7 tipov ako si spríjemniť dovolenku na ostrove Phuket

06.Máj 2016 | 10:00
Autor: Janka Kristeková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: thajsko phuket

Len výnimočne trávim dovolenku vylihovaním na pláži. Dosť ma to nudí. A okrem toho je to aj škoda. Hlavne na mieste ako je Phuket, na ktorý sa dostanete za menej ako 24 hodín a 450 euro. Ostrov Phuket ponúka množstvo rozmanitých aktivít. Okrem typickej turistickej trojčlenky - grilovanie sa, vodné lyže (pre menej odvážnych plážový volejbal) a predajný (fakultatívny) výlet - je tu milión iných vecí na vyskúšanie. Aj keď cestujete sami a nešoférujete.


1. Objavte podmorský svet

Andamanské more, obmývajúce ostrov Phuket, je živým akváriom. Plné farebných koralov a snáď nekonečného množstva rôznych druhov živočíchov. Šnorchlovať sa dá takmer na každej pláži, dokonca aj pri Patongu. Na viacerých miestach sú excelentné podmienky na potápanie. V každom letovisku nájdete trilión potápačských centier. Veľmi ťažkou úlohou je vybrať si to naj. Kedže môj kamarát pracuje ako inštruktor, táto starosť mi odpadla. Vám pomôžu recenzie na internete, aj moje odporúčanie (Merlin Divers, Rumblefish Adventure).

Potápať som sa nakoniec išla dvakrát. Prvé thajské potápanie mi bude asi doživotne pripomínať teraz už slabšie viditeľný fľak na nohe. Radu „ničoho sa nedotýkajte" treba brať v Thajsku viac ako vážne. "Suvenír" som si priniesla z pláže Kata. Sú tam pokojné, nehlboké vody. Výborné pre vás, čo s potápaním len začínate. Z ostrova Raya mám tiež neuveriteľné zážitky. Je tam priezračná, tyrkysová voda. Už z lode vidieť takmer na dno. Stačí skočiť do vody, chvíľu sa nehýbať a obkolesia vás ryby rôznych farieb. Paráda. Počas pobytu som nevynechala žiadnu možnosť dostať sa pod vodu. Za šnorchlovaním som vyrážala sama, prevažne do okolia. Vyskúšala som viaceré miesta – pláže Kamala, Patong, Laem Sign, Surin aj Paradise. Najviac ma rozmanitosťou oslovila práve posledná menovaná. Pripojený obrázok tejto škaredej (a dosť jedovatej) ryby pochádza práve odtiaľ.

V rámci exkurzií som navštívila aj zaujímavejšie miesta. Aj keď, šnorlovanie v rámci poznávacích zájazdov je skôr také omočenie sa vo vode. Ale napríklad na ostrovy Similan, klenot svetových potápačských lokalít, sa inak dostať nedá. A dobre, že som šla. Obroskú morskú korytnačku by som asi inde nevidela.


2. Ponorte sa do víru noci

Nejeden z vás už určite počul o Thajskom nočnom živote. Známe sú najmä Full Moon party - zábavy konajúce sa na ulici, počas splnu mesiaca. Nevyskúšala som. Kamaráti, ktorí tu žijú, mi ich neodporúčali. Vraj je to len kopa predraženým alkoholom zhulákaných, na ulici tancujúcich turistov. Keďže som bývala v Patongu, nemohla som si nechať ujsť návštevu jeho srdca – ulice Bangla. Cez deň je to obyčajná, ospalá ulica. Ožíva so západom slnka. Ulicu z oboch strán lemujú bary, kluby a diskotéky. Jedným z nich je aj Seduction, najpopulárnejší klub na ostrove. V minulosti hostil aj hviezdy ako Skrillex, alebo Calvin Harris. Priestrannosťou a hudobným štýlom ma oslovil asi najviac. Cenami drinkov už menej. To je problém celého ostrova Phuket. Nočná zábava a pijatika sú za ceny európskych letovísk počas hlavne sezóny.

Na Bangla road sa ľudia zabavia aj priamo na ulici. Nájdete tu pouličných umelcov, predavačov aj krásne thajské „ženy". Tie sa usmievajú a ponúkajú služby a predstavenia, ktoré si možno len ťažko predstaviť. Je to skrátka šialenstvo. Neóny, hlasná hudba, lacné pivo. Vyskúšala som raz a asi stačilo. Našťastie, Bangla nie je jediným miestom, kde sa dá v noci zabaviť. Posedenie pri drinku, biliard, pokojnejšiu atmosféru a občas dokonca aj Elvisa ponúka dedinka Kamala. Nenájdete tu diskotéky, skôr bary, kde si vychutnáte živú hudbu rôznych štýlov, alebo pozriete športové podujatie. V tomto mestečku môžete navštíviť aj jednu z mnohých kabaretných a zvieracích show.

Mňa ale najviac oslovili plážové bary. Tancovať s nohami v piesku a s dáždničkovým drinkom ruke na živú, saxofónovú hudbu. To neprebije žiadna hlučná diskotéka. Takýchto plážových barov je po zásahu armády už pomenej. Z Kamaly sa odsťahovali nadobro, Catch a Bimi v Surine zatiaľ odolávajú. Do väčšiny týchto podnikov sa chodí lepšie oblečený. Zistite si to dopredu. Teda, ak sa nechcete oblečení v šortkách a tričku v záplave nahodených rusov srkajúcich šampáňo cítiť ako mimozemšťan.


4. Obdivujte umenie thajského boxu

Muay Thai. Bojový šport vychádzajúci z budhizmu s takmer 700-ročnou tradíciou. V Thajsku je kultúrou, umením, náboženstvom aj prílevom financií do štátnej kasy. V každej dedine nájdete aj dve telocvične. Štadióny, lákajúce bojovníkov z celého sveta, nájdete po celej krajine. Jeden z najväčších je na ostrove Phuket, na Bangla Road. Zápas je každý druhý deň. Nemôžete ho premeškať. Otravnú zvučku reklamného tuk-tuku, oznamujúcu konanie ďalšieho stretnutia, nedostanete z hlavy ešte veľmi dlho. Na zápasy si môžete aj staviť. Napriek až glorifikácie thajského boxu, je to stále šport bojový. Návštevu neodporúčam nikomu, komu vadí pohľad na násilie a krv. Ja som sa vybrala aj do telocvične Muay Thai. Tu si thajský box pod vedením skúseného trénera môžete vyskúšať. Tréningy sú náročné. Budete sa pýtať, prečo ste sa vôbec na takéto niečo nechali nahovoriť.


5. Zajazdite si na kráľovi thajských džunglí

Slon sa považuje sa symbol Thajska. Podľa tohto zvieraťa je pomenovaná aj známa značka miestneho piva. Na Phukete slony uvidíte na viacerých miestach. Dá povedať, že boli strategicky umiestnené tam, kde sa vyskytujú turisti. Sú atrakciou, sú priviazané. Za poplatok ich môžete aj nakŕmiť. Za ďalšie Bahty sa s nimi odfotíte. V okolí Patongu je aj niekoľko kempov, kde si môžete vyskúšať jazdenie. Ja som si vybrala malý kemp pri Kamale. Počas hodinovej jazdy „džungľou" som z chrbta zvieraťa videla priľahlú moslimskú dedinku. Vyšli sme aj na vyhliadku. A videli páriace sa slony, ktorým nevadila ani prítomnosť vydesených turistov na ich chrbtoch. Inak, jazdu na slonovi by som prirovnala k jazde na obrovskej zapnutej práčke. Bohužiaľ, zvieratá nie sú držané v najlepších podmienkach. Mňa už asi nahovoria len na jediného "slona". Vyššie spomínané pivo. Ak vás aktivita napriek tomu láka, vyberte si miesto prevádzkované ochranármi. A určite nech to je niekde, kde môžete ísť na poriadny okruh skutočnou džungľou.


7. Objavovanie "tajných" pláží

Okolo ostrova Phuket je niekoľko pláží, ktoré sa radia k tým najkrajší na svete. Jemný piesok, priezračná tyrkysová voda a loďky romanticky sa hojdajúce na vode. Sú bez hlučných vodných športov. Vody sú plné rýb a poskytujú fantastické podmienky na bezpečné kúpanie sa po celý rok. Väčšina je veľmi ťažko prístupných, takmer bez infraštruktúry. Síce bývajú v sezóne plné turistov, ale svoje pokojné miestečko si nájde každý. Toto je charakteristika viacerých z nich. Napríklad pláže Paradise, alebo Banana. Dostanete sa na ne dlhými, loďkami. Premávajú takmer z každej pláže. Určite ich nájdete v Patongu, Kamale a Surine. Sú to vlastne lodné taxíky. Preto si vzhľadom na ich ceny radšej nájdite nejakých spolucestujúcich.


Čo ešte vyskúšať/navštíviť/zažiť

  • Kurz varenia thajského jedla
  • Botanickú záhradu
  • Oslavy thajského nového roka – Songkran
  • Plavbu na kanoe pomedzi úžasné skaly Phagn Nga


Čomu sa radšej vyhnúť

  • Predraženým a nebezpečným vodným športom, hlavne vodným lyžiam
  • Návšteve tigrieho kráľovstva
  • Návšteve akvária (pokiaľ môžete pod vodu, alebo nie ste s deťmi)


Autor: Jana Kristeková
Foto: Jana Kristeková
Web: http://travelville.sk/Ak vás tento thajský ostrov zaujal, tak si pozrite naše posledné ✈ tipy na lacné letenky na Phuket.