosť týčiaca sa nad srdcom Edinburgu, je jedným z najnavštevovanejších hradov na svete. Svojou impozantnou siluetou dominuje mestu a už od 12. storočia symbolizuje Škótsko a slúži ako svedok jeho bohatej histórie.

Prvé zmienky o hrade siahajú až do roku 1143, kedy sa pravdepodobne jednalo o drevenú pevnosť slúžiacu ako útočište škótskych kráľov. Počas nasledujúcich storočí prešiel hrad rozsiahlymi prestavbami a opevneniami. Panovníci pridávali nové paláce, opevnenia a budovy, ktoré odrážali meniace sa potreby doby. Hrad sa stal svedkom kľúčových historických udalostí, ako boli vojny o nezávislosť proti Anglicku, náboženské reformácie, ktoré Škótsko dramaticky zmenili, a korunovácie škótskych kráľov.


Dnes je Edinburský hrad národnou pamiatkou a obľúbenou turistickou atrakciou Škótska. Návštevníci sa môžu prechádzať po hradbách a zažiť pocit stredovekých obrancov. Jedným z hlavných lákadiel sú škótske korunovačné klenoty, známe aj ako "Honours of Scotland". Ide o najstaršie korunovačné klenoty v Spojenom kráľovstve, ktoré prežili turbulentnú históriu krajiny a dnes zahŕňajú korunu, žezlo a meč.

Ďalším unikátom je Mons Meg, stredoveké obliehacie delo z 15. storočia. Patrí medzi najväčšie funkčné delá na svete a dodnes sa pri zvláštnych príležitostiach odpaľuje na počesť kráľovskej rodiny.


2. Stirling Castle

Impozantná pevnosť na kopci, sa hrdo vypína nad rovnomenným mestom a symbolizuje bohatú históriu Škótska. Svojou strategickou polohou na okraji Škótskej vysočiny kontroloval kľúčové obchodné cesty a stal sa svedkom mnohých dramatických udalostí, ktoré formovali krajinu.

Hradné opevnenie siaha do 12. storočia, kedy na tomto mieste stála drevená pevnosť. Počas nasledujúcich storočí prešiel hrad rozsiahlymi prestavbami a stal sa obľúbenou rezidenciou škótskych kráľov. Svojou silnou obranou odolával anglickým útokom a stal sa symbolom škótskej odolnosti.

Medzi najvýznamnejšie udalosti, ktoré sa odohrali na hrade, patria:

 • Bitka o Stirling Bridge (1297): William Wallace, legendárny škótsky hrdina, tu porazil anglické vojsko a dočasne oslobodil Škótsko.
 • Korunovačné ceremónie: V Stirling Castle sa konalo viacero korunovácií škótskych kráľov a kráľovien, vrátane Márie Stuartovej v roku 1543.
 • Obliehanie hradu (1651): Počas anglickej občianskej vojny hrad odolával niekoľkomesačnému obliehaniu anglickými silami.Dnes je Stirling Castle národnou pamiatkou a obľúbenou turistickou atrakciou. Návštevníci sa prechádzajú po hradbách a obdivujú úchvatný výhľad na mesto a okolité kopce. Môžu preskúmať rôzne časti hradu, ako napríklad:

 • Veža Jakuba VI.: Renesančná veža z 16. storočia, ktorá ponúka panoramatický výhľad na krajinu.
 • Kráľovský palác: Bohato zariadený palác s kráľovskými apartmánmi a Veľkou sieňou, kde sa konali korunovácie a hostiny.
 • Kaplnka: Kaplnka z 16. storočia s krásnymi vitrážami a renesančnou kazateľnicou.
 • Múzeum pluku Argyll a Sutherland Highlanders: Múzeum venované histórii slávneho škótskeho pluku.


3. Eilean Donan Castle

Malebný hrad na ostrove v srdci škótskej Vysočiny, je ikonou Škótska a symbolom romantiky. Jeho dramatická poloha, bohatá história a malebné prostredie z neho robia jeden z najnavštevovanejších hradov v krajine.

Hrad sa týči na malom ostrove, kde sa stretávajú tri jazerá - Loch Duich, Loch Long a Loch Alsh. Táto malebná poloha mu vyslúžila prezývku "Hrad troch jazier" a vytvorila dramatické scenérie, ktoré lákajú návštevníkov už po stáročia.

Prvá pevnosť na ostrove bola postavená v 13. storočí a slúžila ako pevnosť klanu Mackenzie, jedného z najmocnejších klanov v oblasti. Počas nasledujúcich storočí hrad prechádzal rôznymi obdobiami prosperity a úpadku. V 18. storočí počas Jakobitských povstaní utrpel hrad značné škody a bol v roku 1719 zničený britskou vládou. Po takmer 200 rokoch ruin ho v roku 1911 kúpil John Macrae-Gilstrap, ktorý ho zrekonštruoval do dnešnej podoby.


Hoci hrad nepatrí medzi najväčšie škótske pevnosti, ponúka návštevníkom zaujímavý pohľad do histórie a škótskeho života. Prehliadka zahŕňa:

 • Veľkú sieň: Hlavná miestnosť hradu, pôvodne slúžiaca ako jedáleň a spoločenská miestnosť. Dnes je zariadená v tradičnom škótskom štýle s dreveným obložením a krbom.
 • Komnaty klanu Mackenzie: Tieto komnaty zobrazujú život obyvateľov hradu v 17. a 18. storočí. Návštevníci môžu vidieť dobový nábytok, zbrane a domáce potreby.
 • Strieľne a hradby: Prechádzka po hradbách ponúka nádherný výhľad na okolité jazerá a hory. Návštevníci môžu vidieť aj pôvodné strieľne a obranné mechanizmy hradu.
 • Záhrady: Malé, ale malebné záhrady obklopujúce hrad poskytujú príjemné miesto na oddych a vychutnanie si scenérie.

Eilean Donan Castle sa preslávil aj na striebornom plátne. Jeho dramatické prostredie a malebná architektúra sa objavili vo viacerých filmoch, vrátane filmov Highlander (1986), Local Hero (1983) a World War Z (2013).

Hrad je otvorený návštevníkom počas celého roka a ponúka nádherné výhľady a jedinečnú atmosféru bez ohľadu na ročné obdobie. V lete si návštevníci môžu vychutnať kvitnúce okolie a jasné dni, zatiaľ čo zima prináša dramatické a tajomné prostredie.


4. Urquhart Castle

Urquhart Castle, majestátna zrúcanina na brehu legendárneho jazera Loch Ness v Škótsku, je opradená tajomstvom a históriou. Kedysi mohutná pevnosť, svedok stredovekých bitiek a intríg, sa dnes týči ako impozantná pripomienka slávnej minulosti.

Hrad bol vybudovaný v 13. storočí na skalnatom výbežku s výhľadom na jazero Loch Ness. Táto strategická poloha umožňovala kontrolovať dôležitú vodnú cestu a hraničné územia medzi Škótskom a Anglickom. Počas nasledujúcich storočí bol hrad opakovane rozširovaný a opevňovaný, aby odolal útokom. Urquhart Castle zažil obdobia prosperity a úpadku. Bol svedkom bojov o škótsku korunu, zmienil sa rukami rôznych panovníkov a klanov a odolával viacerým obliehaniam. V 16. storočí sa hrad stal kráľovským majetkom a slúžil ako základňa pre kontrolu nepokojných Highlandov.


V 17. storočí hrad utrpel značné škody počas sporov medzi klanmi Macdonald a Fraser. Podľa neoverenej legendy bol hrad v roku 1692 úmyselne zničený škótskym vládnym vojskom, aby sa zabránilo jeho využitiu povstalcami. Odvtedy hrad chátral a stal sa impozantnou zrúcaninou.

Aj napriek tomu, že ide o zrúcaninu, Urquhart Castle ponúka návštevníkom pútavý zážitok. Návštevníci sa môžu prejsť po zachovaných častiach hradu a ponoriť sa do jeho histórie:

 • Veľká veža: Najzachovanejšia časť hradu, ktorá ponúka úchvatný výhľad na jazero Loch Ness a okolité kopce.
 • Hradby a opevnenia: Návštevníci môžu preskúmať pôsobivé opevnenia a strieľne, ktoré kedysi chránili hrad pred nepriateľmi.
 • Výstavné centrum: Výstavné centrum ponúka informácie o histórii hradu, archeologických nálezoch a legendách o Loch Ness.

Urquhart Castle je neodmysliteľne spojený s legendou o Loch Nesskej príšere, láskyplne nazývanej Nessie. Mnohí návštevníci dúfajú, že z hradieb zazrú tajomného tvora v hlbinách jazera.


5. Inveraray Castle

majestátne sídlo vojvodu z Argyllu, sa týči nad mestom Inveraray v srdci škótskych Highlands. Tento barokový klenot je oslavou architektonického dedičstva Škótska a ponúka návštevníkom jedinečný pohľad do života škótskej vysokej šľachty.

Hrad Inveraray bol postavený v 18. storočí ako hlavné sídlo klanu Campbell, jedného z najmocnejších a najvplyvnejších klanov v Škótsku. Vojvoda z Argyllu, hlava klanu Campbell, tu sídli dodnes, čím robí z Inveraray Castle jeden z mála obývaných hradov v Škótsku.

Architektúra hradu je inšpirovaná barokovým slohom a je považovaná za jeden z najlepších príkladov tohto štýlu v Škótsku. Návštevníkov upúta fasáda z bieleho kameňa, okrúhle veže a centrálna hodinová veža. Stavba je obklopená rozsiahlymi záhradami s fontánami, sochami a chodníkmi, ktoré ponúkajú príjemné miesto na prechádzku.


Hoci časti hradu sú stále súkromným sídlom vojvodu z Argyllu, pre verejnosť sú sprístupnené nádherné komnaty, ktoré odrážajú bohatstvo a vkus rodiny Campbell. Prehliadka zahŕňa:

 • Veľká sieň: Pôsobivá miestnosť zdobená gobelínmi, portrétmi predkov a zbierkou zbraní.
 • Štátna jedáleň: Bohato zariadená miestnosť s jedálenským stolom pre početnú spoločnosť a luster s krištáľmi.
 • Knižnica: Pokojná miestnosť s rozsiahlou zbierkou kníh, vrátane vzácnych rukopisov a prvého vydania Shakespearových diel.
 • Čínska galéria: Zbierka čínskeho porcelánu a iných vzácnych predmetov dovezených z celého sveta.
 • Štátne spálne: Komnaty zariadené v tradičnom škótskom štýle s bohatými látkami a historickým nábytkom.

Inveraray Castle sa nachádza v malebnom mestečku Inveraray, ktoré je samo osebe zaujímavé pre návštevníkov. Môžete navštíviť miestny kostol, prejsť sa po brehu jazera Loch Fyne, známeho pre svoje ustrice, alebo navštíviť niektoré z miestnych remeselných obchodov.


6. Cawdor Castle

Cawdor Castle je romantický hrad v Škótsku, opradený legendami a bohatou históriou. Nachádza sa približne päť kilometrov juhozápadne od mesta Nairn a láka návštevníkov svojou jedinečnou architektúrou, krásnymi záhradami a spojením s hrou Williama Shakespeara Macbeth.

Hradné opevnenie siaha až do 15. storočia, kedy bol vybudovaný ako vežový dom pre klan Calder. Hlavná veža, postavená okolo legendárnej ostrovčekovej javorniny, dodnes tvorí srdce hradu. V 16. storočí prešiel hrad do vlastníctva rodiny Campbell a postupne bol rozširovaný o ďalšie budovy a opevnenia.

Cawdor Castle sa preslávil aj vďaka literárnemu spojeniu s hrou Macbeth od Williama Shakespeara. Hoci hrad nemá preukázateľné historické spojenie so skutočným Macbethom, hra ho uvádza ako sídlo Thana z Cawdoru. Táto literárna asociácia dodáva hradu ešte väčšiu dávku romantického a tajomného nádychu.


Návštevníci môžu preskúmať rôzne časti hradu a zažiť atmosféru života šľachty:

 • Thaneova komnata: Bohato zariadená miestnosť s krbom a drevenými panelmi, ktorá slúžila ako obývacia miestnosť pre Thana.
 • Gobelínová sieň: Pôsobivá miestnosť zdobená gobelínmi s výjavmi z histórie rodu Campbell.
 • Zbrojnica: Zbierka zbraní a brnení, ktoré kedysi slúžili na obranu hradu.
 • Záhrada Dowagerovej grófky: Krásna a rozsiahla záhrada s rôznorodou výsadbou, sochami a fontánami.
 • Legendárna ostrovčeková javornina: Strom rastúci vnútri veže je opradený legendami a dodáva hradu mystický nádych.
 • Newmanov salón: Veľká sála z 19. storočia, navrhnutá slávnym architektom Augustusom Welbym Northmorem.

Cawdor Castle je fascinujúcim miestom, ktoré ponúka návštevníkom kombináciu historickej architektúry, krásnych záhrad, literárnych asociácií a škótskej atmosféry. Je ideálnym cieľom pre každého, kto sa chce ponoriť do histórie a romantiky Škótska.


7. Glamis Castle

Glamis Castle, majestátny hrad v srdci Angus v Škótsku, je symbolom bohatstva, moci a tajomstva. Po stáročia slúži ako domov rodine Lyon a ponúka návštevníkom jedinečný pohľad do škótskej histórie, architektúry a folklóru.

Hradné opevnenie siaha až do 14. storočia, kedy Sir John Lyon, dôverník škótského kráľa Roberta II., získal pôdu a vybudoval tu pevnosť. V priebehu nasledujúcich storočí prešiel hrad rozsiahlymi prestavbami a stal sa luxusným sídlom rodiny Lyon, ktorá získala titul grófov zo Strathmore a Kinghorne. Dnešná podoba hradu je prevažne z 17. stúročia, no zachováva si aj prvky stredovekej architektúry.Kráľovské spojenie:

Glamis Castle sa môže pochváliť aj kráľovskými spojeniami. Narodilo sa tu niekoľko významných osobností, vrátane lady Agnes, dcéry grófa z Angusu, ktorá sa v 16. storočí stala manželkou škótskeho kráľa Jakuba V. Neskôr sa hrad stal na detstvo domovom pre budúcu kráľovnú matku, Elizabeth Bowes-Lyon, matku kráľovnej Alžbety II.


Glamis Castle je opradený aj legendami a tajomstvami. Jedna z najznámejších legiend hovorí o „Tajnej komnate", ktorá je zamurovaná a údajne ukrýva hrozné tajomstvo rodu Lyon. Hrad je spomínaný aj v Shakespearovej tragédii Macbeth, hoci historicky neexistuje prepojenie na skutočného Macbetha a Glamis.

Návštevníci majú možnosť preskúmať rôzne časti hradu a zažiť atmosféru života šľachty:

 • Kráľovské apartmány: Bohato zariadené komnaty, ktoré slúžili ako sídlo kráľovnej matky Elizabeth Bowes-Lyon počas jej detstva.
 • Veľká sieň: Pôsobivá miestnosť s tapisériami, portrétmi predkov a zbierkou zbraní.
 • Záhrada Lady Macbeth: Krásna záhrada s kvetinovými záhonmi, sochami a fontánami.
 • Kaplnka: Historická kaplnka z 17. storočia, ktorá ponúka tichý priestor na zamyslenie.
 • Duncanova schody: Točité schodisko, ktoré vraj kedysi slúžilo ako úkryt pre kráľa Duncana I. pred Macbethom (podľa legendy).


8. Doune Castle

Doune Castle, impozantná pevnosť v Škótsku, sa hrdo vypína na kopci neďaleko mesta Doune. Tento stredoveký skvost s takmer nedotknutou architektúrou ponúka návštevníkom pútavý pohľad do turbulentnej minulosti Škótska a filmových kulís.

Hrad bol vybudovaný v 15. storočí na strategickom mieste pri sútoku riek Teith a Ardoch Burn. Táto poloha umožňovala kontroluvať dôležité obchodné cesty a chrániť okolité územia. Pôvodne hrad slúžil ako sídlo klanu Stewart, jedného z najmocnejších rodov v Škótsku.

Doune Castle bol navrhnutý ako nedobytná pevnosť. Dominantou hradu je mohutná štvorposchodová veža s hrubými múrmi a strieľňami. Opevnenie dopĺňajú nádvoria a hradby, ktoré kedysi odolali viacerým obliehaniam.

Hrad zažil obdobia prosperity a úpadku. Bol svedkom bojov o škótsku korunu, slúžil ako kráľovské sídlo a väzenie pre významných zajatcov. V 18. storočí hrad stratil svoj obranný význam a postupne chátral. Až v 19. storočí sa začali renovačné práce, ktoré vrátili hradu jeho pôvodnú majestátnosť. Dnes je Doune Castle národnou pamiatkou a obľúbenou turistickou atrakciou.


Návštevníci môžu preskúmať rôzne časti hradu a zažiť atmosféru stredovekého života:

 • Veľká sieň: Pôsobivá miestnosť s vysokým stropom, krbom a drevenými galériami, ktorá slúžila na hostiny a oslavy.
 • Kráľovské apartmány: Komnaty zariadené v historickom štýle, ktoré kedysi slúžili ako kráľovské sídlo.
 • Kuchyne: Priestory kuchyne s pôvodnými kachľami a nástrojmi na varenie, ktoré ponúkajú pohľad na prípravu jedál v stredoveku.
 • Väzenské kobky: Temné a chladné priestory, ktoré slúžili ako väzenie pre zajatcov.
 • Hradby a strieľne: Prechádzka po hradbách ponúka nádherný výhľad na okolité kopce a rieky.

Hrad sa preslávil aj na striebornom plátne. Jeho unikátna architektúra a autentická atmosféra sa objavili vo viacerých filmoch a seriáloch, vrátane Monty Python a Svätého grálu (1975), Outlander (seriál od 2014) a Hra o tróny (seriál od 2011). Doune Castle je fascinujúcim miestom, ktoré umožňuje návštevníkom cestovať v čase a zažiť atmosféru stredovekého Škótska. Jeho majestátna architektúra, bohatá história a spojenie s filmami z neho robia nezabudnuteľný cieľ pre každého, kto sa zaujíma o históriu a škótsku kultúru.


9. Kilchurn Castle

Kilchurn Castle je malebná zrúcanina hradu na skalnatom polostrove na severovýchodnom konci jazera Loch Awe v Škótsku. Hrad, kedysi mohutná pevnosť a sídlo klanu Campbell, sa dnes týči ako impozantná pripomienka slávnej minulosti a ponúka návštevníkom jedinečný zážitok.

Hrad bol postavený v 15. storočí na strategickom mieste na brehu jazera Loch Awe. Táto poloha umožňovala kontroluvať vodnú cestu a chrániť územia klanu Campbell. Hrad bol opevnený a rozširovaný v priebehu nasledujúcich storočí, aby odolal útokom a stal sa symbolom moci a prosperity klanu.


Kilchurn Castle zažil búrlivé obdobia. Bol svedkom bojov o škótsku korunu, slúžil ako sídlo významných osobností klanu Campbell a odolal viacerým obliehaniam. V 18. storočí hrad stratil svoj strategický význam a postupne chátral. V 19. storočí sa stal obľúbeným motívom umelcov a básnikov a prebudil záujem o jeho zachovanie. Aj napriek tomu, že je hrad v ruinách, ponúka návštevníkom pôsobivý zážitok.

Návštevníci sa môžu prejsť po zachovaných častiach hradu a ponoriť sa do jeho histórie:

 • Veľká veža: Najzachovalejšia časť hradu, ktorá ponúka úchvatný výhľad na jazero Loch Awe a okolité kopce.
 • Hradby a opevnenia: Návštevníci si môžu prezrieť pôsobivé opevnenia a strieľne, ktoré kedysi chránili hrad pred nepriateľmi.
 • Výstavné centrum: Výstavné centrum ponúka informácie o histórii hradu, archeologických nálezoch a legendách o Loch Ness.

Kilchurn Castle, hoci v ruinách, je fascinujúcim miestom s bohatou históriou a malebným prostredím. Je ideálnym cieľom pre každého, kto sa chce ponoriť do histórie Škótska a zažiť romantickú atmosféru stredovekého hradu.