Priprav sa na všetky úkony, ktoré ťa v nasledujúcich mesiacoch čakajú. Každá agentúra má jednotlivé procesy prispôsobené podľa seba, no existuje pár úloh, ktoré budeš musieť absolvovať v každom prípade.
Nezľakni sa, prosím, hneď na začiatku. Aj keď toho budeš musieť vybaviť pomerne dosť, nezabúdaj, že tvoja agentúra ti bude vždy nápomocná.
1. Registrácia (september - marec)
Najdôležitejšie rozhodnutie, ktoré by si mal absolvovať s dostatočným predstihom, je výber agentúry a následná registrácia. Zoznam najpopulárnejších agentúr nájdeš aj v tomto príspevku. WaT agentúry sa líšia cenou i službami, ktoré ponúkajú (zabezpečenie poistenia, ubytovanie, letenka, druh práce…). Po výbere nasleduje kontaktovanie agentúry mailom, telefonicky alebo osobne. Poplatky za registráciu sú rôzne (15 - 120$), prípadne žiadne.
2. Pohovor s agentúrou (september - marec)
Po kontaktovaní agentúry prebehne vaše prvé stretko. Počas neho budeš prvýkrát vystavený angličtine, ale skutočne iba na základnej úrovni, takže sa nie je čoho báť. Agentúra si len musí vyskúšať, či budeš rozumieť dokumentom, ktoré podpíšeš so zamestnávateľom.
3. Rozhodnutie sa pre zamestnanie (november - marec)
So svojou agentúrou vždy konzultuj aj výber pracovnej pozície. Ona najlepšie vie, ktorým požiadavkám zodpovedá tá ktorá práca. Po výbere pozície nasleduje nahranie krátkeho videa, ktoré bude zaslané tvojmu budúcemu zamestnávateľovi.
4. Pohovor so zamestnávateľom (december - január)
Ak sa mu tvoje video zapáči, zamestnávateľ ťa pozve na pohovor. Ten sa uskutočňuje prostredníctvom Skype služby a vo večerných hodinách. Dátum a čas si samozrejme prispôsobíte. Otázky, ktoré sa zamestnávateľ bude pýtať, sa týkajú pracovnej náplne, dôvodu vycestovania, povahových vlastností a pod.
5. Podpísanie Job Offer (január - marec)
Po tvojom Skype výkone nasleduje pár dní oddych, a v 99 % prípadov prijatie do zamestnania a podpísanie pracovnej zmluvy, tzv. Job Offer. Tu nastáva čas na uhradenie najväčšej sumy za celý WaT program. Ide o poplatok americkému vízovému sponzorovi, ktorý prácu zabezpečuje.
6. Dokončenie semestra (január - február)
Pre úspešné vycestovanie budeš musieť dokončiť semester. To znamená, že musíš byť pripustený do letného semestra. V niektorých prípadoch zohrávajú úlohu aj prenesené predmety, preto sa snaž ukončiť ročník bez zbytočných Fx.
7. Zháňanie ubytka (marec - máj)
Väčšina sprostredkovateľov nezabezpečuje ubytovanie, musíš si ho zohnať sám. Preto počítaj s depozitom, ktorý sa pohybuje okolo výšky jedného nájomného mesiaca. Viac o tom, ako zohnať ubytko nájdeš v tomto mojom článku.
8. Letenky (marec - máj)
V pracovnej zmluve budeš mať napísaný aj najneskorší možný nástup do práce. Podľa neho si hľadaj letenky. Priebežne si ich môžeš začať pozerať už v marci, no väčšina agentúr neodporúča ich kúpu pred samotným vízovým pohovorom.
9. Vízový pohovor na ambasáde (apríl - máj)
Študenti majú najväčší strach práve z vízového pohovoru. Pritom to nie je nič zlé. V jednom okienku ti zoberú odtlačky, v druhom ti pani alebo slečna položí niekoľko základných otázok, ktoré si môžeš dopredu pripraviť.
10. Pred odletové stretnutie (máj)
Tu dostaneš odpovede na všetky otázky, ktoré ťa trápia. Napríklad o letiskách, o tom, ako sa v lietadle vypĺňajú vízové dokumenty, koho kontaktovať v prípade problémov a podobne. Taktiež sa tu zoznámiš s ľuďmi, ktorí cestujú možno práve tam, kam ty.
Možno to spočiatku bude vyzerať celkom strašidelne. Na konci jednoduchých papierovačiek a pohovorov však zistíš, že to nebola až taká veda. Prajem hladký priebeh vybavovania. :)
Viac zo série Work and Travel
10 dôvodov prečo vyskúšať Work and Travel programy
Z každej strany počúvaš o tom, čo všetko zažili tvoji kamoši a spolužiaci na Work and Travel, no ty stále ešte váhaš? To je úplne prirodzené. Strach z nepoznaného býva občas oveľa väčší ako túžba cestovať. Ak však čo i len malým kúskom duše o Work and Travel programoch uvažuješ, neprestávaj čítať... čítať ďalej
Cez koho a za koľko? Prehľad slovenských Work and Travel agentúr.
Vyznať sa v spleti Work and Travel agentúr sa môže zdať poriadne komplikované. Každá z nich má vo svojom balíku ponúk tak trochu odlišné podmienky a hlavne ceny. Tu je krátky prehľad väčšiny z nich... čítať ďalej
S kým vycestovať? Niekoľko tipov pre správny výber spolucestujúcich.
Rozhodnutie sa pre prácu v zahraničí je tým správnym krokom vpred. Druhou vecou, s ktorou sa budeš musieť popasovať je výber správnych spolucestujúcich. Tí ťa budú počas nasledujúcich mesiacov sprevádzať na každom kroku. V tomto článku nájdeš niekoľko tipov, ako si takýchto spolucestujúcich vybrať... čítať ďalej
Tvoja WaT agentúra neposkytuje ubytovanie. Čo teraz?
Jeden z najväčších kameňov úrazu je pri odchode do Ameriky ubytovanie. Len veľmi malá časť agentúr zabezpečuje študentom bývanie a ešte menšia tak učiní bez poplatku. Existuje však niekoľko spôsobov, vďaka ktorým si ubytovanie nájdeš pokojne aj sám...
čítať ďalej
Autor: Monika Farkašová
Instagram:@moncifa