Letisko Phuket – praktické informácie pre prílet a odlet

22.Nov 2017 | 08:27
Autor: Janka Kristeková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: phuket letisko phuket

Druhé najväčšie letisko v Thajsku spája populárny turistický ostrov so svetom. Aj s miestami ako Bangkok, Chiang Mai, Ko Samui, Pattaya, malajským Kuala Lumpurom, Singapurom a čoskoro napríklad aj s Macau.

Letisko ročne vybaví okolo 16 miliónov pasažierov. Obrovský nápor turistov a problémy s parkovaním si pred časom vyžiadali otvorenie nového terminálu. Phuket International Airport, medzinárodný terminál, pristavili hneď vedľa starého, ktorý dnes slúži vnútroštátnym letom. My máme pre vás pár tipov, ktoré vám „pobyt" na tomto obrovskom letisku uľahčia.


Imigračná kontrola

Je to prvé, čo vás čaká po vystúpení. Ešte v lietadle dostanete od personálu kartu – „Passanger Arrival Dokument". Tú je potrebné vyplniť pred pristátím a odovzdať pri okienku.

 • V prípade priameho letu alebo letu s medzipristátím mimo Thajsko (napr. VIEDEŇ – DUBAJ - PHUKET) vás imigračná kontrola čaká na letisku Phuket.
 • Pri medzipristátí na inom thajskom letisku (napr. VIEDEŇ – BANGKOK - PHUKET) vás kontrola čaká už v Bangkoku. V Phukete vystúpite z vnútroštátneho letu a idete si rovno po batožinu.


Batožina

Priestory, kde si môžete svoju batožinu prevziať sú značené rovnako ako na iných letiskách.

Ak ste začali svoju cestu na letisku v Thajsku, idete k pásom pre vnútroštátne lety. Ak mimo Thajska, idete k pásom pre medzinárodné lety. A to aj v prípade, že ste počas cesty prestúpili na inom thajskom letisku. Ak si nie ste istí, stačí sa opýtať na informáciách.


Výmena peňazí

Jedna so služieb, čo si cestujúci na letisku v Phukete chvália. Thajskú menu bez problémov vytiahnete z jedného z mnohých bankomatov. Majú tam bankomaty známe banky. Sú bezpečné na použitie a s dobrým kurzom. Hotovosť alebo cestovné šeky môžete vymeniť aj priamo v banke. Výmenný kurz je zobrazený.


Ako sa dostať z letiska (a na letisko)

Transfer z hotela

Prílet neskoro v noci ma motivoval k tomu, aby som si transfery z letiska dohodla oba razy priamo s hotelom. A stále ich považujem za najlepší spôsob dopravy z letiska. Vyjde to možno o niečo viac. Ale nie zase o toľko (mňa to stálo obojsmerne 35-40 eur, z Patongu i Kamaly). Komfort a zbavenie sa stresu s hľadaním inej dopravy je ale na nezaplatenie.

 • Na transfere a cene sa dohodnete hneď pri rezervácii ubytovania.
 • Hoteloví taxikári do príletovej haly nemôžu, ale čakajú pred terminálom s tabuľkou s menom.
 • Nemusíte ani špekulovať, kedy naspäť, taxikár, ktorý pozná dopravu, už bude vedieť, kedy vyraziť, aby ste na letisku boli načas.


Taxík

Neuveriteľné množstvo taxíkov stojí 24 hodín denne pred terminálmi. Treba ale nájsť taký, ktorý má taxameter. A vodič je ochotný ho použiť. Do každej destinácie sa ide s príplatkom 100 THB.

Je tam riziko podvodu. Stávajú sa prípady, že vás povozí okľukou a potom vám to dá zaplatiť. Alebo k vám pristúpi tour operátor a snaží sa vás presvedčiť, aby ste zmenil hotel. Nedá sa tomu úplne vyhnúť, ale šanca je nižšia, ak využijete oficiálne taxíky.

Cestou na letisko neriešte dopravu na poslednú chvíľu. Môžete sa rovno dohovoriť s taxikárom, čo vás viezol z letiska. Alebo požiadajte recepciu hotela, aby vám nejaký overený zavolali/dohodli.


Letiskové limuzíny

Pohodlná doprava, ktorá nie je taká drahá, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Operátorov, čo ponúkajú túto službu je niekoľko a konkurenčný boj stlačil ceny nižšie. Stoja viac ako klasické taxíky, ale sú väčšinu bezproblémové a pohodlné. A majú vyvesené ceny.

Niekoľko stánkov nájdete hneď pri hale s batožinou.


Minibusy

Sú obľúbenou voľnou pre tých, ktorých tlačí rozpočet. Ich kapacita je okolo 10 ľudí.

 • Cena sa pohybuje do 200 THB na osobu.

Môže chvíľu trvať, kým sa naplnia. A ak máte smolu, vyložia vás ako posledných.


Prenájom auta

V príletovej hale sídli niekoľko spoločností. Neminiete ich, ich logá vidno už z ďaleka. Najlepšie je staviť na overenú, medzinárodnú požičovňu. A uistiť sa (ešte pred cestou), že máte so sebou medzinárodný vodičák.

 • Ceny začínajú od 1000 THB na deň aj s poistením. K tomu sa dá prenajať tiež GPS.

Auto odporúčam len tým, ktorí sú si za volantom poriadne istí. Alebo sa chystajú do odľahlejších oblastí, kde nebýva taká premávka. V mestách je to divoké, šoféruje sa zle a bývajú zápchy. V mestách ako Phuket a Patong je auto skôr na zlosť, lepší je skúter.


Lokálny autobus

Je fakt, že premáva, ale...Letisko Phuket je od väčšiny letovísk vzdialené 30-40 km. Navyše, do žiadneho z nich nepremáva priamo. Čiže musíte cestovať cez mesto Phuket, kam cesta s kopou zastávok trvá skoro 1:20 h. Našťastie sú to v celku moderné a klimatizované autobusy, nie rozpadnuté tuk-tuky.

Nepremávajú ale v noci. Z letiska ide posledný autobusu pred 21:00 ( http://www.airportbusphuket.com/). A posledné lokálne autobusy do letovísk okolo 18:00.

Nepremáva do prístavu Rosada, z ktorého idú lode na príklad na ostrov Phi Phi. Využila by som ich len v prípade, že máte naozaj nízky rozpočet. Do mesta Phuket totiž stojí 100 THB. Ďalej do letovísk okolo 50 THB. Ideálne sú, ak máte ubytovanie priamo v meste Phuket alebo pokračujete ďalej z autobusovej stanice (ak vás netlačí čas).

Pre večné zápchy by som to neriskovala cestou naspäť.


Prehľad vzdialeností do obľúbených letovísk:

 • Patong: 37.7 km, 53 min
 • Kata : 47.4 km, 1 h
 • Karon : 43.4 km, 1 h
 • Panwa : 43.9 km, 1 h
 • Bangtao : 21 km, 29 min
 • Phuket Town : 32.8 km, 40 min
 • Rawai : 48 km, 58 min
 • Chalong : 40 km, 50 min
 • Kamala : 27.6 km, 36 min
 • Surin : 23.3 km, 29 min


Odlet z letiska Phuket

Hoci sa otvorením nového terminál spravil obrovský krok vpred, letisko sa nevyhlo ani obrovskému chaosu. Ani dlhým radám či už pri kontrole batožiny pred vstupom na letisko alebo výstupným imigračným kontrolám.

Dva terminály spôsobili aj to, že pasažieri, ktorí mali let s prestupom na inom thajskom letisku nevedeli, či majú ísť na vnútroštátny alebo medzinárodný terminál. A tak i s batožinou behali od jedného k druhému. Letisko ako reakciu na to zaviedlo shuttle bus medzi terminálmi. Mohli by radšej poskytovať lepšie informácie.

Zo skúseností cestovateľov by sa dalo zovšeobecniť, že ak letíte za hranice Thajska (aj s prestupom v Thajsku) na check-in idete na medzinárodný terminál. Ale keďže výnimka občas potvrdzuje pravidlo, najlepšie je sa informovať v predstihu. Na letenke, u leteckej spoločnosti alebo na stránke http://phuketairportthai.com/en/483-phuket-departures-flight-status

A ako odporúčajú skúsenejší cestovatelia, prísť 2.5 -3 hodiny v predstihu. Ak by vám ostal čas na zabitie, využiť ho môžete v niektorej z reštaurácii, rýchlom občerstvení alebo v obchodoch, ktorých je tam niekoľko.