Zelený DUBLIN sa dá zvládnuť aj za jeden deň, neveríte?

23.Jan 2020 | 10:00
Autor: Natália Bosáková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: írsko dublin

Väčšina Slovákov chodieva do Írska pracovne, ale málokto ho pozná aj z pohľadu turistu. Neverili by ste, ale na návštevu najvýznamnejších atrakcii a vychytených miest vám postačí jeden deň! Čo poviete stihnúť mesto za jeden deň, lákavá ponuka?


Mesto sa oplatí navštíviť, pretože odráža viac ako tisíc rokov starú históriu. Oplýva množstvom historických pamiatok a dobrých pohostinstiev. Na každom rohu na vás vyskočia viktoriánske budovy a stredoveké hradby. Okrem toho je do Dublinu pohodlné letecké spojenie aj pre našinca. Dublin je známy nielen kvôli svojím historickým pamiatkám, ale tiež aj pre vynikajúce pivo a gurmánske špeciality, ktoré treba zaručene ochutnať.


Čo si nenechať ujsť?

Medzi najznámejšie pamiatky patrí rozhodne Dublinský hrad, pochádzajúci z 13.storočia. Kedysi dávno bol sídlom anglických šľachticov. Hrad bol spustošený požiarom v 18.storočí, neskôr bol následne prestavaný a dnes ho nájdete v prevažne gregoriánskom štýle.


Katedrálu Kristovej cirkvi postavili v priebehu 12. storočia a je zároveň druhým najväčším kostolom v Dubline. V katedrále stojí za vzhliadnutie Strongbowov pomník.

Aby tých sakrálnych stavieb nebolo málo, tak sa tu tiež úctyhodne vypína aj Katedrála sv. Patrika, ktorá je azda najznámejšou pamiatkou, ktorú túži vidieť každý turista. Íri uctievajú sv. Patrika a dokonca oslavujú aj deň sv. Patrika, preto je aj katedrála zasvätená práve jemu. Je to najväčšia katedrála Írska.


Bez ohľadu na to, kam pôjdete, jedlo je vždy čerstvé, na každom rohu zoženiete kvalitné pivo a tiež whiskey. Tiež tu nájdete bary a puby, kde vás zaujme tradičná írska živá hudba. Pivovar Guinness je najnavštevovanejším miestom Dublinu, tento jedinečný objekt si nenechá ujsť žiadny turista.

Taktiež ulicu Temple bar, kde nájdete bary, puby, reštaurácie, stačí si iba správne vybrať. Dublin je, samozrejme, pomerne drahým mestom, no dobrou správou je, že sú tu niektoré bezplatné múzeá, medzi ktoré patrí napr. Národné múzeum Írska. Na tomto mieste sa môžete pokochať pamiatkami odrážajúcimi históriu Írska. Múzem je domovom exponátov z doby bronzovej a tiež železnej doby.

Trinity College je ďalšou pamiatkou, ktorú nemožno obísť. Univerzita bola založená už v 16.storočí v jej knižnici sú uschované najstaršie knihy v krajine. Pre literárne orientované duše je to skvelý zážitok.


Ak stále máte čas a chcete sa stále túlať po Dubline, môžete navštíviť aj Dublinskú ZOO. Hoci je Dublin domovom tradičných krčiem, írskych pubov, mesto je vo svojej podstate pomerne bezpečné. Turista, ktorý obľubuje bary a krčmy s hlasnou hudbou a dobrým pivom Guiness si tu príde na svoje, a nielen to! Dublin totiž skrýva aj množstvo historických pamiatok, ktorými sa môžete pokochať.