Windsor - domov britských kráľov a kráľovien

26.Sep 2018 | 09:00
Autor: Janka Kristeková
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: anglicko Windsor

Hoci sa nás Británia rozhodla opustiť, my ju, aj vďaka lacným letenkám, neopúšťame. Veľmi populárne stále ostáva hlavné mesto Londýn, viacerí z vás už objavili aj univerzitné mesto Oxford. Zoznam miest, ktoré stojí za to navštíviť ale nekončí. Tentoraz sa pozrieme do kráľovského Windsoru.

Windsor poznáme vďaka rovnomennému hradu, ktorý je sídlom britskej kráľovskej rodiny. Rovnako ako Londýn leží na rieke Temži, ktorá ho oddeľuje od jeho dvojičky, mesta Eton.

To, čo ľudí najviac ťahá do Windsoru je už spomenutý hrad. Obrovské sídlo, postavené Viliamom Dobyvateľom v 11. storočí, je domovom britských kráľov a kráľovien už viac ako 1000 rokov. Najväčší a najstarší obývaný hrad na svete je miestom, kde britská kráľovná prijíma vzácne návštevy. A tiež ho využíva ako svoje víkendové sídlo. Ako zistíte, či v hrade je a či máte bystriť zrak, aby ste ju zahliadli v niektorom z okien? Podľa zástavy. Ak veje Britská vlajka, kráľovná je preč, ak Kráľovská štandarda, je v hrade.


Aj bez toho, aby ste kráľovnú zahliadli, ponúka jej sídlo niečo pre každého. Množstvo múzeí s honosným nábytkom a obrazmi z kráľovskej umeleckej zbierky. A striedanie stráží, ktoré trvá okolo 30 minút. Začína vždy o 11 hodine, ale pozor, mimo sezóny nebýva každý deň.

Na to, aby ste poriadne preskúmali hrad, potrebujete aspoň 2 ,5 – 3 hodiny. Možno aj viac, ale keďže sa na v hrade nemôže jesť ani piť, stačí. Inak pri vstupe majú prehliadky pomaly ako na letisku, treba s tým časovo rátať.

Ak sa rozhodnete Windsor navštíviť, zistíte, že je viac ako kráľovským sídlom. Je veľmi príjemným miestom na oddych. Okolo hradu sa rozprestiera rozľahlá zeleň a aj v mestečku je plno parkov. Na prechádzku lákajú aj historické uličky, ukrývajúce tradičné reštaurácie a puby.


Tie najkrajšie časti mesta ležia pri pokojnej rieke. Niet nad to prechádzať popri brehoch Temže a kochať sa pohľadom na labute alebo namáhajúcich sa veslárov na vode. Výborným zážitkom je aj plavba loďou. Plaviť sa budete okolo hradu Windsor a až k Eton College, k snáď najznámejšej škole na svete, kde študovali aj princovia William a Harry.

S deťmi vyrazte do blízkeho Legolandu, ktorý je jediný v Spojenom kráľovstve a najväčší na svete. Zábavný park na okraji Windsoru má viac ako 55 atrakcií. Ak nemáte auto, dovezie vás tam shuttle bus z centra mesta.


Ako sa najľahšie dostanete do Windsoru?

Najbližším letiskami k hradnému mestu sú tie londýnske. Najjednoduchšie a najrýchlejšie sa sem sa dostanete z Heathrow. Nemá priame spojenie, ale je pomerne blízko. Škoda len, že nízkonákladovky lietajú na Stanstead. A odtiaľ sa dostať je tak trochu nočná mora.

Obľúbená turistická destinácia Windsor je ale výborne prepojená s Londýnom. A to prostredníctvom autobusovej dopravy, ktorá premáva z Victoria Coach Station v centrálnom Londýne. A tiež vlakom zo staníc Waterloo alebo Paddington. Vzhľadom na cestu, ktorá netrvá viac ako pol hodiny, je Windsor jedným z najpopulárnejších miest na jednodňové výlety z Londýna.