IV. Časť stopom po Nórsku - Prečo práve tam?

17.Apr 2016 | 22:41
Autor: Betka Zemančíková
Kategória: Lacné letenky
Značky: zápisky z ciest nórsko

1. Neuveriteľná príroda

Áno, na Slovensku je tiež krásne. Ale nórska príroda v sebe nesie akúsi ťažko definovateľnú noblesu. Hory nie sú také „špicaté" ako tu u nás, ale vysoké, mohutné a veľakrát ploché, či oblé. Hoci ako dievča z Liptova by som sa mala dojímať neustálym výhľadom na Tatry a ráno začínať vlasteneckou básňou o Kriváni, nórske kopce ma asi dostali viac. Je to niečo iné ako tu. Viac skalnaté. A tie fjordy! Výhľad z náhornej plošiny priamo na fjord... Nehovoriac o všadeprítomných jazerách. Krása!


2. Ľahká dostupnosť a bezpečnosť

Nórsko patrí k najbezpečnejším krajinám a je to tam cítiť. Nemusíte sa báť, že vás niekto unesie, alebo okradne. Okrem bezpečia je podľa mňa v celej krajine veľmi pohodová nálada. Nóri sa akoby nikam neponáhľajú (všade inde okrem Osla), len si pokojne nažívajú. Hoci je pravda, že na severe Nórska za polárnou čiarou to až také pohodové nie je, všetci sa ťahajú na juh. Nórska vláda si vymyslela, že by bolo predsa len dobré obývať aj sever. Konkrétne chcú sústrediť viac ľudí do mesta Trondheim. Všetci záujemci, ktorí sa tam presťahujú z juhu, dostanú od štátu dom zdarma a k tomu ďalšie výhody. Z nášho prieskumu počas rozhovorov s ľuďmi z áut aj tak vyplynulo, že skoro nik sa do Trondheimu nechystá.

Okrem bezpečnosti je Nórsko veľmi dostupná krajina, je možné tam letieť, alebo ísť trajektom z Dánska. Letenky nie sú až tak drahé, takže aj bežný Slovák si môže užiť škandinávsku krásu.


3. Ľudia

Nórov treba zažiť. My sme skoro vždy natrafili na vekovú kategóriu 40+ a stále sme boli udivení, akí milí ľudia to sú. Keďže Nórsko sa „vyšvihlo" zo sedliackej krajiny na jeden z najbohatších štátov počas ich mladosti, veľmi dobre si pamätajú aj časy relatívnej chudoby. Neviem, či to bolo našim šťastím, alebo všeobecným trendom, ale Nóri boli veľmi ochotní a príjemní. Vždy chceli pomôcť, porozprávať sa. Jedna pani s kočíkom nás len tak zastavila na ulici a začala sa kvôli našim veľkým batohom vypytovať, odkiaľ sme, či sa nám tam páči a či náhodou niečo nepotrebujeme. Ďalší manželský pár ktorý nás viezol svojim ultraluxusným karavanom nám na rozlúčku pribalil kopu delikátneho jedla. Iným prípadom bol týpek z Larviku, ktorý nám ponúkol svoju záhradu, kde si môžeme postaviť stan, keby sme nič lepšie nenašli. Skrátka, Nóri boli stále sympatickí.


4. Kultúra

Všade prítomní poriadok a kľud. Také o tam je. Maximálna rýchlosť na diaľnici je 90km/hod a žiadny Nór ju ani za svet neprekročil. Okrem toho, na prechode vždy zastali. VŽDY! Na konci tripu sme sa už občas zabudli obzrieť cez cestu, len sme vkročili na prechod a vedeli sme, že autá budú stáť. Dokonca len čo sme sa blížili k prechodu, niekedy sme ani nechceli prejsť, len sme ho obišli, autá automaticky stáli a šofér nám s veselým kývnutím ukazoval, že máme prejsť.


5. Ekológia

V tomto by si viac krajín mohlo vziať príklad. Najviac ohurujúcim faktom pre mňa bolo, že ten, kto si kúpi elektromobil Tesla má od štátu nevídané výhody. Od príspevku na kúpu, cez bezplatné diaľnice až po skoro všade dostupné nabíjacie stanice. Myslím, že už chápem, prečo Nórom nevadí platiť tak vysoké dane, keď vidia, ako sa štát o nich stará. Ďalšou zaujímavosťou bolo, že voda sa platí na paušál a cena závisí od počtu zrážok v danom roku. Ak zrážok bolo veľa, voda je lacnejšia.


6. Jazyk

Úplne všetci vedia po anglicky a to veľmi na dobrej úrovni. Keď to porovnám napríklad s Maďarskom, znalosť jazyka danej krajiny posunie celý trip na vyššiu úroveň. Nemáte sa problém s kýmkoľvek porozprávať, ani sa opýtať.


7. Inšpirácia

Všetko v Nórsku bolo podľa nás inšpiratívne. Ľudia, spôsob fungovania štátu, široká kultúrna ponuka, príroda, kempy, iní turisti. Celý výlet nás nabudil a naštartoval v nás myšlienky, že niečo podobné by bolo super aj tu, doma.

Určite tam choďte! Nenechajte si ujsť všetko to špeciálne čo ponúka práve Nórsko.


Autor: Betka Zemančíková
Foto: Betka Zemančíková


Predchádzajúce časti:

I.Časť – Stopom po Nórsku
Čo vás ako prvé napadne, keď sa hovorí o Nórsku? Pre mňa Nórsko vždy bola chladná bohatá krajina s blonďavými ľuďmi a sem-tam nejaký ten fjord. Minulé leto sa moje oklieštené poznatky o tejto krajine značne rozšírili. Boli sme partia štyroch kamarátov, dvaja chlapci a dve dievčatá . Ani sme sa nenazdali a plán na august 2014 bol jasný. Rozhodli sme sa stopovať a stanovať v Nórsku...čítať ďalej

II.Časť stopom po Nórsku – Stanovanie v prírode vs. kempy

Ak ste tie „trampské" typy, pre ktoré je spacák druhou kožou a stan druhým domovom, Nórsko je pre vás dokonalé. Ale ak ste typ ako ja, mestské dievča so svojimi „maniermi" a určitou, nazvime to pohodlnosťou, tak Nórsko je skoro dokonalé aj pre vás... čítať ďalej

III. Časť stopom po Nórsku – ako minimalizovať náklady

Čo je lepšie ako kvalitný výletík za pár eur? Naša partia štyroch ľudí sa rozhodla stopovať po Nórsku a minúť čo najmenej peňazí. Celý trip nás aj s dopravou stál každého 120€. Tu je teda pár rád, ako sa dá jednoducho ušetriť...čítať ďalej