S kým vycestovať? Niekoľko tipov pre správny výber spolucestujúcich.

16.Mar 2016 | 22:51
Autor: Monika Farkašová
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: work and travel

Rozhodnutie sa pre prácu v zahraničí je tým správnym krokom vpred. Druhou vecou, s ktorou sa budeš musieť popasovať je výber správnych spolucestujúcich. Tí ťa budú počas nasledujúcich mesiacov sprevádzať na každom kroku. V tomto článku nájdeš niekoľko tipov, ako si takýchto spolucestujúcich vybrať.


Pri oslovení tvojich priateľov mysli na to, že osoby, ktoré so sebou vezmeš, budú s tebou častokrát 24 hodín denne po dobu 4 mesiacov. A samozrejme, aj počas celého procesu, ktorý predchádza vycestovaniu. To je v celku dosť dlhý čas, ktorý vaše priateľstvo podrobí ťažkej skúške. Počas rozhodovania mysli aj na to, že sa papierovačkám a vybavovaniu dôležitých dokumentov nevyhneš, a preto je super, ak osoby, s ktorými sa do Ameriky vyberieš rozprávajú celkom slušne po anglicky a majú aj štipku zodpovednosti.


Ideálne je, ak vycestujete viacerí. Uľahčíte si tým:

  • hľadanie ubytovania,
  • vybavovanie second jobov (pomocných prác v rámci osobného voľna),
  • komunikáciu s agentúrou,
  • odkladanie zárobkov.


Optimálny počet osôb na vycestovanie je 4 alebo 6. Ak je vás však menej, prípadne viac, nie je to žiadna katastrofa. Mnoho programov ponúka možnosť „spájania sa" už pred samotným vycestovaním. Pomocou zdielaných tabuliek zistíš či niekto potrebuje spolubývajúcich, alebo naopak, sám hľadá niekoho, s kým by vycestoval. Pri niektorých programoch sa spájaniu s inými študentmi, častokrát aj z iných štátov, nevyhneš. Ide predovšetkým o lacnejšie varianty, kde vás býva 8-10 v ubytovniach alebo chatkách. Párny počet osôb som spomenula práve kvôli hľadaniu ubytovania. Najekonomickejší variant ubytka je 2 izbový, príp. 3 izbový byt, kde sa dvaja pokojne uskromnia aj v obývačke. Tak ťa vyjde častokrát ubytovanie aj o polovicu lacnejšie.


Ak sa rozhodneš pre cestovanie so svojou polovičkou, vopred si over, aký typ ubytovania poskytuje tvoja Work and Travel agentúra, aby si sa vyvaroval zbytočným komplikáciám (napr. izby čisto chlapčenské/dievčenské, alebo ubytovanie s cudzincami). Agentúry väčšinou neberú zodpovednosť za separované umiestnenie párov, preto majú dvojice častokrát menej možností na vycestovanie ako napríklad kamaráti.

S väčšou partiou platí staré dobré príslovie "viac hláv, viac rozumu". Nebudeš sa musieť obracať s každou drobnosťou na agentúru, niekto z tvojich kamošov ti určite poradí. Je jasné, že sa občas pohádate, a že po pár mesiacoch aj na vás príde poriadna ponorková choroba, ale nakoniec budeš rád, že sú tam kamoši s tebou.

Navyše, ak cestuješ s väčšou skupinkou, dokážeš viac ušetriť. Na všetky potrebné veci, akými sú potraviny, čistiace prostriedky, riady, a pod. sa môžeš poskladať. Tak isto si môžete spolu variť, vybaviť si internetové pripojenie a mobilného operátora, ktorý ponúka zvýhodnené služby pre skupiny (4 a viac).

Väčšia skupinka je vhodná aj pri samotnom záverečnom cestovaní. Ak si budeš chcieť požičať auto, môžete sa zložiť na benzín a poistku, zaobstaráte si spoločné izby a navyše sa budeš cítiť bezpečnejšie medzi svojimi. Tak isto skupinové vstupy na pamiatky, do múzeí a galérií sú oveľa výhodnejšie (to platí predovšetkým v New Yorku).

Ideálne je, ak sa rozhodneš vycestovať s ľuďmi, s ktorými si už pred tým býval na internáte alebo v podnájme. Ak si však nenáročný a tolerantný typ otvorený spolunažívaniu s novými ľuďmi, tak neváhaj a choď do toho pokojne aj sám.


Autor: Monika Farkašová

Instagram:@moncifa


Viac zo série Work and Travel

10 dôvodov prečo vyskúšať Work and Travel programy

Z každej strany počúvaš o tom, čo všetko zažili tvoji kamoši a spolužiaci na Work and Travel, no ty stále ešte váhaš? To je úplne prirodzené. Strach z nepoznaného býva občas oveľa väčší ako túžba cestovať. Ak však čo i len malým kúskom duše o Work and Travel programoch uvažuješ, neprestávaj čítať... čítať ďalej


Cez koho a za koľko? Prehľad slovenských Work and Travel agentúr.

Vyznať sa v spleti Work and Travel agentúr sa môže zdať poriadne komplikované. Každá z nich má vo svojom balíku ponúk tak trochu odlišné podmienky a hlavne ceny. Tu je krátky prehľad väčšiny z nich... čítať ďalej