Zaragoza: poklad ukrytý v srdci Aragónska

21.Feb 2020 | 09:40
Autor: Monika Nosková
Kategória: Lacné letenky
Značky: španielsko zaragoza

Mesto založené Rimanmi bolo kedysi miestom stretu mnohých kultúr a dnes je vyhľadávaným cieľom pútnikov smerujúcich do tunajšej baziliky. Prezradíme vám, aké ďalšie zaujímavosti v Zaragoze objavíte, kde ju nájdete a aj ako sa do nej dostanete.


Čím Zaragoza zaujme a ako sa dá do mesta dopraviť letecky?

Hlavné mesto Aragónska sa radí k najväčším sídlam Španielska, hoci v našich končinách je zatiaľ menej známe. Zaragoza leží približne na polceste z Madridu do Barcelony pri brehoch rieky Ebro a nemáte z nej ďaleko k moru ani do hôr, teda Pyrenejí na hraniciach s Francúzskom. V priebehu histórie mali na vývoj Zaragozy vplyv viaceré kultúry, čo sa dodnes odráža na celkovom vzhľade mesta. Nájdete v ňom tak stopy po Rimanoch, islame, stredoveké pamiatky aj významné kresťanské stavby.

Hlavnou udalosťou Zaragozy je v každoročne slávnosť Fiestas del Pilar venovaná patrónke mesta, Virgen del Pilar. Každý rok pripadá na jesenné dni okolo 12. októbra a pozostáva zo slávnostnej omše, procesie vedúcej centrom mesta a vytvorenia veľkolepej kvetinovej pyramídy.


Pokiaľ hľadáte priame letecké spojenie do Zaragozy bez zbytočných prestupov, túto možnosť vám dáva letecký prepravca Laudamotion. Jeho lety sú z Viedne k dispozícii od 29. marca do 22. októbra 2020 a letieť možno buď vo štvrtok alebo v nedeľu. Let sa dá absolvovať už za dve a pol hodiny a pokiaľ si ho rezervujete s dostatočným predstihom alebo si zvolíte dátum mimo hlavnej turistickej sezóny, natrafíte na skutočne atraktívne ceny. Aj počas letných mesiacov sú však letenky do Zaragozy s Laudamotion výrazne výhodnejšie než s inými leteckými spoločnosťami.


Bazilika a pamiatky v jej okolí

Oproti niektorým iným španielskym mestám sú hlavné atrakcie Zaragozy sústredené v jej centre a tak pre vás nebude predstavovať žiadny problém dostať sa k väčšine z nich. Z tohto dôvodu je tiež výhodné nájsť si ubytovanie buď priamo v centre alebo v jeho blízkosti, pričom cenová dostupnosť je mnoho prijateľnejšia než v mnohých iných destináciách. Hlavnou hviezdou Zaragozy je jej Basílica del Pilar postavená v súlade s barokovým slohom.

V rámci Španielska je jedným z najvýznamnejších pútnických miest a zároveň ukážkou práce slávnych umelcov. Príkladom sú fresky maliara Francisca Goyu, ktorý sa narodil v blízkej dedinke. Počas vašej návštevy máte tiež možnosť vystúpiť na jednu z veží baziliky a vychutnať si panoramatický výhľad na Zaragozu v celej jej kráse.


Na samotnú baziliku sa vám najlepší výhľad zas ponúka z priľahlej ulice Calle Alfonso I., ktorú lemujú početné obchodíky a kaviarne alebo z kamenného mosta Puente de Piedra, ktorý sa tiahne ponad rieku Ebro a ktorého základy siahajú až do rímskej éry. Bazilika sa nachádza na námestí Plaza del Pilar, ktoré je vďaka svojim rozsiahlym rozmerom považované za najväčšie v rámci Európskej únie.

Popri bazilike na námestí zaujme tiež historická budova La Lonja postavená v polovici 16. storočia, katedrála La Catedral del Salvador, v skratke nazývaná domácimi jednoducho La Seo či fontána Fuente de la Hispanidad v tvare mapy Latinskej Ameriky, zreteľnej predovšetkým z výšky.


Čo ďalšieho si v Zaragoze zaslúži vašu pozornosť

Po bazilike považovanej za symbol mesta je pravdepodobne najpôsobivejšou pamiatkou Zaragozy palácový komplex Palacio de la Aljafería, často označovaný za zmenšenú verziu slávnej Alhambry v Granade. V islamskom štýle opevneného paláca bol vybudovaný v 11. storočí a neskôr čiastočne prestavaný v súlade s kresťanskou architektúrou. Turisticky atraktívnymi časťami paláca sú predovšetkým nádvorie Patio de Santa Isabel a slávnostná audienčná sála Salón Dorado.

Palacio de la Aljafería


Rímsky pôvod mesta pripomínajú pozostatky múrov vybudované v priebehu prvého až tretieho storočia. Na to, čo z nich zostalo dnes natrafíte pri kostole Iglesia de San Juan de Los Panetes postavenom v barokovom štýle. Kedysi sa do mesta vstupovalo prostredníctvom jednej z dvanástich brán, z ktorých štyri pochádzali z rímskej éry a osem z obdobia stredoveku. Na zvyškoch jednej z pôvodných brán bola v roku 1792 postavená dodnes stojaca La Puerta del Carmen pripomínajúca svojím tvarom víťazné oblúky v iných mestách.


V roku 2008 bola Zaragoza dejiskom slávnej medzinárodnej výstavy Expo 2008 a z tohto exkluzívneho podujatia sa v meste zachovali viaceré architektonicky unikátne budovy, ako napríklad La Torre del Agua, el Pabellón Puente alebo Palacio de Congresos de Aragón y Alma del Ebro. Našim tipom na záver je pre vás návšteva trhoviska Mercado Central, ktorého kovovo-krištáľová štruktúra z počiatku 20. storočia si prešla rozsiahlou rekonštrukciou a kde môžete ochutnať mnohé z regionálnych produktov a špecialít.