KUBA - Od 10. januára 2021 musia všetci cestujúci na Kubu predložiť negatívny výsledok PCR

31.Dec 2020 | 11:00
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: kuba

Od 10. januára 2021 musia všetci cestujúci na Kubu predložiť negatívny výsledok PCR testu nie starší ako 72 hodín uskutočnený v akreditovanom centre v krajine pôvodu.

Každému cestujúcemu bude na letisku meraná telesná teplota. Cestujúci so zvýšenou teplotou alebo príznakmi prenosného ochorenia budú izolovaní a podrobia sa ďalšiemu vyšetreniu. V platnosti zostáva epidemiologický dohľad pre cestujúcich prichádzajúcich do krajiny. t.j. každý cestujúci musí predložiť vyplnený formulár o zdravotnom stave a je povinný podstúpiť test PCR priamo na letisku. Turisti, ktorí sa ubytujú v rekreačných zariadeniach alebo na súkromí sú povinní podstúpiť len prvý test PCR na letisku a zostávajú v izolácii do výsledku testu (24-48 hod.). Rezidenti na Kube sú povinní podstúpiť aj druhý test PCR v piaty deň od príchodu do krajiny a zostávajú v domácej izolácii do získania výsledku druhého testu. Na letisku je povinnosť nosiť rúško a dodržiavať sociálny odstup. Zdravotný stav turistov je monitorovaný na hoteloch i v súkromných zariadeniach. Od 1. decembra 2020 musí každý cestujúci zaplatiť sanitárny poplatok 30 USD, ktorý je zahrnutý do ceny letenky.

Vzhľadom na aktuálny epidemiologický vývoj sa od 1. januára 2021 obmedzujú prílety na Kubu z nasledujúcich krajín: USA, Mexiko, Panama, Bahamy, Haiti a Dominikánska republika.


Cestovanie v rámci krajiny

Od 3. októbra 2020 bol zrušený zákaz nočného vychádzania a cestovania osobných vozidiel od 19.00 h do 05.00 h. Bola obnovená mestská hromadná doprava s kapacitou naplnenia 80% a preprava automobilmi. Autobusová doprava a vlakové spojenie fungujú medzi všetkými provinciami v krajine zohľadňujúc sanitárne opatrenia. Obnovili sa tiež taxi služby a možnosti prenájmu automobilov. Obnovená bola aj prevádzka výletných lodí (cruceros).


Podmienky tranzitu a odchodu

Odlet z krajiny z medzinárodného letiska Havana a z ďalších letísk v krajine je možný komerčnými alebo charterovými letmi. Je povolený návrat kubánskych občanov na Kubu. Vláda zároveň zrušila vydávanie povolení na opustenie krajiny pre občanov Kuby a rezidentov.


Opatrenia v krajine

Sú otvorené verejné pláže; kúpaliská a plavárne sú otvorené s kapacitou naplnenia 30%; sú povolené komerčné aktivity a poskytovanie štátnych a súkromných služieb (vrátane gastronomických) s kapacitou naplnenia 50%. Zakázané sú verejné a súkromné oslavy. Postupne sa obnovuje prevádzka kín, divadiel, barov a nočných klubov.

V platnosti zostáva povinnosť nosenia rúšok vo vnútorných aj vonkajších priestranstvách; dodržiavanie sociálneho odstupu (bezpečnej vzdialenosti cca dva metre medzi osobami na verejnosti), dezinfekcia rúk a obuvi pred vstupom do predajní a ostatných priestorov. Nedodržiavanie opatrení je naďalej pokutované.

Pracovníkom rekreačných zariadení, ako aj turistom sa denne meria telesná teplota, k dispozícii je 24 hodinová služba zdravotníckeho personálu, ktorý monitoruje zdravotný stav klientov, ako aj pracovníkov zariadení.


Podmienky návratu do SR

V prípade návratu do SR pozemnými komunikáciami odporúčame cestujúcim, aby si pred cestou overili podmienky vstupu pri každej krajine, cez ktorú plánujú tranzitovať. Karanténa a podmienky vstupu do SR od 21. decembra 2020.

Zdroj: mzv.sk