​Fyzický odstup cestujúcich v lietadlách môže skončiť éru lacného cestovania

01.Máj 2020 | 18:00
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: iata

Éra lacného cestovania lietadlom sa pravdepodobne skončí, ak budú musieť letecké spoločnosti zaviesť opatrenia týkajúce sa fyzického odstupu v lietadlách kvôli pandémii Covid-19.

Alexandre de Juniac, generálny riaditeľ Medzinárodného združenia pre leteckú dopravu (IATA), uviedol, že ak by vlády nariadili leteckým spoločnostiam, aby zaviedli fyzický odstup na palubách lietadiel, tak najmenej jedna tretina miest by zostala prázdna. V takomto prípade by letecké spoločnosti museli zvýšiť ceny leteniek o najmenej 50% inak by mohli čeliť potencionálnemu krachu.

„Buď budete lietať za rovnaké náklady, predávať letenky za rovnakú priemernú cenu ako predtým a tým pádom stratíte obrovské množstvo peňazí. (No takto nemôže fungovať žiadna letecká spoločnosť, najmä nie nízkonákladová). Alebo zvýšite ceny leteniek najmenej o 50% a ste schopní lietať aspoň s minimálnym ziskom. Znamená to, že ak sa zavedie sociálny odstup, tak lacné cestovanie ako sme ho poznali, skončilo."


IATA uviedla, že domáca letecká doprava kvôli pandémii od začiatku januára klesla o 70% a varovala, že akékoľvek globálne oživenie bude pravdepodobne pomalé. Zatiaľ čo domáce trasy sa otvoria skôr ako medzinárodné, slabá dôvera spotrebiteľov pri obavách z recesie oslabí rýchle zotavenie, uviedol Brian Pearce, hlavný ekonóm IATA.

Pearce poukázal na Čínu, kde sa letecká doprava najprv odrazila od dna, keď sa domáce lety začali obnovovať v polovici februára, ale oživenie sa odvtedy zastavilo s počtom domácich letov na úrovni presahujúcej 40% predpandemických úrovní. V Austrálii sú domáce lety na 10% úrovne z pred krízového obdobia, aj keď počty nových nakazení na Covid-19 sú takmer nulové.

IATA je aktuálne v jednaní s jednotlivými vládami v ktorých vyzýva na prijatie opatrení na zvýšenie dôvery. Zatiaľ čo niektoré európske krajiny začínajú zmierňovať opatrenia na národnej úrovni, „okamžité oživenie po katastrofálnom poklese dopytu po cestujúcich sa zdá nepravdepodobné", uviedol de Juniac.