Tvoja WaT agentúra neposkytuje ubytovanie. Čo teraz?

06.Apr 2016 | 18:14
Autor: Monika Farkašová
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: work and travel

Jeden z najväčších kameňov úrazu je pri odchode do Ameriky ubytovanie. Len veľmi malá časť agentúr zabezpečuje študentom bývanie a ešte menšia tak učiní bez poplatku. Existuje však niekoľko spôsobov, vďaka ktorým si ubytovanie nájdeš pokojne aj sám.


Na začiatku sa pýtaj

Prvým krokom pri hľadaní ubytovania je získať čo najviac informácií (o lokalite, v ktorej budeš pracovať, podmienkach, možnostiach). Tie ti pomôžu lepšie sa orientovať v prostredí, v ktorom sa budeš štyri mesiace pohybovať. Najviac informácií ti poskytne tvoja WaT agentúra, preto sa neboj opýtať či už mailom, telefonicky, alebo na osobnom stretnutí. Nezabúdaj, že v poplatku, ktorý si im uhradil, máš zahrnuté aj poradenstvo, takže sa naozaj nie je čoho báť. Niektoré agentúry preferujú osobný a priateľský prístup, a ak si trúfaš, pokojne sa na rovinu opýtaj či ti s ubytkom nepomôžu. Väčšina ťa aj tak odkáže na koordinátorov.


Kto je koordinátor ubytovania

Koordinátor ubytovania je človek, ktorý ti za poplatok nájde ubytovanie blízko tvojej práce za čo najlepšiu cenu. Nevýhodou je, že si za to budeš musieť priplatiť a cena závisí od toho, s akou veľkou partiou cestuješ, či hľadáš samostatnú izbu alebo rovno celý byt/dom.

Koordinátor má hneď niekoľko výhod:

  • tebe popri iných starostiach odpadne zodpovednosť za hľadanie ubytovania,
  • depozit, ktorý budeš musieť s kamošmi uhradiť vopred, bude výrazne nižší ako pri samostatne hľadaných ponukách,
  • koordinátor pracuje len s overenými prenajímateľmi,
  • nemusíš si sám vybavovať wifi pripojenie a samostatne platiť za vodu a elektrinu, všetko je väčšinou v cene nájmu.


Kde takéhoto koordinátora nájsť? Častokrát ti ho ponúkne sama agentúra. Ak nie, skús sa prihlásiť do niektorých Facebook skupín, ako napríklad: Work&Travel USA - rady, tipy, cestovanie, proste všetko…, Work And Travel - USA 2016, taktiež môžeš skúsiť české skupiny a dopytovať sa v nich na konkrétnu oblasť, do ktorej cestuješ. Ľudia v skupinách sú vždy ochotní pomôcť. Navyše, ak nájdeš super ubytko, ale bude ti chýbať pár spolubývajúcich, popýtaj sa v týchto skupinách, dopyt po voľných izbách je obrovský.


Najlepšie stránky na hľadanie ubytovania

Ubytovanie si môžeš nájsť aj na vlastnú päsť. Nevýhodou takéhoto hľadania môže byť vysoký vstupný depozit, ktorý sa ti na konci pobytu vráti. Výhodou je, že nemusíš platiť žiadny poplatok za sprostredkovanie.

Pri hľadaní vyskúšaj:

www.realtor.com

www.roommates.com

www.rent.com

www.apartmentsearch.com

www.airbnb.com

alebo craiglist


Pár tipov na záver

  • Ak hľadáš ubytovanie v NYC alebo na Miami, vyskúšaj www.poddosveta.sk.
  • Zaplatíš menej, ak sa niekto z vašej partie uskromní a spraví si z obývačky svoju izbu. Nájom budete tak platiť napríklad iba za 4, aj keď vás tam bude 6. V tomto prípade bacha na domovníkov. :)
  • Vyskúšaj Airbnb. Častokrát, hlavne vo veľkých mestách, za seba ľudia hľadajú náhradu aj na niekoľko mesiacov.
  • Nikdy nikomu nedávaj depozit bez podpísania zmluvy.
  • Neposielaj mailom informácie o svojej kreditnej karte, hlavne, ak si ubytovanie hľadáš bez koordinátorov.


Máš aj ty nejaké tipy na hľadanie ubytka? :) Podeľ sa s ostatnými v komentároch.


Viac zo série Work and Travel

10 dôvodov prečo vyskúšať Work and Travel programy

Z každej strany počúvaš o tom, čo všetko zažili tvoji kamoši a spolužiaci na Work and Travel, no ty stále ešte váhaš? To je úplne prirodzené. Strach z nepoznaného býva občas oveľa väčší ako túžba cestovať. Ak však čo i len malým kúskom duše o Work and Travel programoch uvažuješ, neprestávaj čítať... <čítať ďalej>

Cez koho a za koľko? Prehľad slovenských Work and Travel agentúr.

Vyznať sa v spleti Work and Travel agentúr sa môže zdať poriadne komplikované. Každá z nich má vo svojom balíku ponúk tak trochu odlišné podmienky a hlavne ceny. Tu je krátky prehľad väčšiny z nich... <čítať ďalej>

S kým vycestovať? Niekoľko tipov pre správny výber spolucestujúcich.

Rozhodnutie sa pre prácu v zahraničí je tým správnym krokom vpred. Druhou vecou, s ktorou sa budeš musieť popasovať je výber správnych spolucestujúcich. Tí ťa budú počas nasledujúcich mesiacov sprevádzať na každom kroku. V tomto článku nájdeš niekoľko tipov, ako si takýchto spolucestujúcich vybrať... čítať ďalej


Autor: Monika Farkašová
Instagram: @moncifa