MEXIKO - Aktuálne podmienky vstupu do krajiny

31.Dec 2020 | 08:50
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: mexiko

Predbežne do 21. januára 2021 je pre turistov uzavretá pozemná hranica medzi Mexikom a USA. Toto nariadenie sa prehodnocuje každý mesiac. Mexiko prijíma lety z Európy. Detaily letov treba konzultovať priamo na stránkach leteckých spoločností. Niektoré spoločnosti vyžadujú doloženie negatívneho testu na COVID-19.

V Mexiku sú výrazne sprísnené hraničné kontroly a de facto migračné úrady odmietajú vpustiť cudzích štátnych občanov do krajiny za účelom turizmu. Veľvyslanectvo SR predpokladá, že tento stav by mohol trvať minimálne do 10. januára 2021. V prípade obchodnej cesty musí cudzinec preukázať podpísané pozvanie od mexického obchodného partnera, doložiť potvrdenie o zabezpečení ubytovania, poistenie, spiatočnú letenku a pod. Dokumenty musí mať občan vytlačené, keďže migrační úradníci nedovoľujú používať mobil.

Hoci de iure Mexiko oficiálne neuzatvorilo svoje hranice vo vzťahu k cudzincom, výrazne sprísnený hraničný režim mexických úradov je jasným signálom, aby sa zastavil (aspoň dočasne) vstup cudzincov do krajiny. Platí to aj pre občanov EÚ. Okrem iného Mexiko stále Európska únia aj po najnovšom prehodnotení radí na zoznam rizikových krajín. V kontexte týchto skutočností Veľvyslanectvo SR neodporúča slovenským občanom v súčasnosti cestovať do Mexika. Zároveň upozorňujeme, že stále platí odporúčanie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR necestovať do rizikových krajín, medzi ktoré patrí aj Mexiko a krajiny Strednej Ameriky.

Mexiko nie je možné použiť ani ako tranzitnú krajinu pri ceste do USA.

Pri vstupe cudzinca na územie Mexika sa aktuálne nevyžaduje preukázať negatívny test na COVID-19 a nevyžaduje sa povinná karanténa.


Cestovanie v rámci krajiny

Vnútorný pohyb/tranzit po krajine je možný, však v niektorých federálnych štátoch je potrebné žiadať povolenie na tranzit automobilom a je potrebné preukázať dôvod cestovania/tranzitu (platí to aj pre cudzincov). Vnútroštátna letecká doprava je funkčná.


Podmienky tranzitu a odchod

Mexické úrady v prípade potreby akceptujú na tranzit pre občanov SR konzulárne potvrdenia Veľvyslanectva SR v Mexiku súvisiace s ich návratom do SR, resp. s opustením Mexika.

Letecký tranzit z Mexika do Európy cez USA nie je možný. Z Mexika je možné vycestovať štandardnými komerčnými letmi priamo do európskych destinácií. Do Európy sa odporúča z Mexika letieť spoločnosťami KLM a Air France, z Amsterdamu je možná letecká preprava do Viedne. Od mája 2020 prevádzkuje lety aj spoločnosť Iberia na trase Mexico City – Madrid, od začiatku júna 2020 obnovila svoje komerčné lety aj letecká spoločnosť Lufthansa (Mexiko City – Frankfurt). Detaily letov treba konzultovať priamo na stránkach leteckých spoločností. Niektoré spoločnosti vyžadujú doloženie negatívneho testu na COVID-19.

V prípade turistov alebo osôb, ktorí sa v Mexiku nachádzajú v rámci 6-mesačné bezvízového pobytu sa v danej situácii sa neodporúča prekročiť 180-dňový bezvízový pobyt. Za prekročenie maximálne povoleného bezvízového pobytu hrozí pokuta s následným vyhostením a policajným zápisom. Mexické migračné úrady budú tolerovať iba vierohodné a preukázané zdôvodnenie, že dotyčná osoba nemohla vycestovať z krajiny pred uplynutím bezvízového pobytu z dôvodu COVID-19.


Opatrenia v krajine

Opatrenia v súvislosti s COVID-19 sú v Mexiku prijímané postupne a diferencovane v závislosti od oblasti/štátu (32 federálnych štátov). Federálna vláda pripravila plán postupného uvoľňovania v štyroch etapách. Pre lepšie vizuálne pochopenie verejnosti bol vytvorený 4 - farebný dopravný semafor so zelenou – žltou – oranžovou – červenou farbou, pričom červená farba je najvážnejší/krízový stav.

Vzhľadom na vysoký nárast infikovaných a naplnenú kapacitu nemocníc, kompetentné autority rozhodli, že hlavné mesto Mexico City a jeho priľahlé oblasti sú od 19. decembra opätovne zaradené do najvyššieho rizikového stupňa (červený semafor). Sú pozastavené všetky činnosti, ktoré nesúvisia s nevyhnutným chodom štátu. Tento stav bude trvať minimálne do 10. januára 2021. V hlavnom meste je povinné nosenie rúšok v uzavretých priestoroch, verejnej doprave a obchodoch. Podobne aj iné federálne štáty zostavujú vlastné semafóry, ktoré vychádzajú z ich momentálnej regionálnej situácie. V celom Mexiku je stále odporúčaná politika Zostaň doma.


Podmienky návratu do SR

V prípade návratu do SR pozemnými komunikáciami odporúčame cestujúcim, aby si pred cestou overili podmienky vstupu pri každej krajine, cez ktorú plánujú tranzitovať. Karanténa a podmienky vstupu do SR od 21. decembra 2020.

Zdroj: mzv.sk